«Н н» дыбысы мен әрпі

 

«Алтын ұя» бөбекжай бақшасы

Бегжанова Ақманат Аманқызы

І санатты тәрбиеші

Білім беру саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Сауат ашу

 

Тақырыбы: «Н н» дыбысы мен әрпі

 

Мақсаты:

 

1.Тәрбиелік: Балалар имандылыққа тәрбиеленеді.

2.Білімділік: Н дыбысымен танысады. Сөзге дыбыстық талдау жасай білуге үйренеді. Н әрпінің баспа түрін жазуды үйренеді.

3.Дамытушылық:   Пазл түймелерінен Н әрпін құрастыруды дағдыланады.

 

Күтілетін нәтиже: Қайталай алады:    н дыбысын ажыратады

 

  Түсінеді:  дыбысты еститінін, әріпті көріп жазатынын.

 

  Қолданады:  сөздердегі  н дыбысының орнын  ажырата алады.

 

Әдіс-тәсілдері: Блум таксономиясы, 4К,ойын,топтастыру, бақылау,саралау,бала үні,сыни ойлау,ЖАДА,Миға шабуыл, «Ашық микрофон» әдісі,Отшашу әдісі.
Жоспарланған уақыт:

1.ҰОҚ басы:

0-2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткенге шолу:

2мин

 Жоспарланған жұмыс іс – әрекеті.

Сәлемдесу.

«Ой қозғау»

Мейірімді жүрекпен

Ақ пейілді тілекпен

Амандасып алайық

Бір жадырап қалайық

Жүзімізге қараңыз

Бал -бұл жанған баламыз

Бізге қымбат күн шуақ

Бізге қымбат бұл сабақ

Сәлеметсіздер ме?!

Здраствуйте?!

Good morning?!

 

«Ашық микрофон» әдісі

Өткенді қайталау,сұрақ-жауап  арқылы естеріне түсіру.

Ашық сұрақтар

-Балалар дыбыс дегеніміз не?

-Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Дауысты дыбыстарды қандай түспен бояймыз?

-Дауыссыз дыбыстарды қандай түспен бояймыз?

-Дауысты ,дауыссыз дыбыстар бірігіп не құрайды?

-Қандай дыбыспен таныстық?

– А дыбысы қандай дыбыс?

 

Бала үнін тыңдау,сыни ойлау,

«Сөз ойла,тез ойла»

А дыбысы кездесетін сөздер ойлап айту.

 

Ресурстар

 

 

 

Қимылымен орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалардың жауаптары

 

 

 

Барысы:

Ой қозғау:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Миға шабуыл әдісі,Жұмбақ жасыру,Ой қозғау.Ашық сұрақтар,Сыни ойлау

Қызығушылығын ояту

Жұмбақ

Күрең қызыл түсі бар,
Тағамдардың асылы,
Қуат берер күші бар.( Нан)

Ой толғаныс әдісі

Жаңа тақырып

-Нан  сөзінінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?

-Нан сөзінде бірінші Н дыбысы естіліп тұр.Бүгінгі танысатын дыбысымыз «Н» дыбысы және әрпі болмақ.

Олай болса Сиқырлы кітапқа назар аударайық.

Электронды оқу құралымен жұмыс «Сиқырлы кітап»

-Балалар бүгін «Н» дыбысы және әрпімен танысамыз.

-«н» дыбысы көптеген сөздерде кездеседі.Сөздің басында,ортасында,соңында.

– Ал енді балалар,тапсырмалар орындау үшін топтарға бөлініп , орнымызға жайғасайық.

Топтастыру әдісі, бақылау,саралау.

Жемістердің суреті  арқылы топтасады.

1-топ   «Анар»

2-топ   «Банан»

3-топ   «Апельсин»

 

 

«Н» дыбысының артикуляциясы

Айнамен жұмыс

-«Н» дыбысын екі-үш рет қайталайды.

– Балалар «Н» дыбысын айнаға қарап отырып айтып көрейік.

-Балалар «Н» дыбысы кедергіге ұшырап  шыққандықтан, дауыссыз дыбыс дейміз.Оны көк текшемен белгілейміз.

Балалар дыбыстың таңбасын әріп деп атаймыз.

Н әрпімен таныстыру.

Тіл ұстарту жаттығуы

На-на-на
Ең бақытты ана.

Ан-ан-ан

Ас атасы нан.

Дыбыстық талдау (текшелермен)

– «НАН» сөзіне дыбыстық талдау жасау

 

 

 

 

 

Жұмбақты шешеді

 

 

 

 

Н дыбысы

Тыңдалым.

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

Жемістердің суреттері беріледі.

 

 

Айнамен жұмыс жасайды

 

 

 

 

 

 

 

Жаттығуды орындайды

 

Топтастыру

4К моделі.

 

 

 

Тапсырма ойын:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма ойын:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма ойын:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды ойын:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұ.О.Қ соңы

 

 

 

 

 

 

 

1-топ:

Құрылымдалған ойын: «Кім зейінді?»

топтық жұмыс

Мақсаты: баланың ойлау қабілетін арттырады,ұсақ қол моторикасын дамытады.

Шарты: Көп әріптің ішінен     Н әрпін тауып бояу керек.

Құрылымдалған ойын , Тікелей бақылау жүргізіледі,сыни ойлайды,өнім арқылы саралау,бала үні.

 

2-топ: Құрылымдалған ойын: «Кім жылдам?»  Жеке жұмыс

Мақсаты:Баланың сыни ойлау қабілетін арттырады,сөздік қорын молайтады,саусақ моторикасын дамытады.

Шарты: балаларға мозаика тақтайшасы беріледі.Балалар Н әрпін көк түсті түймелерден құрастырып шығады.

 

Тікелей бақылау жүргізіледі,сыни ойлайды,оқу ортасы арқылы саралау.

 

3-топ:  

Құрылымдалған ойын

 «Таныс әріпті боя  және суретпен сәйкестендір» . Жұптық жұмыс

Мақсаты: Сөздік қорлары молаяды,саусақ моторикасы дамиды,сыни ойлайды,зейіні тұрақтанады,достық қарым-қатынаста болуға тәрбиелейді.

 Шарты: Берілген суреттен «н» дыбысы кездесетін заттың суретін  «н» әріпімен сәйкестендіріп сызық арқылы қосып,суретті бояу керек.

Тәрбиешінің жетекшілігімен, Тікелей бақылау жүргізіледі,сыни ойлайды,өнім  арқылы саралау,бала үні.

Сергіту сәті (саусақ жаттығуы)

Дәптермен жұмыс.Саралау тікелей бақылау.

 

Педагогтің жетекшілігімен  ойын «Кім тапқыр?»

Мақсаты: сыни ойлайды, сөздік қорлары молаяды,тіл байлығы артады.

Шарты: Ұяшықтағы берілген сұрақтарға жауап береді.

1.Қандай дыбыспен таныстық?

2.Ноутбук сөзінде н дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі?

3.Нанға қатысты тиым сөздерді айт.

4.Телефон сөзінде н дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі?

5.Кім нан туралы мақалөмәтел біледі?

6.Ана сөзіне дыбыстық талдау жаса.

7.Кім нан туралы тақпақ біледі?

8.Найзағай сөзін буынға бөл.

9.Күн сөзінде н дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі?

 

Бала үні,сыни ойлады, білу,түсіну.

Ашық сұрақтар

Бала үні,.Кері байланыс, рефлексия,

Мадақтау.

«Отшашу» әдісі

 

 

А3 форматта  тапсырма беріледі балалар топпен жұмыс жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақтайша мен түрлі түсті мозаика беріледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Н әрпі  жазылған қағаз беріледі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақтадан сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *