Мәтін теруде пернетақтаны басқару
ҚЫСҚА М2ЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАР ЖИНАҒЫ
2-тоқсан
№11 сабақ
Пән:
|
Мектеп: №141ЖББМ
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары
Маженбаева Э.А. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні:Касенова И | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 2«Ә» | 2«Д» | 2«Б» | 2«В» | 2«Г» | 2«» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар саны:
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мәтін теруде пернетақтаны басқару | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Комьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың білімдерін шыңдау мақсатында тың материалдармен қамтамасыз ету. Оқушыларға пернетақта пернелерінің атқаратын қызметтері туралы толық мағлұматтар беріп білімдерін нығайту,
білік дағдыларын кеңейту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқу ЕТ кабинеті, электронды оқулық, жұмыс дәптері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Компьютер, интерактивті тақта проектр, пернетақта,тышқан | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен қарау,ынтымақтастық,ашықтық, басқалардың пікірлерін тыңдауға,өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, жаратылыстану, көркем еңбек, қазақ тілі, орыс тілі,ағылшын тілі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Өткен жылы алған білімдері бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық пікір құру.
Робот ұғымымен сендер таныссыңдар ма? Робот деген не? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс–әрекет
|
Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасамын және түгендеймін. Қиылған қағаздарға «Жүйелік блок» және «Тышқан», «Принтер» суреттерінің қиындыларын беріп , топқа бөлемін. Әр топта 4 оқушыдан. Топ арасынан топ басшысы сайланады.
|
суреттер,бағалау парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу | 1. Ережебойыншаол 101 ден 102-ге дейінгіпернедентұрады. Тігінен : 1.Қағазды баспаға шығару құрылғысы 2.Компьютердің бір түрі 3.Компьютердің миы 4.Компьютердің экранына ақпаратты шығаратын құрылғы 5.Дербес компьютер түрі 6.Ақпарат түрлері 7.Дыбыстық ақпаратты не арқылы жеткіземіз 8.Informatioсөзінің аудармасы 9. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі. 10. Тышқан сөзі ағылшынша
Пернетақта 4 бөліктен тұрады. 1. Әріптік сандық бөлік 2. Жүгіргіні басқару және мәтінді түзету пернелері 3. Жетек пернелері Ғ1-Ғ12 4. Сандық бөлік – Num Lock
Комопьютердегі экран пернетақтасын ашып, жұмыс жасау үшін: Пуск — Все программы — Стандартные — Специальное возможности— —- Экранная клавиатура
|
компьютер,
интерактивті тақта, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау
|
Қосымша пернелер:
Alt Ctrl Басқарушы перне Shift Esc- пернетақтада болдырмау әмірін растайтын перне Tab- мәтінді оңға, ортаға, шеткері жылжытады және кестеге кестелер қосуға, меңзерді ұяшықтан ұяшыққа ауыстыратын перне
Caps Lock – әріптерді бас әріптермен жазатын перне Num Lock – сандық әріптерді түсіреді.
Enter – пернетақтада енгізу әмірін растайтын батырма, жаңа парақ ашуға көмектесеті. Мәтінді жаңа жолдан бастайды. Home- Жүгіргіні ағымдағы жолдың басына апаратын перне End- Жүгіргіні ағымдағы жолдың соңына апарады. Ctrl Home – Жүгіргіні ағымдағы парақтың басына апарады. Ctrl End – Жүгіргіні ағымдағы парақтың соңына апарады
Backspace пернесі – Жүгіргінің сол жағында тұрған символдарды жояды. Delete пернесі – Жүгіргінің оң жағындағы символды жояды.
Пернелердің қызметтері: Бос орын (пробел) – пернетақтаның төменгі жағындағы еш жазуы жоқ бұл перне- сөздер арасында бос орын қалдыру үшін қолданылады. Alt F4 – жұмыс терезесін жабу Alt F5 – ағымдағы терезені кішірейтеді Alt F10 – ағымдағы терезені үлкейтеді Ctrl A – ағымдағы терезедегі мәтін ерекшеленеді Ctrl N – жаңа парақ ашу Ctrl C – мәтіннің көшірмесін алу Ctrl V – мәтінді кері қайтару, көшірмені орнына қою Ctrl P – баспаға шығару бетті шақыру. Shift – бас әріпті жазу Shift Alt – тілдерді ауыстыру. Мысалы: орыс тілі, қазақ тілі, ағылшын тілі. Shift F12 – ағымдағы құжат сақталынады. Shift Delete – мәтінді қиын алу Shift Insert – мәтіннің көшірмесін алу
Shift мәтіндерді толық оңға, солға, жоғары, төмен ерекшелейді
|
компьютер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718