Сақтар

Сабақтың тақырыбы: «Сақтар»  Сынып: 5 «А»

Мұғалім: Рымбек С.А.

Сабақтың түрі Жаңа тақырыпты меңгеру
Осы мақсаты:

 

5.3.1.1 – картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;

5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын білу

 

Сабақ мақсаттары Білімділік:

Сақ тайпаларының мекендеген жерлері  және қандай дереккөздері сақтар туралы мәлімет беретінін  барлығына толық  түсіндіру.

Дамытушылық:

Оқушылардың  көпшілігінің сақтар туралы алған білімдерін одан әрі жетілдіріп, кейбіреуінің зерттеушілік дағдыларын  дамыту.

Тәрбиелік:

Сақтарды ержүрек халық ретінде сипаттай отырып, оқушылардың көпшілігін отаншылдыкқа, ерлікке, батырлыққа тәрбиелеу.

Бағалау критерийлері

 

Ø Картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді;

Ø Сақ тайпаларының шығу тегін біледі;

Ø Қазақстан аумағындағы сақтар тұрақтарын зерттейді;

Ø Сақтар туралы дереккөздер, мәліметтерді талдайды.

Тілдікмақсаттар

 

Пәндік  лексика және терминология: сақ сөзінің мағынасы, тиграхауда, парадарайа, хаумаварга,исседон, аргипей, аримаспа,дайлар

Оқытудың тілдік мақсаты:  сақтар туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы);  сақтар кестесін толтырады (жазылым дағдысы);тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы).

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар

Біздің анықтағанымыз… деректерде….

Сақтардың мекендеген жерлері…

Қорытындысында

Құндылықтарды

дарыту

-Өткен тарихына құрметпен қара еліне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру.

-Оқушылардың бойына жауапкершілік, ынтымақтастық орта құру, ашықтық, сыйластық, патриоттық  қасиеттерді қалыптастыру

АКТ қолдану дағдылары Сақ тайпалары

https://www.youtube.com/watch?v=xJH_Boye4p8

«Ерден атаның әңгімелері» тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы

Презентация сабақтың қосымша материалы ретінде оқу мақсаттарын,жетістік критерийлерін,тапсырмаларды орындауда көрнекілік қызметін атқарады

Бастапқы білім Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен мемлекеттер.Сақ тайпалық одақтары бөлімінің бірінші тақырыбы.
Сабақ барысы  
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

 

Ресурстар
 

Мағынаны тану кезеңі

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Карта мен жұмыс: Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар.

Т.Тапсырма-1:Сақтардың мекендеген жерлерін көрсету.Сақ тайпаларының қоныстануын атау

«Жылжымалы карта». Әр топтан бір оқушы келіп сақтардың орналасуын есіне сақтап,тобына жеткізіп ауызша түсіндіреді, ал топ оқушылары картаға орналыстырады.Топ мүшелері ауысып отырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 Тапсырма-3.

Ж.Мәтінмен жұмыс. Қосымша 1.Сақтар туралы мәліметтер.

Т.1) Сақтардың мекендеген жерін сипаттайтын мәтін ұсыну. Әр топ өз жұмыстарын орындап, таныстырған соң топтар өзара бағалау жүргізеді.

Критерийлері:

1.     Тапсырманың мазмұнын ашу

2.     Образды ашуда таңдалған сақ түрлерінің атрибутын көрсету

3.     Креативті таныстыру,жеткізу

Оқушылар төмендегі тапсырмаларды рөлге бөліп,ауызша орындайды:

І топ.  Сақ  (тиграхауда)

ІІ топ.  Сақ (парадарайа)

ІІІ топ. (хаумаварга)

IV топ.Сақ (исседон,аргипей,аримаспа,дайлар)

 

Тыңдалым,жазылым дағдыларын дамыту.

Т.Оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды:

І топ.  Сақ  туралы  алғашқы  мәліметтер

ІІ топ.  Сақ деректері.Грек деректері бойынша

ІІІ топ. Рим деректері

IV топ.Сақ тайпаларының қоныстары

Оқушылар сақтарды басқаша қалай атағанын және қай жерде мекендегенін жазбаша  тірек-сызба арқылы орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекіту: Ж.Кестемен жұмыс. Тақырыпқа қатысты

кестені толтыру.

Деректер Қалай аталды?
Геродот  
Ирандықтар  
Гректерде  
Парсы деректерінде  
Аристей  
Ксенофонт  

 

Ж.Қорытындылау мақсатында оқушылардың қабілетіне қарай жеке тапсырмалар ұсыныңыз, оқушылардың өздері таңдау мүмкіндігі бар.

Ж.1.Сөйлемдерді толықтыр.

1.Шошақ бөрік киіп жүретін сақтар (тиграхауда) –2.—Сырдарияның орта ағысы, Тянь-Шань, Жетісу.
3.Теңіздің арғы жағындағы сақтар (Парадарайа) —4.—-Қара теңіздің солтүстігі, Арал теңізінің маңы, Сырдария мен Амударияның төменгі ағысы.
5.Хаома сусынын дайындайтын сақтар (Хаумаварга)

6.———Мургаб аңғары.

Ж.2)Дереккөздерін сөйлету. Жұппен оқушылар дереккөздерін ауызша бөліседі.Таңдау бойынша кезекпен бөліседі.

3)Деректері толықтыру

Оқушылар деректерді атап,босатылған сөздерді  орынорнына қояды.
Иран жазбаларында…………………………………………..  Ежелгі грек деректерінде ………………………………….
Парсы деректерінде  …………………………………………..

«жүйрік атты турлар»,«азиялық скифтер»,«құдіретті еркектер»

 

 

Презентация,слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 7

 

 

 

 

 

 

Мәтінмен жұмыс.

Қосымша1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сақ тайпалары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ежелгі Қазақстан тарихы.

1-бөлім, Т.С. Садыков,

А.Т. Толеубаев, Г. Халидуллин, Б.С. Сарсекеев. – Алматы: Атамұра, 2011.

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 8,9

 

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 11

 

Сабақтың соңы

 

1)Рефлексия:

Жалғастырыңыз:

Маған … қызықты болды

Бұл … қиындық туғызды

Осы … мені ойландырды

2)Оқушылардың материалдарын меңгеру «Білімге сапар сәтті болды», «Жанар май қажет» әдісі арқылы (мұғалімге қажет оқушылардың қиналған тапсырмалары және жеке жетістіктерін қадағалау)

Презентация,слайд 12
Р

Сабақтың тақырыбы: «Сақтар»  Сынып: 5 «А»

Мұғалім: Рымбек С.А.

Сабақтың түрі Жаңа тақырыпты меңгеру
Осы мақсаты:

 

5.3.1.1 – картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;

5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын білу

 

Сабақ мақсаттары Білімділік:

Сақ тайпаларының мекендеген жерлері  және қандай дереккөздері сақтар туралы мәлімет беретінін  барлығына толық  түсіндіру.

Дамытушылық:

Оқушылардың  көпшілігінің сақтар туралы алған білімдерін одан әрі жетілдіріп, кейбіреуінің зерттеушілік дағдыларын  дамыту.

Тәрбиелік:

Сақтарды ержүрек халық ретінде сипаттай отырып, оқушылардың көпшілігін отаншылдыкқа, ерлікке, батырлыққа тәрбиелеу.

Бағалау критерийлері

 

Ø Картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді;

Ø Сақ тайпаларының шығу тегін біледі;

Ø Қазақстан аумағындағы сақтар тұрақтарын зерттейді;

Ø Сақтар туралы дереккөздер, мәліметтерді талдайды.

Тілдікмақсаттар

 

Пәндік  лексика және терминология: сақ сөзінің мағынасы, тиграхауда, парадарайа, хаумаварга,исседон, аргипей, аримаспа,дайлар

Оқытудың тілдік мақсаты:  сақтар туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы);  сақтар кестесін толтырады (жазылым дағдысы);тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы).

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар

Біздің анықтағанымыз… деректерде….

Сақтардың мекендеген жерлері…

Қорытындысында

Құндылықтарды

дарыту

-Өткен тарихына құрметпен қара еліне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру.

-Оқушылардың бойына жауапкершілік, ынтымақтастық орта құру, ашықтық, сыйластық, патриоттық  қасиеттерді қалыптастыру

АКТ қолдану дағдылары Сақ тайпалары

https://www.youtube.com/watch?v=xJH_Boye4p8

«Ерден атаның әңгімелері» тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы

Презентация сабақтың қосымша материалы ретінде оқу мақсаттарын,жетістік критерийлерін,тапсырмаларды орындауда көрнекілік қызметін атқарады

Бастапқы білім Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар мен мемлекеттер.Сақ тайпалық одақтары бөлімінің бірінші тақырыбы.
Сабақ барысы  
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

 

Ресурстар
 

Мағынаны тану кезеңі

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Карта мен жұмыс: Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар.

Т.Тапсырма-1:Сақтардың мекендеген жерлерін көрсету.Сақ тайпаларының қоныстануын атау

«Жылжымалы карта». Әр топтан бір оқушы келіп сақтардың орналасуын есіне сақтап,тобына жеткізіп ауызша түсіндіреді, ал топ оқушылары картаға орналыстырады.Топ мүшелері ауысып отырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 Тапсырма-3.

Ж.Мәтінмен жұмыс. Қосымша 1.Сақтар туралы мәліметтер.

Т.1) Сақтардың мекендеген жерін сипаттайтын мәтін ұсыну. Әр топ өз жұмыстарын орындап, таныстырған соң топтар өзара бағалау жүргізеді.

Критерийлері:

1.     Тапсырманың мазмұнын ашу

2.     Образды ашуда таңдалған сақ түрлерінің атрибутын көрсету

3.     Креативті таныстыру,жеткізу

Оқушылар төмендегі тапсырмаларды рөлге бөліп,ауызша орындайды:

І топ.  Сақ  (тиграхауда)

ІІ топ.  Сақ (парадарайа)

ІІІ топ. (хаумаварга)

IV топ.Сақ (исседон,аргипей,аримаспа,дайлар)

 

Тыңдалым,жазылым дағдыларын дамыту.

Т.Оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды:

І топ.  Сақ  туралы  алғашқы  мәліметтер

ІІ топ.  Сақ деректері.Грек деректері бойынша

ІІІ топ. Рим деректері

IV топ.Сақ тайпаларының қоныстары

Оқушылар сақтарды басқаша қалай атағанын және қай жерде мекендегенін жазбаша  тірек-сызба арқылы орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекіту: Ж.Кестемен жұмыс. Тақырыпқа қатысты

кестені толтыру.

Деректер Қалай аталды?
Геродот  
Ирандықтар  
Гректерде  
Парсы деректерінде  
Аристей  
Ксенофонт  

 

Ж.Қорытындылау мақсатында оқушылардың қабілетіне қарай жеке тапсырмалар ұсыныңыз, оқушылардың өздері таңдау мүмкіндігі бар.

Ж.1.Сөйлемдерді толықтыр.

1.Шошақ бөрік киіп жүретін сақтар (тиграхауда) –2.—Сырдарияның орта ағысы, Тянь-Шань, Жетісу.
3.Теңіздің арғы жағындағы сақтар (Парадарайа) —4.—-Қара теңіздің солтүстігі, Арал теңізінің маңы, Сырдария мен Амударияның төменгі ағысы.
5.Хаома сусынын дайындайтын сақтар (Хаумаварга)

6.———Мургаб аңғары.

Ж.2)Дереккөздерін сөйлету. Жұппен оқушылар дереккөздерін ауызша бөліседі.Таңдау бойынша кезекпен бөліседі.

3)Деректері толықтыру

Оқушылар деректерді атап,босатылған сөздерді  орынорнына қояды.
Иран жазбаларында…………………………………………..  Ежелгі грек деректерінде ………………………………….
Парсы деректерінде  …………………………………………..

«жүйрік атты турлар»,«азиялық скифтер»,«құдіретті еркектер»

 

 

Презентация,слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 7

 

 

 

 

 

 

Мәтінмен жұмыс.

Қосымша1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сақ тайпалары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ежелгі Қазақстан тарихы.

1-бөлім, Т.С. Садыков,

А.Т. Толеубаев, Г. Халидуллин, Б.С. Сарсекеев. – Алматы: Атамұра, 2011.

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 8,9

 

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация,слайд 11

 

Сабақтың соңы

 

1)Рефлексия:

Жалғастырыңыз:

Маған … қызықты болды

Бұл … қиындық туғызды

Осы … мені ойландырды

2)Оқушылардың материалдарын меңгеру «Білімге сапар сәтті болды», «Жанар май қажет» әдісі арқылы (мұғалімге қажет оқушылардың қиналған тапсырмалары және жеке жетістіктерін қадағалау)

Презентация,слайд 12
Рефлексия: Не білдім? Не үйрендім?

 

 

Бағалау:   «Бағдаршам әдісі»

 

 

 

 

ефлексия:

Не білдім? Не үйрендім?

 

 

Бағалау:   «Бағдаршам әдісі»

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *