Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер

Бөлім: 5.3А Мәтінді есептер Мектеп: «Ә. Жанкелдин атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ
Педагогтің Т.А.Ә(болған жағдайда) Махмутова Қырмызы Балтабайқызы
Күні:  
Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: 5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу

 

Сабақтың мақсаты: -Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу

-Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептерді шығару

Бағалау критерийлері: Ø Санның бөлігін табуды біледі;

Ø Бөлігі бойынша санды табуды біледі;

Ø Санның бөлігі табу және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығара алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыт

Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу.

Топқа бөлу

Оқушылар CastLots генераторы арқылы 2 топқа бірігеді.

 

«Жылы сөздер» тренингі арқылы сыныпта жағымды атмосфера орнату.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы белсенділігі артады.

 

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жағымды көңіл күй орнайды, бауырмалдығы оянады.

 

 

Ой түрткі (Өткен сабақтар бойынша сұрақтар)

1)Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеміз?

2)Бөлшектер қалай көбейтіледі?

3)Аралас сандар қалай көбейтіледі?

4)Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қалай тұжырымдалады?

5)Аралас санды аралас санға бөлу қалай орындалады?

6)Натурал санды бөлшекке бөлуді түсіндір?

Оқушылар мұғаліммен амандасады.

Топқа бірігіп орындарына жайғасады.

 

 

 

Психологиялық «Жылы сөздер» тренинг.Әр оқушы көршісіне гүл, жапырақ тәрізді стикерлерге жақсы тілектер жазып бір-біріне ұсынады.

 

 

 

 

Алғаш сұрақтың жауабын дұрыс тапқан оқушы қол көтеріп жауап береді.

 

 

 

Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген мақтау сөздермен бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Белсенділік танытып, дұрыс жауап берген оқушыларды бас бармақ әдісімен бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДК экраны

http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/

 

 

 

 

Стикерлер

Сабақтың ортасы Жаңа сабақты меңгерту.Постер қорғау

Екі топқа «Берілген санның бөлігін табу» және «Бөлігі бойынша санды табу» тақырыптары бойынша постер қорғауға тапсырма беріледі.

 

Жеке жұмыс. «Сәйкестендір».Оқулықпен жұмыс.

№669. Шамалардың бөлігін табу.

1)    8м-дің -ін;               4) 5кг-ның -ін;

2)    12дм-дің -ін;           5) 8 сағ-тың -ін;

3)    10т-ның -ін;             6) 20 мин-тың -ін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс. «Жұбыңмен ақылдас»№671.

1)    Тиін шамамен 6 жыл тіршілік етеді. Бұл қоянның тіршілік ету жасының -іне тең.Қоян неше жыл тіршілік етеді?

2)    Қант қызылшасының  бөлігі қантқа айналады. 12т қант алу үшін неше тонна қант қызылшасы керек?

3)    Жердің бірінші жасанды серігінің Жерден ең алыс қашықтығының  –сі 380км-ге тең. Оның жерден ең алыс қашықтығы неше километр?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс.Берілген санның бөлігін немесе бөлігі бойынша санды табуға берілген есептер тұрмыста кең қолдыныста.Функционалдық сауаттылыққа есеп:

 «Төрт сөйлем» әдісі.

1-сөйлем: «Менің ойымша…»

2-сөйлем: «Себебі мен оны былай түсіндірем…»

3-сөйлем «Оны мен…»

4-сөйлем «Осыған байланысты мен осындай қорытындыға келдім»

 

Жүгері өндіру алқабын кеңейту мақсатында мемлекеттік бағдарлама бойынша 5000000 несие алынды.Алынған ақшаның  бөлігі ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде  бөлігі трактор, қалғанының  бөлігі тұқым сепкіш, одан қалғанынына 2 арнайы техника алынды. Ауыл шаруашылығы техникасының әр қайсысын алуға қанша ақша жұмсалды?

Математикалық аймағы: сандық

Мәнмәтін:әлеуметтік

Әрекет түрі:қолдану

Сұрақ түрі:жабық

Жауабы: Трактор-1500000тг; тұқым сепкіш-375000тг; арнайы техника-1875000тг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ерекше білімді қажет ететін оқушылар үшін тапсырма

Roshen шоколадты ботончигі 12 бөліктен тұрады. Әсел оның  бөлігін досына ұсынды.Әсел досына қанша бөлігін ұсынды?

 

 

 

Топтар өздеріне берілген тақырыпшалар бойынша топта талқылап, келесі топқа түсіндіреді.

 

 

Оқушылар берілген тапсырманы интербелсенді тақтада көрсетілген жауаппен сәйкестендіреді.

1.    =6м;

2.    12дм = = дм;    

3.    10т =4т;   

4.    5кг = = кг;

5.    8сағ = = сағ;

6.    20мин =15мин               

Дескриптор:

-Санның бөлігін табу ережесін біледі;

-Есептің шартына сәйкес өрнек құрады;

-Жауабын табады.

 

Тапсырма жауабын интербелсенді тақтада көрсетіледі.

Шешімі:

1)    6 =6 =10;     

Жауабы:қоян 10жыл тіршілік етеді.

2)    12 =12 =80;

Жауабы: 80тонна қант қызылшасы керек.

3)    380 =380 =950;

Жауабы: 950 километр.

Дескриптор:

-Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі;

-Есептің шартына сәйкес өрнек құрады;

-Жауабын табады.

 

Оқушылар берілген тапсырманы орындап, алғаш жауапқа сай орындаған топ тақтада «Төрт сөйлем» әдісін қолданып таныстырады.

 

 

Ауыл шаруашылығы техникасын алу үшін:

5000000 =3750000тг жұмсалды. Оның ішінде

3750000 =1500000тг (трактор)

3750000-1500000=2250000тг (қалған ақша)

2250000 =375000тг (тұқым сепкіш)

2250000-375000=1875000 тг(2 арнайы техника)

Жауабы: Трактор-1500000тг; тұқым сепкіш-375000тг; арнайы техника-1875000тг

 

Дескриптор:

-жалпы ауыл шаруашылығы техникасына қанша аынғанын табады;

-Трактор үшін қанша ақша жұмсалғанын табады;

-Қалған ақшаны анықтайды;

-Тұқым сепкіш үшін қанша ақша жұмсалғанын анықтайды;

-Арнайы техника үшін қанша ақша жұмсалғанын анықтайды;

-Жауабын жазады.

 

 

Шешімі:

12 =3

Жауабы: досына 3 бөлігін ұсынды.

 

Дескриптор:

-Есептің шартына сәйкес өрнек құрастырады;

-Санның бөлігін табуды орындайды;

Жауабын жазады;

Топтар бірін бірі бағдаршам түстері арқылы бағалайды.

 

 

Дескриптор бойынша оқушылардың орындаған тапсырмасын тексере отырып бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша бағалау:

«Керемет»

«Жарайсың»

«Талпын»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтар бір бірінің жұмыстарын бағалайды.

«5ұпай»

«4ұпай»

«3ұпай»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыны ынталандыру.Мақтау сөздер арқылы бағалау «Тамаша жауап»

«Жауабың қуантады»

Т.А. Алдамуратова, Қ.С. Байшоланова, Е.С. Байшоланов

Математика 5-сынып.Алматы. «Атамұра» 2017

Сабақтың соңы Сабақты бекіту. «Аяқталмаған сөйлем»

«Берілген санның бөлігін табу үшін…»

«Бөлігі бойынша санды табу үшін…»

Үй тапсырмасы.Оқулықтан 672 есеп

 

Рефлексия. «Білім теңізіне кеме жіберіңіз»

 

 

 

 

Оқушылар сабақ барысында меңгерген жаңа ұғымдарға кері байланыс жасайды.

 

Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады, өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады.

Топ спикерлері сабақтағы іс әрекеттерді сипаттап,қол жеткізген нәтижелері туралы баяндайды  

 

 

 

 

Кеме суреттері

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *