Күкірт
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
9.3А 17,16,15,14-топ элементтері және олардың қосылыстары |
Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып:9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт. №7 көрсетілім
«Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері» |
|||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 9.2.1.11-16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау
9.2.1.12-күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар:(VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін анықтайды | |||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі:Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін сипаттайды | ||||||||||||||
Кейбір оқушылар:Күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін біледі | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің қасиеттерін сипаттайды;
Қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіреді. |
|||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу,түсіну,қолдану | |||||||||||||
Тілдік мақсаттары | Оқушылар орындай алады:
· Күкірт оксидтерінің алынуы мен қасиеттерін біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: · күкірт (IV) және (VI) оксиді, күкіртті қышқыл, күкірт қышқылы. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: · Күкірт оксидтері қандай қасиет көрсетеді? · Күкірт оксидтері қандай заттармен әрекеттеседі? · Күкіртті газды ауамен,сутегімен салыстырғандағы тығыздығы қандай? |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Өзін-өзі жетілдіру мен дамыту қажеттілігі, ұйымшылдық | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология | |||||||||||||
Бастапқы білім | 8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша элементті сипаттау;
|
|||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||||||||
Басталуы
7 мин
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сабаққа қажетті құралдарын түгелдеп, дұрыс отыруына назар аудару.
Үй тапсырмасын тексеру: Галогендер тақырыбын қорытындылау бойынша «Кім тапқыр?» ойыны. Тақтаға жапыстырылған стикерлер бойынша оқушылар өткен тақырыптарға арналған сұрақтарға жауап береді. 1. Тұз қышқылының тұздарын қалай атаймыз? (хлоридтер) 2. Хлорсутек ауадан қанша есе ауыр? (1,26 есе) 3. Периодтық жүйедегі галогендер орнына сипаттама беріңдер. (Периодтық жүйеде галогендер VII топтың негізгі топшасында) 4. Галогендерге қандай химиялық элементтер жатады? (Фтор, хлор,бром, йод) 5. Электротерістілігі ең жоғары элемент? (фтор -1) 6. 1774 жылы хлорды кім ашты? (К.В.Шееле) 7. Өндірісте хлорды қалай алады? (ас тұзының ерітіндісі мен балқымасын электролиздеу арқылы) 8. Хлордың судағы ерітіндісі қалай аталады (тұз қышқылы) 9. Галогендер грек тіліде аударғанда қандай мағынаны білдіреді? 10. Қай элементтің жетіспеуі тіс ауруына ұшыратады? (фтор) 11. Ерітіндідегі хлорид иондарын анықтау үшін қандай хлорид қолданылады? (күміс хлориді) Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға логикалық сұрақ қойылады. Каучукты резинаға айналдыру үшін, медицинада , тұрмыста жертөлені және қоймаларды аластау үшін, оқ- дәрі және сіріңке өндірісінде қолданылатын, сары түсті суда нашар еритін, су жұқтырмайтын, жылу мен ток өткізбейтін, морт келетін қатты зат? (Күкірт) Демек, оқушылар бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз, 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт. №7 көрсетілім «Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері» |
|
||||||||||||
Ортасы
30 мин
|
Жаңа тақырып.
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру. Күкірттің аллотропиясы жайында видео көрсету. 1-тапсырма. «Жариялау» әдісі (Әрбір қатарға берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Мұғалім оқушылардың біреуінен сол тақырып бойынша айтып беруін сұрайды. Оқушы кейбір жерлерін айтпай кетсе, екінші оқушы жалғастырады). 1-қатар: Күкірттің физикалық қасиеттерін, алынуын айтып беру 2-қатар: Күкірттің химиялық қасиеттерін және реакция теңдеулерін жазу. 3-қатар: Күкіртті алу және қолданылуын айту.
2-тапсырма. Есеп шығару. №5 есеп, 18 бет. Мына қосылыстардағы күкірттің тотығу дәрежелерін анықтаңдар.
№1 есеп, 20 бет. Массасы 292г күкірт (IV) фторидін алуға қажетті күкірттің массасы мен газ тәрізді фтордың көлемін (қ.ж.) есептеңдер. Алынған газ (қ.ж.) қандай көлем алады? Жауабы: m(S)=8.65л , V() =121л, V()=60,56л.
|
https://www.youtube.com/watch?v=UMNlu39s0x8
https://www.youtube.com/watch?v=3ChqdefzBWc
Кітаппен жұмыс
Тақтамен жұмыс
Дәптермен жұмыс
|
||||||||||||
Аяқталуы
3 мин |
Кері байланыс-«БББ»кестесі
Үй тапсырмасы: 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт жайлы оқу. 21 беттегі №2 есепті шығару. |
Дәптерге рефлексияны жазады | ||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша
Көмек көрсетудіқалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Уақыт артылған кезде қолданамын. Есеп шығарады. Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы тексеремін |
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс Биология,физика, география |
||||||||||||
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандайболды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? |
Оқу мақсаттары шынайы болды. Бүгін оқушылар «Күкірт» тақырыбының мазмұнын білді.Сыныптағы ахуал күндегіден өзгеше, топпен бірігіп жұмыс жасады.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырылды.Мен жоспарлаған саралау шаралары өте тиімді болды. | |||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
9.3А 17,16,15,14-топ элементтері және олардың қосылыстары |
Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып:9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт. №7 көрсетілім
«Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері» |
|||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 9.2.1.11-16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау
9.2.1.12-күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар:(VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін анықтайды | |||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі:Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін сипаттайды | ||||||||||||||
Кейбір оқушылар:Күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін біледі | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің қасиеттерін сипаттайды;
Қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіреді. |
|||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу,түсіну,қолдану | |||||||||||||
Тілдік мақсаттары | Оқушылар орындай алады:
· Күкірт оксидтерінің алынуы мен қасиеттерін біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: · күкірт (IV) және (VI) оксиді, күкіртті қышқыл, күкірт қышқылы. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: · Күкірт оксидтері қандай қасиет көрсетеді? · Күкірт оксидтері қандай заттармен әрекеттеседі? · Күкіртті газды ауамен,сутегімен салыстырғандағы тығыздығы қандай? |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Өзін-өзі жетілдіру мен дамыту қажеттілігі, ұйымшылдық | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология | |||||||||||||
Бастапқы білім | 8.2.1.4 периодтық жүйедегі орны бойынша элементті сипаттау;
|
|||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||||||||
Басталуы
7 мин
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сабаққа қажетті құралдарын түгелдеп, дұрыс отыруына назар аудару.
Үй тапсырмасын тексеру: Галогендер тақырыбын қорытындылау бойынша «Кім тапқыр?» ойыны. Тақтаға жапыстырылған стикерлер бойынша оқушылар өткен тақырыптарға арналған сұрақтарға жауап береді. 1. Тұз қышқылының тұздарын қалай атаймыз? (хлоридтер) 2. Хлорсутек ауадан қанша есе ауыр? (1,26 есе) 3. Периодтық жүйедегі галогендер орнына сипаттама беріңдер. (Периодтық жүйеде галогендер VII топтың негізгі топшасында) 4. Галогендерге қандай химиялық элементтер жатады? (Фтор, хлор,бром, йод) 5. Электротерістілігі ең жоғары элемент? (фтор -1) 6. 1774 жылы хлорды кім ашты? (К.В.Шееле) 7. Өндірісте хлорды қалай алады? (ас тұзының ерітіндісі мен балқымасын электролиздеу арқылы) 8. Хлордың судағы ерітіндісі қалай аталады (тұз қышқылы) 9. Галогендер грек тіліде аударғанда қандай мағынаны білдіреді? 10. Қай элементтің жетіспеуі тіс ауруына ұшыратады? (фтор) 11. Ерітіндідегі хлорид иондарын анықтау үшін қандай хлорид қолданылады? (күміс хлориді) Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға логикалық сұрақ қойылады. Каучукты резинаға айналдыру үшін, медицинада , тұрмыста жертөлені және қоймаларды аластау үшін, оқ- дәрі және сіріңке өндірісінде қолданылатын, сары түсті суда нашар еритін, су жұқтырмайтын, жылу мен ток өткізбейтін, морт келетін қатты зат? (Күкірт) Демек, оқушылар бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз, 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт. №7 көрсетілім «Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері» |
|
||||||||||||
Ортасы
30 мин
|
Жаңа тақырып.
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіру. Күкірттің аллотропиясы жайында видео көрсету. 1-тапсырма. «Жариялау» әдісі (Әрбір қатарға берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Мұғалім оқушылардың біреуінен сол тақырып бойынша айтып беруін сұрайды. Оқушы кейбір жерлерін айтпай кетсе, екінші оқушы жалғастырады). 1-қатар: Күкірттің физикалық қасиеттерін, алынуын айтып беру 2-қатар: Күкірттің химиялық қасиеттерін және реакция теңдеулерін жазу. 3-қатар: Күкіртті алу және қолданылуын айту.
2-тапсырма. Есеп шығару. №5 есеп, 18 бет. Мына қосылыстардағы күкірттің тотығу дәрежелерін анықтаңдар.
№1 есеп, 20 бет. Массасы 292г күкірт (IV) фторидін алуға қажетті күкірттің массасы мен газ тәрізді фтордың көлемін (қ.ж.) есептеңдер. Алынған газ (қ.ж.) қандай көлем алады? Жауабы: m(S)=8.65л , V() =121л, V()=60,56л.
|
https://www.youtube.com/watch?v=UMNlu39s0x8
https://www.youtube.com/watch?v=3ChqdefzBWc
Кітаппен жұмыс
Тақтамен жұмыс
Дәптермен жұмыс
|
||||||||||||
Аяқталуы
3 мин |
Кері байланыс-«БББ»кестесі
Үй тапсырмасы: 16 (VI)-топ элементтері. Күкірт жайлы оқу. 21 беттегі №2 есепті шығару. |
Дәптерге рефлексияны жазады | ||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша
Көмек көрсетудіқалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Уақыт артылған кезде қолданамын. Есеп шығарады. Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы тексеремін |
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс Биология,физика, география |
||||||||||||
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандайболды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердімбе? |
Оқу мақсаттары шынайы болды. Бүгін оқушылар «Күкірт» тақырыбының мазмұнын білді.Сыныптағы ахуал күндегіден өзгеше, топпен бірігіп жұмыс жасады.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырылды.Мен жоспарлаған саралау шаралары өте тиімді болды. | |||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Үлгерімі төмен оқушыларға жеке тапсырма дайындау керек |
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718