Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы

Күні:    Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 7 «А» Қатысқан оқушылар  саны: Қатыспаған оқушылар саны:
№ 28  сабақтың тақырыбы: Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы
Сабақ негізделген оқу мақсаттары 7.3.3.3 -Дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын сипаттайды
Сабақтың мақсаты: Оқушылар дүниежүзілік мұхиттар туралы біледі.
Дүниежүзілік мұхиттардың географиялық орнын сипаттап түсіндіреді.
Сабақ  нәтижесі:

 

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.  Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен  жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды.

Бағалау  критерийі Білу, түсіну: Мәтінді оқып, мұхиттың тереңдігі, ауданы бойынша мәлімет жазылған кесте толтырады.
Қолдану: Карта бойынша дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын анықтайды.

Анализ: Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Тілдік құзіреттілік Оқылым: географиялық карталарды, мәтіндерді оқиды, талдайды.
Тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.
Айтылым, жазылым: географиялық карталарды, мәтіндерді ауызша және жазбаша сипаттайды

Терминология: дүниежүзілік мұхит, теңіз, шығанақ, бұғаз, арал, архипелаг, түбек

Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс-стикер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік,презентация. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс тарих,қазақ әдебиеті ,математика , музыка,қазақ тілі,ағылшын тілі.
Құндылықтарға баулу Мәңгілік ел жалпыұлттық идеясының Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығы негізінде оқушыларды су ресурстарын және туған жердің су көздерін қорғауға баулу.
Алдыңғы білім 5-6 сыныптың Жаратылыстану пәнінен алған мұхит туралы білімдері. Гидросфераның құрамдас бөліктері
Сабақтың жоспары
Уақыт Сабақ барысы : Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі

3  минут

1.Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын құру:

Қоржын ішінен тілек-сөздер жазылған пазлдарды алып оқиды

1.Ой — жүйрік, тіл — шебер,
2.Танытса шындықты.
3.Мәнді ойды тілмен бер,
4.Сөзді тауып ұқыпты.
5.«Сіз», «біз»деген жылы сөз,
6.Жақсылықтың мейірі.
7.Бір — біріне болып көз.

8.Жүректен шыққан сөз- жүрекке жол табады.

9.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен!

10.Достық татулықтан басталады

11.Үлкенге — құрмет, кішіге ізет

12.Біз бақытты балдырған,

13.«Жаныңда жүр жақсы адамның»

14.Мейірімділік асыл қасиет

2.  4 мұхиттың аты жазылған -пазлдар арқылы топтарға бөлінеді. Топ басшы сайланады (Топ басшы бағалау парақшаға балл қояды)

 

Мұхит-пазылдар:

1-топ: Тынық

2-топ: Атлант

3-топ: Үнді

4-топ:

Солтүстік-Мұзды

Бағалау парақша

(Топ басшы бағалау парақшаға балл қояды)

Алдыңғы білімді пысқтау

 

2 мин

 

 

 

 

 

Серпілген сауал сұрақтары арқылы оқушылардың тақырып туралы білімдерін бағалау
1. Жердің су қабығын қалай атаймыз?
2.Гидросфераның құрамдас бөліктерін ата
3. Жер бетінің қанша бөлігін су алып жатыр
4.Су ресурстарын ата
5.Өзеннің маңызы
6.Көлдің маңызы

7.Жерасты суларының маңызы
8.Мұздықтардың маңызы
9. Су ресурстарын қорғаудағы басты шараларды ата

Сарапшы — оқушының кіріспе сөзі:

1. Глобусты алып қарасақ, жер шарының көпшілік бөлігін су басып жатқанын көреміз. Ол Дүниежүзілік мұхит деп аталады. Дүниежүзілік мұхиттың үлесіне бүкіл Жер бетінің 3/4 бөлігі немесе 361 млн км² тиеді. Дүниежүзілік мұхит төрт бөліктен тұрады.

 

 

Жаңа білім

10 минут

Білу-тусіну

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

Оқушылар бейнематериалды қарап тыңдайды.
1 қадам: 4-топқа төрт мұхит туралы тақырыпша бөліп беріледі. Әр топ өздеріне берілген тақырыпшаны оқып, топта талқылайды (4 мин)

Әр топ өз мұхиты жайлы баяндайды (6 мин)

Мқхит аттарын орыс және ағылшын тілінде атайды

1-топ: Тынық мұхит- Тихий-
2-топ: Атлант мұхит- Атлантический-
3-топ: Үнді мұхит- Индийский-
4-топ: Солтүстік Мұзды мұхит- Северный Ледовитый —
Дескриптор:
1.Мұхиттың географиялық орнын түсіндіреді
2.Мұхиттың табиғатын сипаттайды
3.Мұхит табанының жер бедерін сипаттайды
Дескриптор бойынша оқушылар өкілдерді бағалайды.
2-қадам. Картамен жұмыс. Топпен бірге картада мұхит бөліктерін анықтайды,кескін картаға түсіреді
Дескриптор бойынша топтарды бағалайды:

Мысалы: Ішкі теңіздер (Жерорта, Қара)

Теңіздер (Саргасс, Фиджи)

Шеткі теңіздер (Баренц, Кар, Охот, Жапон)

Мұхит бөліктері

Шығанақ (Гудзон, Мексика, Парсы)

Бұғаздар (Дрейк, Мозамбик)

3-қадам. Жеке жұмыс
Кесте толтыру

Мұхиттың аты Ауданы Орташа тереңдігі Ең терең жері
1.      
2.      
3.      
4.      

Дескриптор:
Мұхиттардың ауданын анықтайды
Мұхиттардың орташа тереңдігін анықтайды
Мұхиттардың ең терең жерін анықтайды
Дескриптор бойынша оқушылар бірін бірі бағалайды.

4-қадам . Мұхиттарды жарнамалау: «Жарнамалау» әдісі ( топ ішінен  1 спикер  1 мин берілген уақыт ішінде жарнамалайды)

Әр топ өз мұхитын қосымша ақпарат айтады (алдынала тапсырма бойынша)

Оқушылар бейнематериалды тамашалайды.
https://www.youtube.com/watch?v=lvA71KoeMv4

 

 

 

Дүние жүзінің жарты шарлар картасы. Мұхиттар картасы, атлас

 

 

 

 

Үлестірме парақшалар

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

Жарнама

үнтаяқ

Сергіту сәті

2 минут

«Море волнутся раз» іс- қимыл – толқын
Синтез

Сабақты бекіту

10 минут

Жеке жұмыс – жалпы балл – 3 б.«Жіктеу» әдісі арқылы тапсырма беру.

1.Сөйлем ұйқастығын тап (дұрыс тапса – 1 б)

І-топ:  Египет территориясында Суэц каналы бар, ол Үнді мұхитының _______теңізін, Атлант мұхитының _______  теңізімен жалғастырады
ІІ-топ:  ______ бұғазы  _______ Чукот теңізі мен _______ мұхиттың ________теңізімен байланыстырады.

 

ІІІ-топ: ______ бұғазы  _______ мен АҚШ-ты,  Евразия мен  ________    бөледі.

 

ІV-топ: Магеллан үш айдың ішінде батыстан шығысқа қарай _______ кесіп өтті.Экватор сызығы    _______ мұхитты кесіп өтпейді.

 

 

1.    2.Оқушылар төмендегі сөздерді кестенің тиісті жеріне орналастырып шығады. (екеуін де дұрыс тапса – 2 б; біреуін дұрыс тапса – 1 б)

1)Аляска шығанағы,2) Мозамбик бұғазы,3)Жерорта теңізі,4)Қызыл теңіз,5)Чукот теңізі, 6) Жапон теңізі,7)Мексика шығанағы,8) Кар теңізі

Тынық

 

Атлант

 

Үнді

 

Солт. мүзды

 

       

 

Бағалау критерийі Дескрипторлар
Дүниежүзілік мұхит», «теңіз», «бұғаз», «арал», «түбек» ұғымдарын тұжырымдайды Дүниежүзілік мұхит», «теңіз», «бұғаз», «арал», «түбек» ұғымдарын айыра біледі.
 

«Жіктеу» әдісі арқылы оқу әрекетін ұйымдастыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

1 минут

Бағалау парақшасы  әр атқарылған іс-әрект — 1 балл.

Максималды балл – 8 балл

Оқушының аты-жөні Алдыңғы білімді пысқтау Мұхит

жайлы баяндайды

Картамен жұмыс

 

Жеке жұмыс

«Кесте»

«Жарнамалау» әдісі

 

«Жіктеу» әдісі Балл
1              
2              
3              
4              
5              
6              

 

«Кемелер» әдісі арқылы тақтадағы физикалық картадағы мұхиттарға кемелерді жабыстырады

1.Сабақ тұсінікті болса мақсатқа жеткеніне сенімді болса-« Көк кеме»
Мақсатқа жартылай жетіп,әлі әлі де жұмыс жасау керек деп ойласа-«Сары кеме»

Мақсатқа жету үшін ештеңе істемедім-«Қызыл кеме»

1. 2 3.

 

 

Бағалау парақшасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Кемелер» әдісі

Үй жұмысы: Оқулықтан  § 26 -«Дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы»

Дүние жүзілік мұхиттарды кескін картаға түсіріп келу (әр мұхитты әр түрлі түспен). Номенклатура жасау

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *