Ертегілер. Мақта қыз бен мысық

Убайдулла Баян Болатқызы

Сабақтың тақырыбы: Ертегілер. Мақта қыз бен мысық.

Сабақтың мақсаты:

  1. «Мақта қыз бен мысық» ертегісін мәнерлеп оқып, мазмұндау, рөлге бөліп оқу.
  2. – Ертегідегі жаңа сөздермен жұмыс .

– Ертегідегі жанрлық ерекшелігне сай оқи отырып, балалардың қабылдау дағдыларын қалыптастыру.

  1. Балаларды еңбек сүйгішктікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: қуыршақ театры

Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрініс көрсету, сұрақ – жауап, топпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: қуыршақтар.

 

Сабақтың барысы:

Психолгиялық дайындық:

Қайырлы таң Жер Ана,

Қайырлы таң Көк Аспан,

Қайырлы таң Достар,

Қайырлы таң қонақ!

Сәлеметсіздерме, апайлар!

 

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

– Сәлеметсіңдер ме, балалар?

– Сәлеметсіз!

– Бір айда неше апта бар?

– Бір айда төрт апта бар.

– Бүгін аптаның қай күні?

– Бүгін аптаның дүйсенбі күні.

– Бүгін нешесі?

– Бүгін наурыздың төрті.

 

  1. Үй тапсырмасын сұрау.

– Ертегі жұмбақтар адамның ақыл – ойының деңгейін сынайтын болған.

– Ертегі деген не?

– Ертегі халық ауыз әдебиетінің ең көп тараған түрі.

– Ертегілер неше топқа бөлінеді?

– Ертегі үш топқа бөлінеді: қиял – ғажайып ертегі, хайуанаттар туралы ертегілер, тұрмыс – салт ертегілер.

– Хайуанаттар туралы қандай ертегілер білеміз?

– Хайуанаттар туралы « Түлкі мен Ешкі» ертегісін білемін.

– «Түлкі мен Ешкі» ертегісінің бас кейіпкерлері кім?

– «Түлкі мен Ешкі» ертегісінің басты кейіпкерлері түлкі мен ешкі.

 

  1. Жаңа сабақ.

– Балалар, бүгін біз «Мақта қыз бен мысық» ертегісімен танысамыз. Ең алдымен, ертегіде кездесетін түсініксіз сөздермен танысамыз.

  1. Сөздікпен жұмыс:

Мейіз- изюм

Қатығын төгеді – выливает кефир

Тауып алады – нашел

Шөлдеп тұрмын – хочется пить

Дән – зерно

Бас салады – хватает

Тышқан – мышь

  1. Берілген сөздермен сөз тіркестерін құрастыру:

Тәтті мейіз. Алтын дән. Кішкентай тышқан.

  1. Сөйлем құрастыру: Әжем тәтті мейіз сатап алды. Кішкентай тышқан алтын дән тауып алды.
  2. «Мақта қыз бен мысық» ертегісін кейіптендіру.
  3. Балаларды ертегіні түсінуге, ертегінің қиын, түсінбеген жерлерін балалармен талдау, аудару.
  4. Ертедегі кейіпкерлерді атау( Мақта қыз, мысық, ағаш, қыздар, дүкенші, тауық, тышқан, т. б.)
  5. Ертегіге көрініс көрсету.

 

  1. Жаңа сабақты бекіту.
  2. Ертегіні рөлге бөліп ойнау.
  3. Әр балаға рөлдерді таратып беру
  4. Ертегінің қай топқа кіретінін анықтау( Тұрмыс – салт ертегісі)

1 топ. Мысық қатық іздегенде қайсысына қашан барғанын ретімен айтыңдар.

  1. Мақта қыз
  2. Сиыр
  3. Ағаш
  4. Қыздар
  5. Дүкенші
  6. Тауық
  7. Тышқан

2 топ. Мысық қайсысынан не алды?

  1. Сиыр – қатық
  2. Ағаш – жапырақ
  3. Қыздар – су
  4. Дүкенші – сағыз
  5. Тауық – жқмыртқа
  6. Тышқан – тары

 

  1. Қорытындылау.

Қатықты табу үшін мысықтың жүрген жолын айтып беру.

Осы ойын арқылы ертегінің мазмұнын айтып беру.

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *