Ашық сабақ: Экология деген не? Біріккен сөздер
«Табантал орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Тексерілді:
Бөлім:
Мамандықтар әлемі
Мұғалімнің аты-жөні
Тулегенова Г.У
Күні:
9.12.2022ж
Сынып: 4
Қатысушылар саны:7
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Біріккен сөздер
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау
4.4.2.1* күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз)
Сабақтың мақсаты
күрделі сөздердің түрлерін, біріккен сөздің құрылымдық ерекшелігін ажыратады.
Біріккен сөздердің құрылымдық ерекшелігін біледі.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
5 мин
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.
«Амандасу» әдісі арқылы амандасу
1. «Фонарик» әдісімен топқа бөліп отырғызу.
– Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.
«Керме жіп» әдісімен өткен сабақты бекіту.
-Жіпте ілінген парақтардағы сұрақтарға жауап беріп, жасырын сөзді ашыңдар. (эколог)
-Күрделі сөз деген не? (Э)
-Тұрақты сөз тіркестеріне мысал келтір. (К)
– Күрделі сөздердің сөз тіркесіне ұқсастығы мен айырмашылығы неде?(О)
-«Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған заман» деген сөзінің мағынасын түсіндір.(Л)
-Мазасыздану сөзіне сай келетін тұрақты тіркес тауып айт.(О)
-«Жарасына тұз себу» сөзінің мағынасын түсіндір.(Г)
Жаттығу жасайды.
Фонарикпен карточкалар қарайды.
Топқа бірігеді.
Топ басшысын сайлайды.
Топ ережесін еске түсіреді.
Тапсырма тексертеді.
«Медаль» әдісі:
1,2,3 !
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.
Үй жұмысына -1 балл
сұрақтар жазылған парақшалар Э,К,О,Л,О,Г
Жаңа білім
15 мин
2 мин
10 мин
10 мин
Тыңдалым
-Мәтінді мұқият тыңдау.
-Соңғы сұраққа дереккөздерден жауап іздеу.
Мәтінмен жұмыс.
«Сиқырлы шеңбер» әдісі арқылы
мәтіннен қарамен жазылған сөздерді табу.
Сабақ мақсатын хабарлау.
Ережемен таныстыру.
Жаңа сабақ
(Т) 1-тапсырма – дәптермен жұмыс. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.
26-жаттығу.
Өтірік өлеңді оқып, жазқа жаз.
Біріккен сөздердің астын сызыңдар.
Сексеуіл неліктен «Қызыл кітапқа» енген?
27-жаттығу.
(Ж/ж)Берілген біріккен сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз.
Аққұтан, ақбөкен,Сарыөзек,қосаяқ,Алакөл,
Айнабұлақ, егеуқұйрық
Сергіту сәті: қимылды жаттығу.
(Т/Ж)Деңгейлік тапсырма.
1 -топ.
Екі бөліктегі сөздерді қосу арқылы , күрделі сөз жасау.
Ұлы бақа
Қырық құлақ
Саңырау қосақ
Кемпір аяқ
Темір тау
Тас қазық
2 – топ
Көп нүктенің орнына тиісті , біріккен сөздерді тауып жаз.
1.Аңдар : 2.Өсімдіктер
3.Құстар:
4.Жер-су аттары :
(Ш/Ж) 3-тапсырма -«Шығармашылық жұмыс».
29-жаттығу.
Мәтінді видео жазба арқылы тыңдайды.
Мәтіннен қарамен жазылған сөздерді табады.
Тапсырмамен жұмыс жасайды.
Сөздерді таңдайды. Тандаған сөздерге қатыстырып сөйлем жасайды.
Жаттығу жасайды
Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.
Тапсырма орындайды.
Пікірін дәлелдейді.
Дескриптор:
– мұнай өндірудің табиғатқа кері әсерін болдырмау жолы туралы пікір білдіреді
1 балл
Мәтіннен қарамен жазылған сөздерді табады.-1 балл
Дескриптор
– Өтірік өлеңді оқып, жатқа жазады-1балл.
-Біріккен сөздердің астын сызады-1балл.
-Сексеуіл неліктен «Қызыл кітапқа» енгенін айтады-1 балл
-Біріккен сөздерді қатыстырып, сөйлем құрайды -2балл
– Тапсырманы орындайды -2балл.
Видеожазба
Сиқырлы шеңбер
Слайд
Қазақ тілі 4 сынып оқулығы
1-бөлім
Сөздер жазылған қима қағаздар.
Қима қағаздар
Қорытынды
3 мин
Сабақты қортындылау.
«Рюкзак» әдісі арқылы
Қарандаштардан біріккен сөздерді тауып, сөмкеге салу
Кері байланыс – «Желілер» әдісі.
– Шарты: Тик-ток, Инстаграмм, ватцап арқылы бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар.
Үй тапсырмасы:28-жаттығу.
Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.
Күнделікке тапсырма жазып алады.
Біріккен сөздерді табады
Медальдармен марапаттау
ҚБ қойылады.
Сөмкенің суреті, сөздер жазылған қарандаштар