44. Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша бөлу / Ерте замандағы тарих пен мәдениет/

Білім беру ұйымының атауы
Пәні: математика
Бөлім: Мәдени мұра.          2(А)-бөлім.Көбейту және  бөлу.
Педагогтің аты-жөні:
Күні: 07.11.2024ж.
Сыныбы:4 Қатысушылар саны Қатыспағандар саны
 Тақырыбы 44.  Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша бөлу / Ерте замандағы     тарих пен мәдениет/
Оқу мақсаты 4.1.2.12 **нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
Сабақтың мақсаты   нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданып есептерді шығарады
құндылық ü  тәуелсіздік және отаншылдық

тарихи және мәдени мұраны зерттеуге қызығушылық таныту;

қоршаған ортаға қамқорлық жасау.

Сабақтың барысы
Сабақтың  жоспар-ланған кезең-дері Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурс

тар

Сабақтың басы

2  минут

I. Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қаламын

Ізгі, әрі  нәзік, жарық мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым!

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын айтады.

Жарайсыңдар!  
3   минут

 

 

 

Үй  тапсырмасы

11-тапсырма. Есепте.

710 · 3 000 =2130000

151 · 40 000 =6040000

1 800 · 20 =36000

42 000 · 60=2520000

7 800 · 20 =156000

6 510 · 600=3906000

есептерді шығарады Дескриптор:

1. есептерді шығарады

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын!

 

Жаңа сабақ

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекіту  10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды оқу   мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну  Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма.   Жауаптарды  кему  ретімен  жазып,  адамзаттың  өткенін

зерттейтін ғылымның атауын оқы.

 

48000:600=80 (O)

45000:150=300(E)

750000:5000=150 (O)

355000:50=7100 (P)

7700:700=11 (И)

260000: 2000=130 (Л)

2600:200=13 (Г)

480:80=6 (Я)

9300:30=310 (Х)

450000:50=9000 (А)

Кему ретімен:

9000, 7100, 310, 300, 150, 130, 80, 13, 11, 6

А           Р     Х    Е       О     Л    О    Г  И    Я

 

2-тапсырма.  Жазылуын және есептеу тәсілін түсіндір.

3-тапсырма. Есепте және дұрыстығын тексер.

548 100 : 90 =6090

326 840 : 40=8171

4 200 · 70 =294000

32 100 · 30=963000

3 260 · 300 =978000

12 300 · 80=984000

127 800 : 200= 639

196 000 : 700=280

 

Есептеуді орында.

есеп: Сізде 240 алма және 360 алма бар. Егер сіз олардың барлығын қоссаңыз, қанша алма болады?
Шешімі:
240+360=?240 + 360 = ?240+360=?
Жауабы: 600 алма.

2. Нөлмен аяқталған сандарды азайту

Есеп: Сізде 1200 теңге бар, бірақ 400 теңге жұмсадыңыз. Сізде қанша теңге қалды?
Шешімі:
1200−400=?1200 – 400 = ?1200−400=?
Жауабы: 800 теңге.

 

4-тапсырма. “Миға шабуыл” әдісі.  Теңдеулерді шеш.

х+ 60 = 54 000 · 3          360 + х= 125 200 : 20

x+60=162000                 360+x=6260

x=162000-60                   x=6260-360

x=161940                         x=5900

161940+60=54000*3      360+5900=125200:20

162000=162000               6260=6260

5-тапсырма. Есепті шығар.

b=250м

S=?м2

а=?, 150м-ге артық

Зерттелді-?м2, 1/5б                              м2  кем

Зерттелмеді-? Бөлігі

Ш: 1) 250+150=400м (а)

2) S=a*b

S=400*250=100000м2

3) 100000м2:5=20000м2

4) 100000-20000=80000м2 (зерттелмеді)

5) 80000-20000=60000м2 (кем)

Ж: Зерттелмеген бөлігіне қарағанда зерттелген бөлігі 60000м2-қа кем.

 

6-тапсырма.  Есептерді  оқы.  Онда  артық  мәлімет  бар  ма?  Есептерді шығар.

S=200км

V=20км/сағ

t=?сағ

Ш: t=S:v

t=200:20=10сағ

Ж: Велосипедші жолда 10сағ болды.

 

7-тапсырма. .  Есепте.

