Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?
Білім беру ұйымының атауы | «Н.Оңдасынов атындағы №14 жалпы орта мектеп» КММ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні | 21.11.2023ж | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 в | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.3 – ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | – Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттайды
– Көшпелілер баспанасының ерекшеліктерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткен білімді еске түсіру
С 1
С 2 |
Ұйымдастыру Сәлемдесу.
Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасы Гүл сыйла әдісі
Мал шаруашылығы нешеге бөлінеді? Көшпелі мал шаруашылығы Отырықшы мал шаруашылығы Жартылай көшпелі мал шарууашылығы Тебіндеп жайылу Тебіндеп жайылатын малдарды атаңыз Табиғи климаттық жағдайға байланысты көші – қондарын атаңыз Төрт түлік пірлерін атаңыз Картамен жұмыс Көшпелі мал шаруашылығы Батыс Орталық Отырықшы шаруашылық Оңт Жартылай көшпелі Шығыс Ой қозғау Суреттер галлериясы Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Видеоролик https://youtu.be/brxdjWUkgjk?si=RMv1nS1qFBhPposd Сұрақтар Материалдық мәдениет дегеніміз не? Көшпелілердің ежелгі баспаналарын атаңыз ? Киіз үйге сипаттама берейікші |
Үй тапсырмасы көшпелі мал шаруашылығы тақырыбынан сұрақтар қоямын
Гүлді ала отырып сұраққа жауап береді Картадан көшпелі жартылай көшпелі отырықшы шаруашылық дамыған аймақтарды көрсетеді
Суреттерге қарап отырып бүгінгі сабақ тақырыбын анықтайды
Видеоролик тамашалап берілген сұрақтарға жауап береді
Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Смайлик |
Оқу
лық карта
пла кат
мар кер
сти кер
сурет тер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
С3 |
Топтық жұмыс
1 – топ Кластер
Дескриптор – Көшпелілердің баспанасы киіз үйдің пайдаланған уақытын – Киіз үйдің бөліктерін – Киіз үй бөліктеріне байланысты мақал – мәтел,тиым сөздер – Киіз үйдің ішкі бөліктерін – Киіз үйдің сән – салтанатына қарай қалай бөлінетінін анықтайды
2 – топ Топтастыр
Дескриптор Материалдық мәдениетпен рухани мәдениетті ажыратады 3 – топ Зәулім үй 1 Көшпелілердің негізгі баспанасы қалай аталады? 2 Киіз үй сүйектерін ата? 3 Киіз үй сән – салтанатына қарай қалай бөлінеді? 4 Киіз үй осыдан шамамен қанша мың жыл бұрын пайда болды ? 5 Киіз үйдің негізгі үй жиһаздарын ата? 6 Киіз үйдің іші неше бөлікке бөлінеді және оларды ата? Дескриптор Берілген сұрақтарға нақты дұрыс жауап бере отырып зәулім үйді құрастырып шығады. Жұптық жұмыс Семантикалық карта
Дескриптор – Қазақ халқының баспанасын – Ұлттық киім – кешегін – Ұлттық қолөнерін – Ұлттық жиһаздарын ажыратады Сергіту сәті Мықты болсаң шешіп көр Қабырғасы тор көз Төбесінде зор көз Кереге,шаңырақ Жетпіс екі найзаны Біріктіріп тұрады Шаңырақ Төбедегі көзінен Күн сәулесі түседі Бұрышы жоқ төрінен Самал еркін еседі Киіз үй Жеке жұмыс Түн Күн әдісі 1. Мәдениет нешеге бөлінеді? 2. Материалдық мәдениет дегеніміз не? 3. Материалдық мәдениетке нелерді жатқызамыз? 4. Киіз үй шамамен неше мж пб? 5. Керегенің әр бөлігін не деп атады? 6. Киіз үй сән – салтанатына қарай қалай аталған 7. Киіз үйдің бөліктері неше бөліктен тұрды және атаңыз? 8. Киіз үйдің негізгі қаңқасы? 9. Киіз үйдің ішін неше бөлікке бөлді және ата? 10. Киіз үйдің киелі және қасиетті бөлігін атаңыз? 11. Дескриптор 12. Сұрақтарға жауап береді |
Көшпелілердің баспанасы киіз үй туралы мәліметтер айтады
Материалдық мәдениетпен рухани мәдениетті ажыратады
Сұрақтарға жауап бере отырып зәулім үйді тұрғызады
Қазақ халқының баспанасын Ұлттық киім – кешегін Ұлттық қолөнерін Ұлттық жиһаздарын – + қойып анықтайды
Әр топқа бір жұмбақ қойылады сол жұмбақтың жауабын сурет арқылы көрсетеді
Бүгінгі тақырыпқа байланысты сұрақтар қойылады Түн дегенде жатады Күн дегенде жауабын білетін оқушы оянып жауап береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Екі жұлдыз бір тілек смайлик тер арқылы бағалау жүргізіле ді ТЖ Өзара бағалау Мұғалім нің бағалауы
Жұптық бағалау
Өзін – өзі бағалау |
Танымдық мәтіндер
(Қосымша 1)
(Қосымша 2)
(Қосымша 3)
Деректер
Ақпараттық карточкалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс
С 4 |
Кері байланыс
Менің арманым
Үйге тапсырма Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті 2 сағаты |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||