«Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебайдың ерліктері
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: Сынып: 5 |
Мектеп: «№66 мектеп-лицей» ММ
|
||||||||||||||||
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абилова Алима Ораловна |
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебайдың ерліктері |
||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. (5 Т\Ж3) |
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||
Ертегідегі кейіпкерлердің образын ашуда портреті мен іс-әрекетін сипаттайды. |
|||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||
Кейіпкерлердің образын ашуда көркемдеуіш сөздерді, диалект сөздерді, сөз тіркестерін қолданады. |
|||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||
Кейіпкерлер образын ашуда даналық ой пікірлерді, күрделі тіркестерді қолданып, өзіндік пікір айтады. |
|||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор. Жәрдемдесу, арыдым, тоздым, басым таз, жалақ ерін, жорық. Портрет, аллитерация |
||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Адамгершілік, қайырымдылық, батырлық, батылдық |
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Керқұла атты Кендебай ертегісінің мазмұнын біледі. |
||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Басы: 3 минут
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Смайлик арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отыру
|
Интерактивті тақта. оқулық
|
|||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: Жағымды психологиялық орта қалыптастыру.
Оқушыларды топқа біріктіру.
|
Шеңбер жасап, бір-біріне жылы лебіздер айту.
Ер, батыр, қайсар, қайрат сөздері арқылы топқа бірігеді.
|
||||||||||||||||
Даярлық кезеңі Талдау
10 минут |
Ширату жаттығуы: Жұптық, топтық кері байланыс арқылы алдыңғы білімді талқылайды. «5 Қ кестесі» әдісі арқылы әр топқа ертегі бөлімдері және кесте беріледі. «Қ» әріпінен басталатын сұрақтарға жауап береді.
«5 Қ кесте» әдісі
1.Қандай оқиға(іс-әрекеті) болды? 2.Қай кейіпкер оқиғада кесдесті? 3.Қалай болғанын жазыңыз? 4.Қашан болғанын жазыңыз? 5.Қайда болғанын жазыңыз?
Дескриптор 1.Қандай оқиға(іс-әрекеті) және оқиғада қай кейіпкер кездескенін жазады. 2.Оқиғаның қалай, қайда және қашан болғанын жазады. |
Бір-бірімен сұраққа кезектесіп жауап іздейді.
Оқушылар топта талқылайды, ортаға салып талдайды, ортақ тұжырым жасайды. Берілген кестені сұрағына қарай толтырады. Ертегіден дәлелді жауап жазады.
|
«Мадақ сөздер» Керемет!
|
|
|||||||||||||
Негізгі бөлім (Мағына- ны тану кезеңі) 10 минут
|
Тапсырма: 1.«Концептуалды кесте» әдісі арқылы оқушылар ертегі кейіпкерлерін, іс-әрекетін сипаттап жазуға нұсқаулық береді.
Дескриптор 1. Кейіпкерлердің портретін, іс-әрекетін сипаттау арқылы образын ашады. |
Оқушылар берілген кестені толтырады. Кейіпкер образын, іс-әрекетін сипаттап жазады.
|
«Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. 1.Не ұнады? (позитив. ой) 2.Нені жақсарту керек? (сындарл. ой) 3.Маған ұнады, бірақ келесі жолы… (келешекке комментарий)
|
АКТ Ертегі кейіпкерлерінің суреті, Оқулық
|
|||||||||||||
12 минут |
2. «Себеп-салдарлық диаграмма» (Балық қаңқасы) әдісі арқылы кейіпкердің образын ашуда нақты дәлелдер (сөз тіркестері, күрделі сөздер) келтіріп жазу ұсынылады.
Дескриптор 1.Кейіпкер образын ашу арқылы нақты дәлелдер келтіреді.
|
Оқушылар жұппен жұмыс жасап, топта талқылайды. Ортақ тұжырым шығарады. Себептері мен салдарын ертегіден дәлел келтіре отырып жазады.
Себептері: батыр, жанашыр, батыл Салдары: еліне жаны ашиды, ерлікке жаны құмар
|
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
«Балық қаңқасы» әдісі слайды.
Кейіпкерлердің суреті
|
|||||||||||||
5 минут |
3.«Кейіпкерге хат» әдісі арқылы Кендебайға хат жазатынын ұсынады.
Дескриптор Кейіпкерге хат жазу арқылы өз ойын, пікірін білдіре алады. |
Әр оқушы ертегідегі кейіпкерлерге хат жазады.
|
«Мадақ сөздер» |
|
|||||||||||||
Қорытынды бөлім
5 минут |
Рефлексия: «Шығу билеті» арқылы кері байланыс жүргізу.
|
«Шығу билеті» |
|
||||||||||||||
Мұғалімнің өз сабағына рефлексиясы |
|
|
|
||||||||||||||