Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар?
ҚМЖ 5.1А Қазақстан-дағы ежелгі адамдардың өмірі |
Мектеп: №86 ЖОМ |
|||||||||||||||||||||||||||
Күні:18.10.2017- 5в; 19.10.2017-5ә;а;б;г |
Мұғалімнің аты-жөні: Байғазиева Әлия |
|||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
5 а |
|
|||||||||||||||||||||||||||
5 ә |
|
|||||||||||||||||||||||||||
5 б |
|
|||||||||||||||||||||||||||
5 в |
|
|||||||||||||||||||||||||||
5 г |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар? |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
5.2.2.2 – археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау; 5.2.2.5 – Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: Білу, түсіну, қолдану |
Барлық оқушылар: оқушылар оқылым, жазылым, тыңдалым дағдыларына сүйене отырып, қола дәуірі ерекшеліктерін біледі Басым көпшілігі: қола дәуірінің әлеуметтік-қоғамдық құрылымын сипаттайды ; Кейбір оқушылар: қола дәуірі мен тас дәуірінің ерекшеліктерін ажыратады; |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
– Қола дәуірінің кәсіп түрлерін анықтайды – Қола дәуірінің негізгі ерекшеліктері мен еңбек құралдарын анықтайды – Қола дәуірін тас дәуірімен салытырады, ұқсастықтары мен айырмашылығын ажыратады; |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары: |
Оқушылар орындай алады: – Мәтінді оқып, Қазақстандағы археологиялық жаңалықтар арқылы қола дәуірінің тұрақтарын есте сақтайды; – Археологиялық ескерткіштерді сипаттайды; – Еңбек құралдары мен қару түрлерін атайды, әңгімелейді |
|||||||||||||||||||||||||||
Дәуір, қоныстар, мал шаруашылығы, тау-ен ісі, металлургия, Атасу, Степняк, Имантау, мыс, қалайы, қола |
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
География, дүние жүзі тарихы, технология |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім: |
Дүние тану, 3 сынып «Адам табиғаттың перзенті» |
|||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған жұмыс |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
3 минут
2 минут
|
1. Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау: «Ыстық картоп» әдісі. Мақсаты: өткенді қайталау
Миға шабуыл: видео «Қола дәуірі»туралы видео ролик көрсетіледі.
Оқушыларды топқа біріктіру І- топ археологтар ІІ-топ антропологтар ІІІ-топ сараптаушылар IV-топ тарихшы ғалымдар
|
АКТ, Қазақстан картасы, тақырыптық карта
Кеспе билеттер |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Негізгі бөлім: Минут 10 минут |
1-тапсырма Мәтінмен жұмыс «ЭСӘТ» әдісі.
ЭСӘТ талдауы үдеріске сыртқы ортаның әсерін сараптаудың қарапайым және ыңғайлы құралы болып табылады: Э – экономикалық, С – саяси, Ә – әлеуметтік, T – технологиялық факторлар
Топтарға тапсырма: І- топқа: Қола дәуіріндегі қалыптасқан экономикалық жағдайын зерттейді. ІІ-топқа: Қола дәуірініде Қазақстан территориясына қандай тайпалардың орныға бастағанын табады ІІІ- топқа: Қола дәуірінде Қазақстан жерін қоныстанған тайпалардың саяси жағдайын сараптайды IV-топ: Қола дәуірінің тарихи шеңберін және қоланы өндірісте қолдануы мен өндірушілік шаруашылық қалыптасқанын дәлелдейді. Дескриптор: І топ: Қола дәуірінің ең бірінші ерекшелігін ажыратады ІІ топ: · Қола дәуірінің алғашқы кәсіп түрлерін атайды; · антрпологиялық сипаттама жасап, андрондық тайпалар қоныстанғанын табады.
ІІІ топ: қола дәуірінде қоныстанған тайпалардың аталық рулық қауым болғанын түсіндіреді IV-топ: · қола дәуірінің тарихи шеңберін біледі; · қола дәуірінің басты ерекшелігі алғаш рет металл қорыту екенін дәлелдейді
2-тапсырма. «Шындық немесе жалған» әдісі Суреттерге қарап қола дәуіріне тін суреттерді табады:
Дескриптор: 1. Андрондықтардың еңбек құралдарын жасалу ерекшеліктерін түсіндіреді 2. Қола дәуіріндегі металл өңдірудің өсу деңгейінің белгілерін сипаттайды 3. Андрондықтар мекендері туралы айтады 4. Қазіргі археологиялық жұмиыс нәтижелерін талдайды |
АКТ
Оқулық Флипчарт Карта
|
||||||||||||||||||||||||||
10 минут |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут
4 мин
1 минут |
3- тапсырма. Жеке жұмыс (деңгейлік тапсырма)
Андрон мәдениеті:
Дескриптор: 1. Мысты қолданылуы нысанын көрсетеді ; 2. Металдан жасалған еңбек құралдарын қолданылуы нысанын көрсетеді 3. Тұрақтардың аттары мен орналасқан аумағын көрсетеді; Ботай мәдениеті жәдігерлерін көрсетеді, мысал келтіреді
Үй тапсырмасы: Тас ғасыры кезеңдеріне «Венн диаграммсын» орындау. . |
кері байланыс парағы
|
||||||||||||||||||||||||||
Саралау:
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материлды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және техника қауіпсіздігі ережесін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: мәтін бойынша берілген тапсырмадан алғашқы адамдар туралы түсінік алады, антропологиялық белгілерін біледі Басым бөлігі :өзгеріс пен сабақтастық туралы білім, дағды қалыптасады, тапсыраларды орындай отырып топтық,жұптық және жеке жұмыстарда талдауларға қатысып оқу мақсатына жете алады Кейбір оқушылар:жеке таныстырылымын жасайды, қосымша ақпараттарды өз бетінше ізденіп, ақпараттарды жүйелей алады |
Бағалау парақшасы арқылы материалды игеру деңгейі анықталады
|
АКТ құралын дұрыс қолдану
|
||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берген уақыт ішінде үлгерді ма?Мен өз жоспарыма қандай түзету енгізер едім және неліктен?
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. …………….. 2. …………….. Сабақтың мұнанда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? 1. ……………. 2. ……………. Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге не нәрсеге назар аударуым қажет?
|
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718
жақсы жазылған