Зертханалық жұмыс “Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау”
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.5.1.1 – ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;
11.5.1.2 – графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;
Графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай алады және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру; Гюйгенс принципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсіндіру |
Бағалау критерийлері
|
Ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттейді;
Графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай алады және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіре алады; Гюйгенс принципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсінеді |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Білім алушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және түгелдеу.
Сұрақтарға жауап беру: 1. Толқындық бет деген не? Толқыншебідеп неніатайды? 2. Тұрғынтолқынныңтүйіні, шоқтығы дегеніміз не? 3. Қандай шарттар орындалғанда тұрғын толқында түйіндермен шоқтықтар түзіледі? |
Бүгінгі сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады.
Сұрақ жауап әдісі бойынша білім алушылардың өтілген сабақ бойынша білімдері тексеріледі.
|
Дискриптор:
Берілген сұрақтарға жауап береді
|
Физика 11
Арман ПВ баспасы Жаратылыста математикалыбағыт
|
Жеке жұмыс
|
1-тапсырма (f)
1. Тұрғын толқынның екінші және төртінші түйіндерінің арақашықтығы 60 см. Механикалық толқынның ұзындығы мен таралу жылдамдығын анықтаңдар. Толқын көзінің тербеліс периоды 2 с. |
2. Осы жаттығудың 1-есебінде берілген қума және тұрғын
толқын графиктерін, толқын көзі тербелісінің графигін салыңдар. Толқын көзінің тербеліс амплитудасы 5 см. |
Дескриптор:
– таралу жылдамдығын анықтайды – тербелісінің графигін салады
|
ДК экраны
Презентация
|
Жұптық жұмыс
«Ойланайық»
|
2-тапсырма
Эксперименттік тапсырма: Хладни фигураларын жинау туралы Интернет желісі материалдарымен танысып, оларды бақылауүшін қондырғы жинаңдар. |
Шығармашылық тапсырма:«Тұрғын дыбыс толқындарын бейнелеу(визуалдау) әдістері»«Тұрғынтолқындарменмузыкалық аспаптар»тақырыптары бірінехабарламадайын | Дискриптор:
– Эксперимент-тік тапсырманы орындайды – Шығармашы-лық тапсырманы орындайды
|
Жұмыс парағы
|
Сабақтың соңы.
Рефлексия
|
Рефлексия.
Сабақ соңында рефлексия жүргізеді: – қандай ұғымдарды біледі; – қандай түсініктер әлі де қиындық тудырады; – сұрақ туындаған жағдайлар |
Сабақ соңында жұптар бір-біріне баға береді.
|
Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны
Тапсырма орындауға қажетті құралдар.
|