Ч, щ дыбыстары
Абай облысы.Семей қаласы.
“№44 жалпы орта білім беретін мектебі”КММ
Бастауыш сынып мұғалімі:Насимолда Гүлнұр Аязбайқызы.
Бөлім | Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен | ||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Ч, щ дыбыстары. | ||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.4.1.3 ч ,щ әріптері бар сөздердің емлесін білу;
3.3.5.1 жіберілген орфографиялық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. |
||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: ч ,щ әріптері бар сөздердің емлесін біледі.
Көптеген оқушылар:.. жіберілген орфографиялық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетеді. Кейбір оқушылар: ч ,щ әріптері бар сөздерді сауатты жазады |
||||||||
Бағалау критерийлері – | Сөздердің дыбыстық құрамынажыратып, ч әрпі бар сөздерді сауатты жаза алады; – мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап береді; – берілген тақырып бойынша жаңалықтарды іріктеп, ақпарат табады, жүйелейді | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құндылықтарды дарыту Күнделікті өмірде кездесетін ақпараттарды өңдеу жолдарын үйрету, спортқа баулу, қажырлы болуды дәріптеу. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Әдебиеттік оқу, | ||||||||
Алдыңғы меңгерілген | ф дыбысы. | ||||||||
Күтілетін нәтиже: | Сөздерді ч ,щ әріптері бар сөздердің емлесін оқуға,жазуға жаттықтыру. Дыбысты, әріпті танумен қатар сөз, сөйлем құрай білуге, буындық, дыбыстық талдау жасай білуге үйрету арқылы сөздік қорларын, тіл байлықтарын, байқампаздықтарын дамыту Сабақтың көрнекілігі: алфавит, атауында ч ,щ дыбысы бар сөздер, постерлер, топқа бөлуге арналған аралар қиындысы. Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту Сабақтың әдістері: топқа бөлу, миға шабуыл, топпен жұмыс, топтық сұрақ, | ||||||||
абақтың барысы | |||||||||
Сабақтың кезең
уақыт |
Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
5 мин
Сабақтың ортасы 15 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
«Сәлемдесу?» әдісі арқылы жүреді. Айналамыз бәріміз. Орнымызды табамыз, Сәлем етіп, міне мен, Доспыз енді сенімен. Ал балалар, енді топқа бірігіп алайық. «Аралар» әдісі арқылы топқа бірігеді. 1-топ 2-топ 3-топ 4-топ Үй тапсырмасы сұралады. 34-жаттығу Бағалау парағын таратып түсіндіремін. Өткенді пысықтау Жарық- әдісі. ЖЖ
1.Чемпион деген кім? 2.Қандай чемпиондарды білесің? 3.Чемпион болу үшін не істеу керек деп ойлайсың? 4.Қазақстаннан шыққан әлем чемпиондары? 5. Ч дыбысы қандай дыбыс? 6.Щ дыбысы қандай дыбыс? 7.Ч дыбысы бар сөйлем құра. 8. Щ дыбысы бар сөйлем құра. –Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Ч,щ дыбыстарын».қайталау. Ортақ тақырып «Жақсыдан үйрен жаманнан жирен» Оқу мақсаты: ü Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; ü Ч,щ әріптерінің емлесін біледі «Ч,щ дыбыстарын». еске түсіреміз. бейнематериалды көрсетемін. Талдау сұрақтары: 1.Бейнематериал не туралы? 2.Ч,щ дыбысы қандай дыбыс? 3. Қазақтың төл дыбыстарының қатарына кіре ме? Ч,Щ -дыбыстарын дыбыстау. «Аялдама тапсырмалары » әдісі арқылы өтеді. 1-тапсырма ЕҚБ. Карточкадағы жоғалған әріптерді жаз. Топтық жұмыс 35-жаттығу. «Спиральді мәтін» әдісі бойынша«Жақсы мен Жаман» мәтінін оқиды. 1-топ Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. 2- топ «Жақсы сөз –жарым ырыс» мақалының мағынасын түсіндіреді. 3- топ Мәтін мазмұны бойынша сурет салады. 4- топ Мәтінге жоспар құрады.
|
Сәлемдесу
Ара суретін таңдап алады
Бағалау парақтарын алады. Үй тапсырмасын оқиды.
