Дәрежеліік функция
Бөлім: | Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция | |
Педагогтің аты-жөні | Мырзакасова Гулия Есимкановна | |
Күні: | 10.11. 2023 ж. | |
Топ: БҚҚ23-91 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 11.2.1.2 – n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу; | |
Сабақтың мақсаты | – n-ші дәрежелі түбір анықтамасын біледі;
– n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін есептерді шығаруда қолдана алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің іс-әрекеті | Білім алушының іс- әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы
7 минут |
Оқушылармен сәлемдесу.
Психологиялық ахуалды жақсарту. Топқа біріктіру 1. Түбір 2. Өрнек 3. Дәреже Үй тапсырмасын тексеру. №81 1) 3 2) 2 3)250 4) 3
« Сұрақтар бұрқасыны» п-ші дәрежелі түбір анықтамасы мен қасиеттерін пысықтау: • Көбейтіндіден түбір шығару n a × b = n a × n b • Бөлшектен түбір шығару a n n = b • Түбірді дәрежеге шығару (n a )k = n ak • n-ші дәрежелі түбірдің n дәрежесі (n a )n = a • Түбірден түбір алу ережесі m n a = mn a • Түбір және түбірдің астындағы сандардың дәреже көрсеткіштерін қысқарту |
Сәлемдеседі
Логикалық сұраққа жауап береді
Дұрыс жауабымен салыстырады.
Өтілген тақырыпты еске түсіру мақсатында қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық: Әбілқасымова А.Е.,
Корчевский В.Е., Жұмағұлова З. Ә. Алматы: «Мектеп», 2020ж.
Интербелсенді тақта |
kn akm = n am | ||||
Сабақтың ортасы 35 минут | Есептер шығару.
«Ғаламшарлар сөйлейді».
Венера- (5√23)5 = ⋯ Шолпан Марс– 3√125 ∙ 8 = ⋯ Қызылжұлдыз Юпитер- (3√2)5 = ⋯ Есекқырған Сатурн- 5 243 = ⋯ Қоңырқай √ 32 3 Меркурий- √√4096 = ⋯ Болпан Эрида- 10√3125 = ⋯ Ергежей
Жеке жұмыс: Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. №1. Есепте: а) 4√81 + 3√125 − 3√64 ә) 3√1000 ∗ 64 ∗ (−27) №2. Мәнін тап: а) 3 8 ; б) 4 81 ; 16 №3.Өрнектерді түрлендір: а) 5 8 × 5 4 б) 3 5 7 ; №4.Төмендегі теңдіктер дұрыс па? 6√76=7; 6√(−7)6=7; 5√(−7)5= -7; 5 √75=7;
(8√−7)8 = −7;(8√7)8 = 7. №5 Өрнектің мәнін есептеңдер: 1. √49 ∗ 64 ∗ 100
2. √а4 в2 с6 |
Білім алушылар өздеріне ұсынылған ғаламшарлардың артында жасырылған тапсырманы орындайды,нешінші қасиет екенін және ғаламшардың қазақша атауын айтады.
Дескриптор арқылы қалыптастырушы тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор:
– n-дәрежелі түбірдің қасиеттерін анықтайды; – өрнектің мәнін табады; – ғаламшардың қазақша атауын айтады
Дескриптор: Білім алушы: n-ші дәрежелі түбір мен арифметикалық түбірлерді ажыратады және қолданады;
Дескриптор: – n-дәрежелі түбірдің қасиеттерін анықтайды; – өрнектің мәнін табады; |
Дидактикалық материалдар
Қалыптастыруш ы бағалау тапсырмалары |
Топпен жұмыс
«Білімді мыңды жығады…» * Дұрыс жауабымен сәйкестендір
* 1) 5√32∙ √121 7) 5 * 2) 4√625 8) 22 * 3) 3√216 9) 3 * 4) 4 5 1 √ 16 10) 0,5 * 5) √81 11) 6 * 6) 5 3 √ 5 96 √ 12) 1,5
«Кім жылдам?» 5 32 + 3 – 8 5 243 × 32 4 625 – 3 – 125 4 32 4 8 × 4 64
3 3 √10 + √73 ∙ √10 − √73
Тест есептерін талдау.
Тест
1. Есепте: 3 8 √ 125 А) 5 В) 3 С) 2 Д) 1 5 2 2. Өрнекті ықшамдаңыз: (√6 − √11 + √6 + √11 )2 А) 11 В) 121 С) 18 Д) 22 3. Мәнін тап :
4√32 ∗ 3*4√8 ∗ 27 А) 12 В) 13 С) 24 Д) 8
4. Салыстыр: 3√5 және √3
5. А) 3√5 > √3 В) 3√5
< √3 С) 3√5 = √3 Д) 3√5 ≠ √3 |
Топпен жұмыс орындайды
Дұрыс жауабын сәйкестендіру
WordWall қосымшасы
n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін есептер шығаруда қолданады
WordWall қосымшасы
Тест тапсырмаларын шығарады.
Мұғалім жауаптарын тексереді, кері байланыс береді. |
WordWall қосымшасы
Дескриптор: –бөлшектен түбір шығарады -көбейтіндіден түбір алады.
– көбейткішті түбір алдына шығарады; – алады; – өрнектің мәнін табады; |
https://wordwal l.net/ru/resourc e/63495620/%d 1%81%d3%99 %d0%b9%d0% ba%d0%b5%d1 %81%d1%82% d0%b5%d0%b d%d0%b4%d1 %96%d1%80% d1%83
Таратпа тапсырмалар
Тест жинақтары |
3 64а6 в3 6. Түбірді табыңыз: √ 12 0,008с А) 0,8а2в с−4 В) 2ав2с4 С) 20 а2в с−4 Д) 5авс |
Дұрыс жауабын кестемен салыстырады. | |||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||
с | д | а | в | с | ||||||
Сабақтың соңы
3 минут |
Кері байланыс.
Оқушыларға кері байланыс беру. «Білім қоржыны» Үйге тапсырма № 86, 49 бет. |
4 Өте жақсы түсіндім.
4 Жақсы түсідім
4 Әлі де іздену керек. |
Оқушыларға кері байланыс беру.
Бағалау |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718