72– 34=49-34=15               42+ 300=16+300=316

42+ 351=16+351=367        22+ 400=16+400=416

702– 34=4900-34=4866

402+ 300=1600+300=1900

402+ 351=1600+351=1951

202+ 400=400+400=800

 

8-тапсырма. Тапсырманы орында

a=3200см

b=2400см

Жіп -4қабат

Р=?м

Ш: Р=2*(а+b)

P=2*(3200+2400)=2*5600=11200см

11200*4=44800см=448м

Ж: Жер телімін қоршау үшін 448м жіп қажет.

 

9-тапсырма. Ойлан және жауап бер.

Екі топта 45адам

Кетті -9 адам I т

Iтоп=IIтоп

Кетті -14адам II т

Бастапқыда әр топта-?адам

Ш: 1) 45-9-14=22 адам

2) 22:2=11 (I топта-11,II топта -11)

3) 11+9=20адам (бастапқы I топта)

4) 11+14=25адам (бастапқы II топта)

Ж: Бастапқыда I топта 20адам, II топта 25 адам болған.

 

 

 

Жауаптарды  кему  ретімен  жазып,  адамзаттың  өткенін

зерттейтін ғылымның атауын оқиды.

 

 

 

 

 

 

 

 

нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданып есептерді шығарады

 

 

 

 

 

 

 

 

берілген есептерде қажетті арифметикалық амалдарды (қосу, азайту, көбейту, бөлу) дәл және дұрыс қолданады.

дұрыстығын тексереді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·  теңдеулердің форматын дұрыс түсінеді.

·  Арифметикалық амалдарды орындау: Оқушы x-тің мәнін табу үшін қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдарын дұрыс қолданады.

·  Мәліметтерді жазу: b = 250 м және а = ?, 150 м-ге артық екенін жазады.

·  S = a * b формуланың қолданылатынын түсінеді.есептеп шығарады

·  Берілген мәліметтерді анықтау: Оқушы S (200 км), V (20 км/сағ) мәндерін жазады.

·  t мәнін табу: Уақытты табу үшін S мен V-ны қолдана отырып, t = S / V формуласын пайдаланады.

Есептеу: t=200 км20 км/сағ=10 сағатt = \frac{200 \text{ км}}{20 \text{ км/сағ}} = 10 \text{ сағат}t=20 км/сағ200 км​=10 сағат берілген санның дәрежесін анықтайды ,есептердің шығару жолын біледі ,мәнін есептеп шығарады

Жер телімін қоршау үшін 448м жіп қажет екенін есептеп шығарады

 

Бастапқыда I топта 20адам, II топта 25 адам болғанын анықтайды

 

Дескриптор:

1. Жауаптарды  кему  ретімен  жазып,  адамзаттың  өткенін

зерттейтін ғылымның атауын оқиды.1б

 

 

 

 

 

Дескриптор :

1. берілген есептерде қажетті арифметикалық амалдарды (қосу, азайту, көбейту, бөлу) дәл және дұрыс қолданады.

дұрыстығын тексереді  1б

 

 

 

Дескриптор :

1. x-тің мәнін табу үшін қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдарын дұрыс қолданып ,теңдеуді шешеді 2 б

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

1. Зерттелмеген бөлігіне қарағанда зерттелген бөлігі қаншаға кем екенін есептейді 1б

 

 

Дескриптор :

1.Берілген мәліметтерді анықтап,есептерді шығарады 1б

 

 

 

 

Дескриптор :

1.Берілген санның дәрежесін анықтап ғесептердің мәнін табады 2б

 

 

 

Дескриптор :

1. Жер телімін қоршау үшін қанша  жіп қажет екенін есептеп шығарады 1б

 

2.Бастапқыда әр топта  қанша адам болғанын есептеп шығарады 1б

 

оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  соңы

5

IV.Сабақты қорытындылау

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Үй тапсырма

10-тапсырма. Есепте және дұрыстығын тексер.

610 · 700=427000          2 600 · 40=104000

5 050 · 50=252500         5 900 · 80=472000

3 150 : 90=35                 67 200 : 700=96

348 000 : 600=580         252 000 : 9 000=28

Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді   меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі.  өзін бағалайды

Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі

 

Оқушылар магнит немесе стикерлерді өздері қалаған баспалдаққа орналастырады.

Тапсырманы орындадым.

Аздап қиналдым.

Тапсырманы орындай алмадым.

Кері байланыс :

Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10  б жүйе Мадақтау сөздер

Жарайсыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *