” Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері. Бесік жыры”
Бөлімі | Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы | |||||
Педагогтің аты жөні: | Шахидинова А | |||||
Күні: | ||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны:
|
||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақ халқының тұрмыс салт әндері.«Бесік жыры» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | 5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау;
5.1.3.1 – түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу; 5.1.3.2 – қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интерпретациясымен салыстыру; |
|||||
Сабақтың мақсаты: | Барлығы: Көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады.
Көпшілігі: Түрлі әндерді орындау барысында музыканың көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізеді. Кейбірі: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интерпретациясымен салыстырады. |
|||||
Сабақтың барысы: | ||||||
Сабақтың кезеңі (уақыты) | Педагог әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Амандасу.
Ұйымдастыру кезеңі. Өткен сабақтарға шолу жасау «Дұрыс,дұрыс емес» әдісі
Дауыс жаттығуны жасау «Күй домбыра» әнін орындау
Жаңа сабақ Миға шабуыл» «Кроссенс» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтау Ой қозғау «Неліктен тұрмыс-салт әндерімен танысу бесік жырларынан басталады?» 1-тапсырма Бейнежазбадан «Бесік жыры» жайында мәлімет ұсынылады
2-тапсырма Тыңдау және талдау Бейнежазбадан бесік жырларының екі нұсқасы беріледі. «Бесік жырының» айырмашылығы мен ұқсастықтарын ажыратады. Бағалау.Дескриптор Оқушылар бесік жырларының мәтіндері түрлі екенін ажыратады, өзіне ұнаған бесік жырларының неліктен ұнағанын түсіндіреді.
3-тапсырма. Топтық тапсырма 1-топ Қандай салт-дәстүр жырын тыңдадыңыздар? «Бесік жыры» туралы мағлұмат беріңіздер? 2-топ Сәйкестендіру 3-топ.Музыкалық аспаптарды пайдалану арқылы әннің бір шумақ қайырмасын орындайды 4-тапсырма. Ән орындау. Оқушылар орындайтын «Бесік жырының» авторы белгісіз және «Айжұлдыз» теледидар бағдарламасынан алынған. Ән тез игеріледі. Мұндағы басты мақсат әнді көркемдеп орындату. 5-тапсырма. Тест жұмысы. Дәптермен жұмыс Оқушыларға тест парақшалары беріледі,дұрыс жауаптарын белгілеу ұсынылады Сергіту сәті.Ритмикалық қимыл Сабақтың соңында оқушыларға «Бесік – сәбидің алтын ұясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қорытындылау. Оқушылардың «Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы сабаққа белсенділіктерін анықтау,бағалау Кері байланыс.»Білім поштасы» әдісі Менің ойымша Себебі Мысалы Қорыта айтқанда
Үйге тапсырма.Бесік жырларынан жаттау |
Берілген мәліметтердің дұрыс,бұрысты ғын ажыратады Дауыс жаттығуын жасап, әнді әуенге қосылып орындайды
Оқушылар көрсетілген сурет бойынша жаңа сабақ тақырыбын анықтайды
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді.
Оқушылар әуендері мен мәтіндерін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылық тарын табады
Топпен бірлесе берілген тапсырманы орындап, өз ойларын ортаға салады.
Оқулықта көрсетілген «Бесік жыры» әнін біргелікте орындайды.
Тест жауаптарын белгілеп, бірін бірі фигуралар арқылы бағалайды
«Бесік сәбидің алтын ұясы» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қорытындылай ды
|
«Жапондық бағалау» әдісі
«Өзін-өзі» бағалау» әдісі
«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
ноутбук
Бейнежазба,
Суреттер
Музыкалық аспаптар
Ән орындау, аудиожазба лар, бейнежаз балар, музыкалық аспаптар
кері байланыс парақшасы |