Аяз би ертегісінің ерекшелігі
Бержанова Майра
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
Класс 5 «б» |
|||||
Тақырып |
«Аяз би» ертегісінің жанрлық ерекшелігі |
13 .10.2016ж |
|||||
Мақсаты |
А) Білімділік: Оқушылардың ертегіні қаншалықты меңгергенін анықтау, |
|
|||||
Күтілетін нәтиже |
Тақырыпты менгеру. Омоним туралы толық мәлімет алады, сөйлемдер ішінен ажырата біледі. |
Сауатты жазу |
|||||
Кезеңдері |
Ресурстар |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті
|
Бағалау |
|||
Ұйымдас тыру кезеңі (2 минут) |
Көңіл-күй шеңбері. Тілек айту. |
Сабақты ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу. |
Бір-біріне тілек айту. |
Орта қалып тасуы |
|||
Қызығу шылық ты ояту (3 минут) |
Сабақты жоспарлау Оқушыларға түсінік беру. |
Жақсы ахуал туғызуға ынталандыру. |
|
|
|||
Мағынаны тану (15 минут) |
|
«Аяз би» ертегісінің жанрлық ерекшелігі Ол Мадан ханның бірнеше сынынан өтеді. Оған шөп жаманы-қоға, құс жаманы- сауысқан екенін дәлелдеп береді. Ханның тұлпарының сиырға, өзінің қара халыққа шатыстығын айырады. Шартты жұмбағын шешіп, бай қызы Меңді сұлуға үйленеді, ханның күншіл, ақылсыз қырық уәзірін өлімнен құтқарады. Аяздың даналығын, достыққа адалдығын, сертке беріктігін, қайырымдылығын, әділдігін Мадан мойындап, халық қалап, оны хан етіп көтереді» Ел арасында «Аяз би әліңді біл, Құмырсқа жолыңды біл» деген нақыл сөз содан қалса керек. |
|
|
|||
Рефлексия (10 минут) |
|
А) Ойланайық. Ертегі неге «Аяз патша» емес «Аяз би» деп аталған? |
|
|
|||
Сабақты қорытын дылау |
|
Үйге тапсырма: 1. «Аяз би» ертегісін оқу;2. Мына тақырыптардың біріне өз қиялыңнан ертегі жаз:“Бала би” |
|
Мазмұндаманы бағалау |