Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену
БЕКІТЕМІН:
Мектеп директоры: __________ Қ.Ақылбеков «22» желтоқсан 2022 жыл |
КЕЛІСЕМІН:
Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары: _________ Р.Искакова «22» желтоқсан 2022 жыл |
Ашық сабақ
Тақырыбы: Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену
Орындаған: Дене шынықьыру пәнінің мұғалімі
Аманбеков Ж.А.
2022-2023 оқу жылы
Бөлім | Қазақтың ұлттық және зияткер ойындары | ||||
Педагогтың аты-жөні | Аманбеков Жақсылық Аманбекұлы | ||||
Күні | 22.12.2022 | ||||
Сынып: 5 «А» | Қатысушылар саны 10 | Қатыспағандар саны – | |||
Сабақтың тақырыбы | Ұлттық ойындар аясындағы тактикалар мен стратегияларды оқып үйрену.
. |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.6.6 Жарыс іс-әрекеттері және төрелік ету ережелерін білу | ||||
Сабақтың мақсаты | Ұлттық ойын арқылы тактика мен стратегия құруды үйрету, төрелік ету мен ережелерін түсіндіру. | ||||
Бағалау критерииі | Ойында тактика және стратегияның мағынасын біледі.
Ойын кезінде тактика және стратегияны көрсете алады. Ойын өткізеді ұйымдастыра алады |
||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. Ноутбуктан қазақтың ұлттық ойындары туралы қысқаша бейнетаспа көрсету. Жаттығу және созылу, оқуш-дың жүрек соғысын көтеру үшін жүгіру к\к
«Үшінші артық», «Кім жылдам», «Ақ сандық көк сандық» ойының ойнау. Бұл жерде бағалау түрлі-түсті қағаздарға жазылған сөздер арқылы бағаланады. Секіру жаттығуларын орындау. |
Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар | |
Ортасы | Қызыл ту ойыны.Оқушылар екі топқа бөлінеді. Бір топ екінші топтың аумағына өтіп, туды алып, өз жағына жүгіріп өту керек. Егер бір топтың оқушысы екінші топтың оқушысын ұстап алса, ұсталынған оқушы орнында қозғалмай тұрады. Бұл оқушыны өз тобындағы оқушы келіп құтқара алады.
Сипаттауыштар: – қарсылас топтың аумағына өтеді – туды алып, кері өз аумағына жүгіріп шығады – өз аумағына өткен оқушыларды ұстап үлгереді Бұл жерде бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек » бағалау түрі арқылы өтеді. Топтар бір-біріне ойын барысында байқаған, көрген екі жақсы орындаған жағын айтып, ұсыныс түрінде бір тілек айтады.
«Асық ату» ойыны. Оқушылар топқа бөлініп немесе жеке жеке ойнайды. Бір орташа келген шеңбер сызылып, ортаға әр оқушы өз асығын ойынға тігіп қояды. Қай оқушы асықтарға көп тигізсе, сол оқушы жеңіске жетеді. Сипаттауыштар: – ортадағы асыққа өз асығын тигізеді – ережеге сай ойнайды Бұл жерде «Бұлттар тегі» атты рефлексия жүргізіледі, қағазда жазылған сөздерді жалғастырып жазады.
Арқан тартыс. Оқушылар екі топқа бөлініп арқан тартысады. Белгіленген жерге дейін арқанды тартып алған топ жеңіске жетеді. Сипаттауыштар: – арқанды қолмен дұрыс ұстап, аяқ қалпын дұрыс қабылдап тартады Бұл жерде бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек » бағалау түрі арқылы өтеді. Топтар бір-біріне ойын барысында байқаған, көрген екі жақсы орындаған жағын айтып, ұсыныс түрінде бір тілек айтады.
Рефлексия: «Бұлттар тегі» тапсырма бойынша сөздерді жалғастыру. |
Тапсырманы орындайды әрі тексеріп отырады.
Топтар бір-біріне ойын барысында байқаған, көрген екі жақсы орындаған жағын айтып, ұсыныс түрінде бір тілек айтады. қарсылас топтың аумағына өтеді туды алып, кері өз аумағына жүгіріп шығады өз аумағына өткен оқушыларды ұстап үлгереді
|
Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «От шашу»
|
Әр жаттығуға арналған үлкен, таза кеңістік, бор, асықтар, А4 форматындағы қағазға жазылған «Бұлттар тегі», қалам, қарандаш, маркерлер.
Мұғалімге арналған ысқырық, секундомер. Бос кең алаң, ысқырық, арқан, секундомер, фишкалар. |
|
Сабақтың соңы
|
Сабақтың соңында «Смайликтер» арқылы кері байланыс жүргізе отырып, «Біздің сынып керемет!» ұранымен сабағымызды қорытындылаймыз. Кері байланыс
Біздің сынып керемет
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. | Рефлексия парағы | ||