Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру

Ж.Қаппаров атындағы №5 мамандандырылған

физика-математикалық мектеп-интернаты

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:  Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру

 

Бөлім: 11.2.A Дәрежелер және түбірлер.Дәрежелік функциялар
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты Ахмедов Жангибай Тинликович
Күні: 16.11.2022ж
Сынып:  11Б Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 11.2.1.4 – алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
Сабақтың мақсаты -рационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын және қасиеттерін қолдану;

 

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
 
Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Өткенге шолу»

 

Ұйымдастыру.

·         Оқушылармен амандасу

·         Сыныпта жағымды оқу ортасын құру

·         Үй жұмысын тексеру

·         Өткен тарауды еске түсіру: Сұрақтар қою:

1. а санының n-ші дәрежелі арифметикалық түбірі дегеніміз не?

2. Көбейтіндіден түбір шығару ережесін тұжырымдаңыз.

3. бөлшектен түбір шығару ережесін тұжырымдаңыз.

4. Түбірдің дәреже көрсеткіші мен түбір таңбасының ішіндегі өрнектің дәреже көрсеткішін қысқарту ережесін жазыңыз.

5. Түбірді дәрежеге шығару ережесін тұжырымдаңыз.

6. Түбірден түбір шығару ережесін жазыңыз.

Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге құру.

 

Оқушылар сабақта бір біріне бір сөзбен, жақсы тілекпен бастайды

Тақтада үй жұмыстарының дайын жауаптары беріледі.

 

Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады.

Берілген сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзара бағалау жүргізеді.

Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді.

 

Жалпы балл-1

 

Презентация

Сұрақтар экранда көрінеді

Сабақтың ортасы

 

Bilimland порталынан видеотүсіндіру

 

«Рационла көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері» қайталау.  Рационал  көрсеткішті дәреженің қасиеттері:

1. ar*as=ar+s.         2. ar:as=ar-s.

3. (ar)s=ars.          4. (ab) r=ar*as.

5. )r=

Бейнежазбаны тыңдайды

 

Оқушыларға   алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдануды дағдысын қалыптастыру

 

 

Дескриптор:

-Өткен тақырыпты қайталайды

Bilimland порталынан видеотүсіндіру

 

Сабақтың ортасы

 

 

Жеке жұмыс

1-тапсырма

А)

Ә)

Б)

Оқушылар өткен тақырыппен байланыстыра отырып есеп шығарады.

Оқулықпен жұмыс жасайды 3.51 есепті шығарады

 

 

Әр оқушы өзі шығарған есебі бойынша ұпай алады  

 

 

 

Жұптық жұмыс

2-тапсырма

Өрнекті рационал көрсеткішті дәреже түріне келтіріп ықшамдаңдар:.

Ықшамдаңдар:

Оқушылар есепті жұппен бірігіп шығарады

Тапсырманы аяқтаған соң, соңында жұптар бір-біріне баға береді.

 

-өрнектің мәнін табады.

Жалпы балл -5

 

Жұмыс парағы

ДМ

  Топтық жұмыс

Сәйкестендіру

 

Оқушылар сәйкестендіру тапсырмаларын топта орындайды

Келесі топ жұмысын бағалайды, қателерін анықтап,дұрыстайды

Сағат тілімен айналдырып, әрбір топ көрші топ жұмысын бағалайды Плакат, маркер қолданады
Сабақтың соңы.

 

 

Рефлексия

 

Сабақты қорытындылап, үйге тапсырма беремін.

№3.53

Оқушылар өздерінің сабақта не білгені жайлы рефлексия жасап, нені толықтыру қажет екендігін айтады

Жазып, рефлексия ағашына іледі

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды, белсенді жұпты мадақтап, оқушыларды бағалау

Нәтижені талдайды.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

– нені білдім, нені үйрендім

– нені толық түсінбедім

– немен жұмысты жалғастыру қажет

 

 Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ,жинаған ұпайларына қарай бағаланады. Рефлексия ағашы, стикерлер

 

Тексерілді:                  ДОІЖО  М.Жамантаев

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *