Махатама Гандидің идеялары Үндістандағы ұлттық сананың өсуіне қалай әсер етті?
Білім беру ұйымының атауы | “Ақтоғай жалпы орта білім беретін мектебі” КММ | |||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||
Бөлім: | 4-бөлім. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Кесикбаева Гульзипа Макажанова | |||||
Күні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Махатама Гандидің идеялары Үндістандағы ұлттық сананың өсуіне қалай әсер етті? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау | |||||
Сабақтың мақсаты | Үндістанның тәуелсіздік үшін күресі кезіндегі мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
Кескін картада Пәкістан мен Үндістанның шекарасын белгілейді. М.К.Ганди мен М.Джиннаның көзқарастарын салыстыра алады. |
|||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Миға шабуыл
· Бейнеден не көріп тұрсыз? · -Үндістандағы саяси жағдайды қалай суреттейсіз? · М.К.Ганди мен М.Джиннаның Үндістан тәуелсіздігі үшін · Атқарған қызметтері туралы не айтасыз? |
Оқушылар бейне көрініс бойынша өз ойралыр айтады | мадақтау | |||
Жаңа білім
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен Үндістанның тәуелсіздік үшін күресі кезіндегі мемлекет пен діннің өзара қатынасын табу. Мәтінен ұлт-азаттық күрес барысындағы негізгі тұлғалар жайында ақпарат жинау. 1- тапсырма: М.К. Ганди мен М.Джиннаның тәуелсіздікке деген көзқарасын салыстыру. 2 айырмашылығын 1 ұқсастығын табады. Әдіс: «Венн диаграммасы»
М.К.Ганди М.Джинна М.М 1. 1. 2. 1. 2. ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Тәуелсіздікке қол жеткізу көзқарастарын салыстырады. Оқушыларға өздерінің жұмысының нәтижесін топта талқылауын сұраңыз. А. Сухаревтің “Әлем Махатма Гандидің зорлық- зомбылығынсыз» атты мақала мәтіні негізінде құрастырылған жоспарларға сүйене отырып, “Үндістандағы ұлттық сана-сезімнің өсуіне не себеп болды?» деген тақырыпта тұжырым-картасын құрастыру қажет. ЕБҚ тапсырма орындауда оқушыға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі |
Мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Дескриптор: Мәтін бойынша негізгі ойды түйіндейді, фактілер келтіреді
ВЕНН диаграммасын толтырады
Дескрипторлар: -Оқушылар елдегі саяси жағдайды және отарлық езгінің ерекшеліктерін түсіндіреді; -Оқушылар ҮҰК маңыздылығын түсіндіреді; -Оқушылар сантьяграхтың негізгі идеяларын анықтайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
ВЕНН диаграммасы
Таратпа материалдар
Ақпаратыққы деректер
Үлестрірмелі қағаздар |
||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма Кескін қартамен жұмыс. Үндістан мен Пәкістанның шекарасын сызып көрсетеді. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка
|
||
Кері байланыс | Кері байланыс.
· Мен нені үйрендім? · Маған не қиын болды? · Не күрделі болды? · Мен енді нені үйренгім келеді?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718