Дүниежүзілік шаруашылықтағы Қазақстанның орны 9 сынып Ашық сабақ

Сабақтың қысқа-мерзімді жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

 

Мектеп: « Ш.Уәлиханов атындағы Торғай жалпы білім беретін мектебі» КММ
Күні:23.09.2021 Мұғалімнің аты-жөні: Мақсұт Гүлнұр Сағындыққызы
Сынып: 9 А

 

         Қатысқандар-12 Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:  Қазақстандық маңызды географиялық нысандар, құбылыстар мен үрдістерді картада көрсету тәсілдері    
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 9.2.1.2 Географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсету
Сабақтың мақсаты Барлығы: Географиялық номенклатура нысандарын картадан анықтайды;

Басым бөлігі: Нысандар мен аумақтарды картада сипаттап салыстырады;

Кейбіреулері: Картографиялық материалдарды қолдану барысында өз ойларын айтып, дәлелдейді;

Бағалау критерийлері –          Картадан географиялық номенклатура нысандарын картадан анықтай алады;

–          Нысандар мен аумақтарды картада сипаттай отырып, салыстыра алады;

–          Картографиялық материалдарды қолдану барысында өз ойларын айтып, дәлелдей алады;

Тілдік  мақсаттар

 

1.Оқушылар интерактивті тақтаға сүйене отырып берілген мәтінді оқиды (оқылым дағдысы).

2. Оқыған мәтіннен, ойларын қорытындылап, өзара талдай арқылы негізгі ой түйінді шығарады (айтылым дағдысы).

3.Өздерінің түсінгендерін постерге түсіреді және қорғайды (жазылым,тыңдалым)

4. Венн диаграммасына оқушылар нысандар мен аумақтарды картада сипаттап, ұқсастықтары мен ерекшеліктері салыстырады;

Түсіреді және проблемалық сұраққа жауаптарын дәптерге жазып, дәлелдейді (жазылым дағдысы).

Негізгі ұғымдар: фондық бояу,сандық сипат, ареалдар, гипсометриялық

Құндылықтарға баулу  «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтары. Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу
Пәнаралық байланыстар математика
Алдыңғы білім  

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

3 мин

 

 

         5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

1)Ұйымдастыру кезеңі: (сәлемдесу, түгендеу)

 

А) Психологиялық ахуал тудыру

Сергіту сәті: «Джунгли ағаштары»  Жел соқты дегенде, оқушылар қолдарын жоғары көтеріп тербеледі, жаңбыр жауды дегенде аяқтарын тасырлатады, күн шықты дегенде қолдарын жоғары көтеріп шеңбер жасайды

В) Тау аттары арқылы 3 топқа бөлу

1-топ: Алатау

2-топ: Алтай

3-топ: Мұғалжар

Ж. 1-тапсырма:

В) С. «Суретті сөйлетейік» әдісі. Сабақ тақырыбын ашу, мақсатымен таныстыру  үшін сурет бойынша баяндау: Ненің суреті, ол туралы не біледі?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

27 минут

 

(6 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

Т. 2-тапсырма: «Кластер әдісі»

1-топ:

Алатау тобы Алатаудың орналасқан жерін өзінің тұрғылықты жерінен қашықтығын іздеп табады, таудың созылған бағыты мен ұзындығын анықтайды

2– топ: 

Алтай тобы Алтай тауының ең биік нүктесін, ең биік нүктелерінің орналасуын сипаттайды.

3-топ: Мұғалжар тобы Мұғалжар тауының жоталарының ерекшеліктерін, тау беткейлерінің ерекшеліктерін, тау түрлерін анықтап атайды

Дескроптор:
1.      Алатаудың орналасқан жерін өзінің тұрғылықты жерінен қашықтығын іздеп табады, таудың созылған бағыты мен ұзындығын анықтайды

2.      Алтай тауының ең биік нүктесін, ең биік нүктелерінің орналасуын сипаттайды.

3.      Мұғалжар тауының жоталарының ерекшеліктерін, тау беткейлерінің ерекшеліктерін, тау түрлерін анықтап атайды

ҚБ: Стикер арқылы бағалау

Кері байланыс. Екі жұлдыз, бір тілек

Ж. 3-тапсырма: «Венн диаграммасы» әдісі

Оқушылар нысандар мен аумақтарды картада сипаттап, ұқсастықтары мен ерекшеліктері салыстырады;

 

 

ерекшелліктері
ұқсастықтарыыыы
ерекшеліктері

 

 

 

 

Дескриптар
1. Оқушылар нысандар мен аумақтарды картада сипаттап салыстыра алады;

ҚБ:Жұптық бағалау

Кері байланыс: «+», «-»

Жұп. 4-тапсырма: Проблемалық сұрақ: «Картографиялық материалдарды қолдану барысы» атты сұраққа жұп болып, дәптерге жазады және жауап береді. Картографиялық материалдарды қолдану барысында өз ойларын айтып, дәлелдейді

Дескриптор
1. Картографиялық материалдарды қолдану барысында өз ойларын айтып, дәлелдей алады

ҚБ: Өзара бағалау

Кері байланыс: 1 жақсы пікір, 1 ұсыныс

 Интерактивті тақта, атлас карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақта

 

 

 

 

Сабақтың соңы 5 мин

Үйге тапсырма

 

 

 

 

3 мин

 5-тапсырма:  «Өрмекші торы» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ-жауап беру арқылы қорытындылайды.

 

Рефлексия: «Табыс ағашы» стикерлерге өз ойларын жазып жапсырады.

 

IV.   Кері байланыс

«Сэндвич» әдісі:

1.Сәтті жағы

2.Сындарлы сын

3.Болашаққа коментарий

Үйге тапсырма беру. «Қазақстандық маңызды географиялық нысандар, құбылыстар мен үрдістерді картада көрсету тәсілдері» атты эссе жазу

 

жіп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

1 комментарий

  1. Нургуль:

    Осы топтан көп жағымды жаңалықтар алғым келеді.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *