Ақсақ киік. Киіктің айласы

kairshanz@mail.ru

Бөлім: Жанды табиғат
Мұғалімнің  аты-жөні Нугыманова Гульмира Жумагазиновна
Пән: Әдебиеттік оқу
Сынып: Қатысушылар саны:24 Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы  Ақсақ киік. Киіктің айласы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 3.2.1.1 шығарманы тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп  тұрған мәтін бөлігін,сөйлемді табу.

3.2.4.1 шығарманы дауыстап түсініп,мәнерлеп оқу

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: шығарманы дауыстап түсініп, мәнерлеп оқи алады.

Көптеген оқушылар: шығарманың тақырыбын анықтайды және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді таба алады.

Кейбір оқушылар: шығарма мазмұнына қарай сұрақ құрастырып, жауап бере алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт Педагогтің  әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Қуанамын мен де,

Қуанасың сенде.

Қуанайық достарым

Арайлап атқан күнге

Топқа бөлу «Таңдау» әдісі арқылы

 

Үй тапсырмасы: «Алмастың ағашы»

Оқу материалын жариялау .Ой қозғау

Сәкен Сейфуллин «Ақсақ киік» өлеңді оқу

Сұрақ-жауап

1.Балалар оқылатын  шығармада қандай қандай оқиға туралы айтылатының болжап,өз ойларынды дәлелдендер?

-Балалардың жауабы

– Ендеше бүгінгі сабағымызда

Әуелбек Қоңыратбаевтің «Киіктің айласы» мәтінімен және өмірімен танысамыз

2.Киік-киелі жануар /видео ролик/

Жаттығу жасайды.

 

 

 

 

Топқа бөлінеді.

 

 

Қалыптастырушы бағалау:

«Бағалау парағы».

Бағалау

парағына әр тапсырманы орындаған сайын белгі қойып отырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Слайд

/автор/

Сабақтың ортасы

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

2.Оқулықпен жұмыс: 38-39 бет

Балалар мәтінді бөлікке бөліп оқиды

/4 бөлік/

«Әдеби шеңбер» әдісімен жүзеге асырылады.

1-топ:Баяндап беруші (Мәтіннің мазмұнын баяндап беру,өз ойларын еркінжеткізу)

2-топ: Зерттеуші (Мәтінді түсіне отырып, басты кейіпкерлер туралы сипаттайды,мәтіннен таныс таныс емес сөздерді табады,мәтіндегі текенің әрекетін өмірмен байланыстырып айту)

3-топ:Сұрақтар құрастырушы  (мәніннең сұрақтар құрастырады)

4-топ:Бейнелеуші суретші  (Мәтін бойынша сурет салу , суреттері мәтіннің мазмұнын ашатындай болу керек)

Сергіту сәті: Дене мүшелеріміз қалай сөйлейді?

Дескриптор:

– Шығарманы түсініп, мәнерлеп оқиды.

Дәптермен  жұмыс.   

таяқ сілтем жер            шаршаған

діңкесі құрыған           жақын

залалы                           зияны

 

-Мәтіннен ақбөкен туралы қандай ақпараттар алдыңдар?

Дескриптор:

– Суретті пайдаланып, мәтінді әңгімелейді.

– Мәтінге сүйеніп, байланысу сызықтарын жүргізеді.

– Мәтіннен ақбөкен туралы қандай ақпараттар алғанын жазады.

 

Оқулықпен  жұмыс

 

 

 

 

1-тапсырмада мәтінді бөлікке бөліп оқиды

2-тапсырмада

Мәтіннің мазмұнын баяндайды,өз ойларын еркін жеткізеді

3-тапсырма

Мәтін бойынша сұрақ құрастырады

4-тапсырма

Мәтін бойынша мазмұнын ашатындай сурет салады

 

Дәптермен жұмыс

Мәтінге сүйеніп , байланысу сызықтарын жүргізеді

ҚБ:

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы

 

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия: «Нысана» әдісі

 

Оқу  тапсырмасы: Мәтінді мазмұндау.

 

 

 

 

Кері байланыс: «Ойымды аяқтау» әдісі  
Саралау

1-тапсырма

Қабілеті төмен оқушылар мәтінді ұзақ оқитындықтан оларға қосымша уақыт беруге болады

2-тапсырма

Оқушының ойлауы дамиды, жылдам ой түйіндейді.

3-тапсырма

Ұсынылған мәтін бойынша сұрақ құрастыра алады

4-тапсырма

Барлық  оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының  өздерінен не күтілетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу.

Бағалау

«Бағалау кестесі» әдісі

 

Дескриптор

– мәтінді өз рөлін сақтай отырып, қатесіз оқиды;

– сөйлеу барысында иллюстрацияларды  тиімді қолданады

– мәтіндегі оқиғаға қатысты ойын айтады

– мәтін  мазмұнына сәйкес сурет салады

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтайды

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

Сабақ мақсатына жетті,оқушылар  «әдеби шеңбер» әдісі арқылы өз ойларын еркін жеткізді.

Оқушылар білесе жұмыс жасай алды,жоспарланған уақытты тиімді пайдаландым

 
Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да  ойланыңыз)?

1: Сәкен Сейфуллин «Ақсақ киік» өленін тындау арқылы тақырыпты ашу

2: «Әдеби шеңбер» әдісі арқылы шығармамен жұмыс жасау

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:  Киік-киелі жануар /видео ролик/

2:  Кері байланыс

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *