Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері

Есалиев Мейрман

Бөлімі: Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер
Педагогтің аты-жөні:  
Күні:  
Сыныбы:10 Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты 10.1.3.6 – тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу;

10.1.3.7 – квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;

10.1.3.8 – біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;

Сабақтың мақсаты: 1. Барлық оқушылар:

Қарапайым тригонометриялық  теңдеулердің шешімін жаза алады.

2. Оқушылардың көбісі:

Бір ғана тригонометриялық функцияға байланысты берілген алгебралық теңдеулерге келтірілетін тригонометриялық теңдеулердің шешімін таба біледі.

3. Кейбір оқушылар: Тригонометриялық формулалардықолдану арқылы шешілетін тригонометриялық теңдеулердің шешімін таба біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың               кезеңі/ уақыт           Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы

0-10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Психологиялық дайындық

 

Топқа бөлу Кеспе қағаздары арқылы 3 топқа топтастырамын

sinx, cosx  және tgx

 

Үй тапсырмасын тексеру. №8.3 Plikers бағдарламасы рақылы үй тапсырмасын тексеремін

 

 

Мұғаліммен амандасады.

 

Назарларын сабаққа бөледі.

 

Кеспе қағаздары арқылы

1 топ  sinx

2 топ   cosx

3 топ   tgx

болып топтасады

 

 

QR-код арқылы тест сұрақтарына жауап береді

 

Бірлесе отырып қатемен жұмыс жүргізеді.

 

 

 

 

Дескриптор

-тригонометриялық теңдеулерді анықтайды;                       -тригонометриялық  теңдеулердің шешімін жазады;

Бағалау шкаласы

Жалпы балл – 2

 

 

 

Ұялы телефон

ДК экран

 Plikers

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

10-40 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтан деңгейлік тапсырмалар (А, В,С ) беремін

wordwall.net бағдарламасы көмегімен жауаптарды сәйкестендіру арқылы тексеремін

 

1 топ    

 

 

 

2 топ 

 

 

 

 

 

 

 

3 топ

 

 

 

 

 

Постер қорғау

 

1 топ   Теңдеуді шешіңіз

5cos3x-5=0

 

2 топ   Теңдеуді шешіңіз

 

3 топ   Теңдеуді шешіңіз

 

 

 

Сергіту сәті.”Тропиктік орман” Мұғалім ойынды жүргізеді. Бірінші-қолын қолына үйкейді. Екінші -алақан соғады. Үшінші-сандарын соғады т.с.с. Бұл тропиктік ормандағы жаңбыр еді. Тоқтатады. “Қайтадан айналып күн шықты” деп әрекетін аяқтайды.

 

Қызықты ақпарат: Геометрия пәнінде Пифагор теоремасы бар, ұлы Грек математигі Пифагор ойлап тапқан. Кейбір деректерде осы теорема қолданысқа енген сәтте 80 өгізді сойып той жасалынган делінеді (б.з.д 570-490). Қаншама ғасыр өтседе еш өзгеріссіз әлі қолданылып келеді. Тригонометриялық функцияларда Пифагор теоремасының басқа түрі болып саналады

 

 

Сабақты қортындылау мақсатында Plikers бағдарламасы рақылы тест тапсырмасын орындатамын

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар топ болып орындайды және дәптерге түсіріп отырады

 

wordwall.net бағдарламасы көмегімен жауаптарды сәйкестендіреді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар А3 параққа берілген теңдеудің шешімдерін көрсетеді,

тақтада әр топ постер қорғайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бірінші-қолын қолына үйкейді. Екінші -алақан соғады. Үшінші-сандарын соғады т.с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

QR-код арқылы тест сұрақтарына жауап береді

 

 

 

Дескриптор:

– тригонометриялық теңдеулердің шешімін табады

-шешімдерді жауаппен сәйкестендіреді;

Бағалау шкаласы

Жалпы балл – 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:                 

 

тригонометриялық  теңдеулерді көрсетеді;

 

теңдеуді шешеді

 

тригонометриялық кестемен радиандық өлшемін алады

 

тригонометриялық функцияларды шешу шешімдерін дұрыс анықтайды

 

-есепті шығарады

 

Жалпы балл -2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:                 

теңдеуді шешеді

 

тригонометриялық кестемен радиандық өлшемін алады

 

тригонометриялық функцияларды шешу шешімдерін дұрыс анықтайды

 

-есепті шығарады

 

Жалпы балл -3

 

 

 

 

 

Экран

 

Оқулық 10-сынып.

 

bilimland.kz

 

Нысанов А.А Математикадан ҰБТ дайындық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейсеков Ж Анализ бастамалары 2015ж

 

 

bilimland.kz

 

 

 

 

 

Сабақтың

соңы

40-45

Рефлексия

Сабақта жұмыс жасадым Белсенді, белсенді емес
Сабақта жасаған жұмысыма Ризамын, риза емеспін
Сабақ өтті Тез, ұзақ
Сабақ барысында Шаршадым, шаршамадым
Көңіл-күйім Көтерілді, төмендеді
Сабақ материалы мен үшін Түсінікті, қызық, пайдалы Түсініксіз, жалықтыратын, пайдасыз

 

 

Үй тапсырмасы: 8.6

Оқушылар берілген кестені толтырады.

 

Бағалау парағын толтырып,жинаған балл бойынша бағаланады

Үй жұмысы   2 балл  
wordwall.net бағдарламасы  3 балл  
Постер қорғау  2 балл  
Plikers бағдарламасы

3 балл

 
Жалпы балл 10
Сенің жинаған балың  
Бағалау шкаласы

 

ДК экраны

 

 

Жұмыс дәптерлері.

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *