«Алтын адам» археологиялық олжасы.
Сабақ жоспары
Сабақ: Қазақстан тарихы | Мектеп:№45 ЖОББМ | |||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Акмуканова А.Ж. | |||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың 5.2.В.2
тақырыбы: |
«Алтын адам» археологиялық олжасы. | |||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?
5.2.3.1. Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; 5.2.2.4. Есік обасынан табылған «Алтын адам » археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау. |
|||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: | |||
– «Алтын адам» туралы біледі.
– Тарихтың негізін салушы тарихшылардың ғылыми зерттеулерінің маңызын анықтайды. – «Алтын адам» археологиялық олжасының қай тайпаға жататынын анықтайды. Археологиялық олжаның ерекшеліктерін түсінеді
|
||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады: | ||||
– «Алтын адам» туралы суретке қарап сипаттай алады.
– «Алтын адам» жәдігері қай тайпаға жататынын анықтайды. – Есік қорымын картадан көрсете алады. |
||||
Кейбір оқушылар істей алады: | ||||
-. Аңдық стиль түсінігін қалыптастыру.
– «Алтын адам» ескерткішінің орналасқан жерін біледі. – Тарихшылардың ғылыми зертеулерінің маңызын анықтайды. |
||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну. | |||
Бағалау критерийлері | – «Алтын адам» туралы біледі.
– Тарихтың негізін салушы тарихшылардың ғылыми зерттеулерінің маңызын анықтайды. – «Алтын адам» археологиялық мұрасының тарихын анықтайды.
|
|||
Пәнаралық байланыс | География. | |||
Құндылықтармен байланыс | – Оқушылардың бір-біріне қарым-қатынасы.
– Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. – Тарих жаухарларына құрметпен қарау. |
|||
Тілдік мақсат | Оқушылар:
. |
|||
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): | ||||
Археология, аңдық стиль | ||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер | ||||
– Аңдық стилдің мағынасын аша алады.
– Тарихшылардың ғылыми зертеулерінің маңызын анықтайды. – Археологиялық мұраның ерекшеліктерін көрсетеді. |
||||
Алтын адам … ерекшелігі неде? (айтылым бойынша) | ||||
«Алтын адам» құнды мұра деп ойлайсың ба? | ||||
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: | ||||
– Тақырып бойынша семантикалық карта толтырады. | ||||
Алдыңғы білім | «Алын адам» туралы мағлұмат бар. | |||
Жоспар | ||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз | Ресурстар | ||
Басы
|
3мин
2мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал. Үй тапсырмасы. «Қарлы кесек» (сұрақ-жауап ) Аңдық стиль.Тақырыпқа байланысты жаңа ұғым «Аңдық стилді» пайдалана отырып топқа бөлу. 1-топ Тотемизм 2-топ Фетишизм 3-топ Тәңіршілдік
Ой қозғау Сурет арқылы, сұрақтар қоя отырып, оқушыларға жаңа сабақ тақырыбын ашу. Бейне ролик «Алтын адамның құпиясы»
Дискрипторлар
|
Аңдардың суреті
стикер
Сурет
|
||||||||||||||||
Ортасы
|
10мин
5мин
10мин
3мин
4мин
4мин
2мин
2мин |
Топтық жұмыс. Шиыршық әдісі.
«Бастапқы танысу» «Алтын адам» археологиялық олжасы. Оқулықтан оқып топ- топқа түсіндіріп шығады.
1-топ Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?
2-топ Есік обасынан табылған олжалар сақтардың дүниетанымын анықтайды?
3-топ Археологиялық олжаның ерекшеліктерін түсіндіреді.
Топ баяндамашыларының жұмысын қорғауы
Кері байланыс. Топтық жұмыс ұнады ма? Несімен ұнады? Тапсырмалар орындауда қандай қиындықтарға кездестің? (екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы бағалау)
Жұптық жұмыс: «Дұрыс, бұрыс» әдісі 1. 1969 жыл, археологтар, жетекшілігімен, Есік обасынан «Алтын адамды» тапты 2.Алтын адамның жасы 17-18 жас. 3..Алтын адамның киімінде аңдық стильмен безендірілген. Бағалау критерийі |
оқулық
сурет,оқулық
Акт,кескін карта,стикер, маркерлер, оқулық
Ауызша
|
||||||||||||||||
«Алтын адам» кім, ол қандай жәдігер екендігіне пікірін білдіре алады.
Терминдер мен тұрақты тіркестерді дұрыс қолдана алады. |
-Тарихшылардың ғылыми зертеулерінің маңызын анықтайды..
-Өз пікірін дәлелдей алады. -Терминдер мен тұрақты тіркестерді дұрыс қолдана алады. |
|
|||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс. | |||||||||||||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.
2.Барлық оқушыларға «Алтын адам» ескерткішін анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушылары теорияны практика жүзінде көрсетеді, көру, есте сақтау қабілетін дамытады. . |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4. Ой қозғау. 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану |
. Сергіту жаттығуы
қимылмен көрсету: «Теңіз толқыны» . Қауіпсіздік техникасы ережелері
|
|||||||||||||||||
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||
– Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
– Бүгін оқушылар не білді? – Сыныптағы ахуал қандай болды? – Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? – Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? – Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау | |||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||||||||||