Бірлік бар жерде – тірлік бар. 1 мамыр бірлік күні

Тақырыбы:

«Бірлік бар жерде – тірлік бар»

Мақсаты:

  • Оқушыларға Қазақстанда тұрып жатқан түрлі ұлттар мен ұлыстар туралы білім беру;
  • Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін түсіндіру;
  • Бірлік, ынтымақ, достық ұғымдарын санасына сіңіру;
  • Патриоттық сезімге, өзге ұлттарға құрметпен қарауға тәрбиелеу.

Көрнекіліктер мен техникалық дайындық:

  • Қазақстан картасы
  • Түрлі ұлттардың ұлттық киімдері (фото немесе киіп шығатын костюмдер)
  • «1 мамыр – Бірлік күні» тақырыбында презентация
  • Ұлттар достығы туралы бейнеролик
  • Ұлттық тағамдардан көрме (егер мүмкіндік болса)
  • Әндер, билер фонограммасы

Сабақ барысы.

І. Ұйымдастыру бөлімі (3-5 мин)

Мұғалім: – Сәлеметсіздер ме, балалар! Бүгін біз ерекше мерекеге арналған тәрбие сағатын бастаймыз. Бұл – 1 мамыр – Қазақстан халқының бірлігі күні!

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне жылы тілек айтады.
Мысалы:
– Мен саған мейірімділік тілеймін.
– Мен саған сәттілік тілеймін.
– Біз бәріміз біргеміз!

ІІ. Кіріспе әңгіме (5-7 мин)

Мұғалім сөзі:
– Қазақстан – көпұлтты мемлекет. Біздің елімізде 130-дан астам ұлт пен ұлыс өкілдері бірлік пен татулықта өмір сүріп келеді. Олар бір-бірімен дос, бауырмал, еңбекқор. Біздің елімізде әр ұлт өз тілін, дәстүрін, салтын сақтап, дамытып жатыр.

– Бұл – Қазақстан халқы Ассамблеясының арқасы. Ол – барлық ұлттардың татулығын сақтайтын үлкен ұйым.

ІІІ. Презентация немесе бейнеролик көрсету (5-7 мин)

Презентация тақырыптары:

  • Қазақстан – көпұлтты ел
  • Бірліктегі өмір
  • Түрлі ұлттардың мәдениеті

🎥 Мысалы: «Бір шаңырақ астында» бейнеролигін көрсету (YouTube-тан алуға болады).

ІV. Оқушылардың шығармашылық өнері (15-20 мин)

Көркемсөз оқу:
1-оқушы:
Берік болса бірлігім –
Биік болар жұлдызым.
Бақытты боп ұл-қызым,
Күлімдесін нұр-жүзім.

2-оқушы:
Берік болса бірлігім –
Биік болар жұлдызым.
Бақытты боп ұл-қызым,
Күлімдесін нұр-жүзім.

Ұлттық киімде таныстыру (6-8 оқушы):
Әр оқушы бір ұлттың киімін киіп, сол ұлт туралы мынадай форматта таныстырады:

Мен – ұйғыр халқын таныстырамын. Ұйғыр халқының ұлттық тағамы – лагман, олар би билегенді жақсы көреді. Ұлттық киімі – камзол. Қазақстанда ұйғырлар көп тұрады.

Мен – кәріс халқын таныстырамын. Кәрістердің ұлттық тағамы – кимчи, ал ұлттық биі нәзік қозғалыстармен ерекшеленеді. Олар да біздің елімізде бейбіт өмір сүруде.

(Сол сияқты өзбек, татар, неміс, түрік, дүнген, қазақ және т.б.)

Ұлттар достығы туралы шағын көрініс:
Сценка: «Бір шаңырақ астында» – әр ұлттың баласы бір үйге жиналып, өз тағамын, өз биін, өз тіліндегі амандасу сөздерін таныстырады.

V. «Бірлік» ойыны (5-7 мин)

Мақсаты: Топтық жұмыс арқылы бірлікті көрсету.

Ойын:
Оқушылар 4-5 топқа бөлінеді. Әр топқа тапсырма:

  • Бірге сурет салу (мысалы, «Достық» деген ұғымды бейнелеу)
  • Бір мақал-мәтел жазу
  • Ұлттар туралы 5 сөзді байланыстырып сөйлем құрау

VI. Мақал-мәтелдер сайысы (5 мин)

Қазақша:
– Бірлік бар жерде – тірлік бар.
– Тату елге тоқшылық.

Орысша:
– Где согласие, там и победа.
– В единстве – сила!

VII. Ән мен би (5-7 мин)

Мысалы:

  • «Достық» әні
  • Қазақтың, ұйғырдың, өзбектің ұлттық билері
    (Мектептің шығармашылық үйірмесі дайындай алады)

VIII. Қорытынды (3-5 мин)

Мұғалім сөзі:
– Бүгін біз еліміздегі ұлттар достығы мен бірлігі туралы көптеген қызықты мәліметтер білдік. Қазақстан – біздің ортақ үйіміз. Бірлік пен татулықты сақтау – әрқайсымыздың міндетіміз. Еліміз аман, жұртымыз тыныш болсын!

Барлығы хормен айтады:
Бірлік бар жерде – тірлік бар!

Қосымша идеялар:

  • Ұлттық тағамдар көрмесін ұйымдастыру (әкелер мен аналар қатыса алады)
  • Фото-көрме: «Менің ұлтым – менің мақтанышым»
  • Достық туралы эссе жазу байқауы

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *