№ 48 сабақ. Құрама есептерді әр түрлі тәсілмен шығару
Білім беру ұйымының атауы | Н.Оңдасынов атындағы №14 жалпы білім беретін мектеп | |||||
Пәні: | Математика | |||||
Бөлім: | Менің мектебім | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Тапеева Гулсара | |||||
Күні: | 27.11.2023ж. | |||||
Сынып: | 2 «Ә» сынып | |||||
Сабақтың тақырыбы: | № 48 сабақ. Құрама есептерді әр түрлі тәсілмен шығару | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 2.5.1.1.** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқаша жазба түрінде модельдеу.
2.5.1.8.**Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу. |
|||||
Сабақтың мақсаты | Құрама есептерді әртүрлі тәсілмен шығаруды жалғастырады | |||||
Құндылықтар | Талап: ізденімпаз,жасампаз ұрпақ | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//
уақыты |
Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақ
тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 8минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуалды жақсарту Өлеңді топ бойынша жалғастыру Біз сабақты бастаймыз
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 5-тапсырма Салыстыр 56-17 < 27+14 80-46 = 72-38 100-72 < 15+19 16+35 < 26+27
«Бөтен дәптер» әдісі Оқушылар бір -бірімен дәптерлерін алмастырады. Тақырыпты ашу Топтық жұмыс «Сиқырлы цифрлар» жаттығуы сараланған тапсырма түрінде ұсынылады. Тапсырма: 15, 23, 6 цифрларын пайдалан,жай есеп құрастыр,ойлан, құрама есеп құрастыр
Жаңа тақырып 1-тапсырма Жаңа тақырыпқа берілген тапсырма Есепті оқы.Оны шығару тәсілдеріне қара. Есепті қысқаша жазба түрінде шығару. Болды – 42 адам Шаңғымен – 15 адам Шанамен- 4 адам Қалды – ? адам Ш: 1-т: 15 + 4 = 19 42 – 19 = 23 2-т: 42 – (15 + 4) = 23 3-т: (42 – 15) – 4 = 23 немесе (42 – 4) – 15 = 23 Ж: тауда 23 адам қалды.
2-тапсырма Топтық жұмыс Ш: Ересек адам-53 Балалар-27 Демалды-13 Сырғанап жүр- ? Ш: (53+27)- 13= 80-13=67 53+27= 80 80-13=67 Ж: 67 адам сырғанап жүр Топтық жұмыс 3-тапсырма «Құлыпты кілтпен сәйкестендір» Жұптық жұмыс Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендір 80см=8дм 38см=3дм8см 2м=20дм 9дм5см=95см ЕБҚ Топтық жұмыс 4-тапсырма «Бес саусақ әдісі» Өз бетінше орындайды Теңдеулерді шеш І топ ІІ топ ІІІ топ А-17=37 25+b=25 63-k=0 A=37+17 b=25-25 k=63-0 A=54 b=0 k=63 54-17=37 25+0=25 63-63=0 37=37 25=25 0=0
«Нейро жаттығу» әдісі 5-тапсырма Тақтамен жұмыс Амалдардың орындалу реті бойынша өрнектер құр. Олардың мәнін тап (32 + 47) – 48=79-48=31 (67 – 49) – 5=18-5=13 97-(66 + 29)=97-95=2
Шығармашылық тапсырма «Пингвинге көмек» 7-тапсырма Жасырын сөзді тап.Ол үшін: Өрнектердің мәнін өсу ретімен қой Карточкалардағы әріптерден құралған сөзді оқы.Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесің? 34-10=24 19+16=35 25+37=62 33-18=15 78-29=49 64+17=81 83-28=60 49+15=64
Өсу реті: 15 24 35 49 60 62 64 Жауап: Атамекен
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Құрама есепті әртүрлі тәсілмен шығар Ұл-7 Қыз-8 Домбырамен-6 Жетігенмен-? 7+8-6=15-6=9 Жауабы: Жетігенде 9 оқушы ойнады
|
Сабаққа дайындық жасап, өлеңді жалғастырады.
Үй тапсырмасын оқып береді
«Сиқырлы цифрлар» жаттығуы сараланған тапсырма орындалады
Есепті шығарады
Тапсырмалар ды орындайды
Тапсырманы орындайды
Жұптық жұмыс жасайды
Теңдеу шешеді
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Логикалық тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Есептің шартын құрады-1б Шешуін тауып,жауабын жазады-1б
ҚБ: «Бәйге» әдісі
Дескриптор: Есепті қысқаша жазба түрінде шығарады-1б
Дескриптор: Екі амалмен шешілетін есептерді кесте түрінде модельдейді және шығарады-1б
Дескриптор: Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіреді-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Теңдеулерді өз бетінше шеше алады-1б
Дескриптор: Амалдардың орындалу реті бойынша өрнектер құрады-1б Олардың мәнін табады-1б
Дескриптор: Жасырын сөзді табады-1б
Дескриптор: Есептің шартын құрады-1б Шешуін тауып,жауабын жазады-1б
|
Суреттер
оқулық
Жұмыс дәптері
Кеспе сандар
Суреттер
Кеспе сөздер
оқулық
Кеспе сөздер Плакат, сурет
оқулық
Суреттер
Таратпа парақша
Қимылдар
Бес саусақ суреті
Жұмыс дәптері
Оқулық
Жұмыс дәптері
Оқулық
Суреттер
Кері байланыс тақтасы
|
||