Өткен сабақты пысықтайды.
Сабақ тақырыбы, сабақ мақсатымен танысады
Балалар қойған сұрақтарға жауап береді Әріптерден сөздер шығарады. Ол сөздердегі ортақ дыбыстарға назар аударады. Сұраққа жауап береді
Мәтінін оқиды. 1.Мәтіндегі негізгі ойды айтады 2.жоспар құрады 3.Мәтін мазмұны бойынша сурет салады.
|
Шапалақ арқылы
Жеке куәлік бағалауы.
Бейнероликтен түйгендерін ортаға салады. Ойларын жүйелі жеткізеді.
Дескриптор: Мәтінді оқып, не туралы екенін айтады-1б «Жақсы сөз – жарым ырыс» мақалы бойынша өзінше ой тұжырым жасайды-1б Мәтінге жоспар құрайды-1б
Мақалды көркем жазады-
|
Суреттер
Ара суреті
Бағалау парақтары.
Жекекуәлік
Оқулық |
|||||
2 мин
20 мин
|
Сергіту жаттығуы: «Щетка» әдісі бойынша өтеді. Жеке жұмыс
2-тапсырма ЕҚБ: 36- жаттығу. Мақалды көркем жаз; 1- Топ. Көркем жазу минуты. Чч ü 36- жаттығу. Мақалды көркем жаз; ü Мақалдың мазмұнын қалай түсіндің? 2- топ 37-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. «Киндер сюрприз» әдісі бойынша мақалдың жалғасын табады. 3- топ 38-жаттығу. Құрамында ч, щ дыбыстары бар сөздер тауып айт. Ч дыбысы бар сөздерді себетке, щ дыбысы бар сөздерді жәшікке орналастыр. 4-топ. 36- жаттығу. Мақалды көркем жаз; «Киндер сюрприз» әдісі бойынша мақалдың жалғасын табады. Тақтамен жұмыс 37-жаттығу. Аялдама тапсырмаларын орындап финишқа жетеді Кері байланыс: «Ия,жоқ» ойыны 1.Жақсылық жасап жарысу керек. (ия) 2.Автобуста үлкендерге орын беру міндетті емес, сен де ақшаңды төледің(жоқ) 3.Ч дыбысы қатаң дауыссыз дыбыс.(ия) 4. Мұғалімдерге амандаспау керек. (жоқ) 5.Асханада тамақ ішкен кезде сөйлемеу керек. (ия) 6.Щ дыбысы сөзден басында кездеседі. (ия) 7.Өзіннің тіс щёткан болу керек. (ия) 8.Жасаған жақсылықты санап отыру керек. (жоқ) 9.Жамандық жасаған адамға жақсылық жасамау керек (жоқ) 10.Жамандыққа жақсылық ер кісінің ісі (ия) |
Сергіту жасайды.
мәтінді оқиды жоспар құрады
ч,щ дыбыстарын орналастырады.
мақалдың жалғасын табады
ақиқат пікірлерді табады; -жалған пікірлерді табады |
Дескриптор
Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1б Құрамында ч, щ дыбыстары бар сөздер тауып айтады-1б Ч дыбысы бар сөздерді себетке, щ дыбысы бар сөздерді жәшікке орналастырады-1б
Дескриптор: -ақиқат пікірлерді табады; -жалған пікірлерді табады.
|
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
Иә,жоқ таяқшалары.
|
|||||
Сабақтың соңы
3 мин |
Рефлексия: «Кубок»әдісі бойынша өтеді.
Оқу тапсырмасы Үйге тапсырма ч, щ әрпі бар сөздерден сөйлемдер құрап жазып келу
|
Сабақтан алған білімін, не үйренгенін тұжырымдайды
Үйге тапсырма ч, щ әрпі бар сөздерден сөйлемдер құрап жазып келу. |
Оқушы сабақтан не түсінгенін, нені түсінбегенін, неден қиналғанын көрсетеді. | Кубоктың суреті | |||||
Саралау– оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – «Бағалау кестесі» әдісі. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтайды. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||