Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңіне өзіндік көзқарас
Сабақ тақырыбы | Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңіне өзіндік көзқарас | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Төлендиева Фариза Кенжебекқызы | |||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 8.1.4.1. – көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. | |||||||||
Сабақтың
мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жұбына және сынып алдында мәнерлеп жатқа оқып береді, үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеуде орынды қолданады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Әр түрлі тапсырмаларды орындауда көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
|||||||||
Тілдік
мақсат |
Оқушылар орындай алады: құнды пікірлер жазады, құндылығын түсінеді, ақын шығармаларын бойына сіңіреді.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:ақыл, білім, болашақ, жастар. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||||||||
Құндылықтарды
Игерту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі, география. | |||||||||
Бағалау критерийі |
· Жаттаған үзіндіні жұбына, сынып алдында мәнерлеп оқып береді. |
|||||||||
Ойлау дағдыла-
рының деңгейі |
Қолдану | |||||||||
Алдыңғы білім | Шәкәрәм Құдайбердіұлы «Еңлік Кебек» поэмасы | |||||||||
Сабақ барысы
|
||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Уақыты | Сабақтағы жоспарланған жаттығу |
Ресурс |
|||||||
Сабақтың басы |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.
2. Психологиялық ахуал. Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді «Сөзді тап» тәсілі. Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (жастар, болашақ, өнер, білім, ақыл ). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады. Кіріспе сұрақтар: Бұл сөздердің біздің сабаққа қандай қатысы бар? Сабақтың тақырыбы қандай? |
||||||||
Сабақтың ортасы |
|
«Жастарға» өлеңін мәнерлеп оқу
Әр оқушы тізбектеп оқиды. Жеке жұмыс Өлеңнің тақырыбы не? Идеясы қай жолдарда берілген? Оған сенің көзқарасың қандай?
Дескриптор: өлеңнің тақырыбын анықтайды; идеясы жазылған жолдарды табады; өз көзқарасын білдіреді.
Қалыптастырушы бағалау Жұптық жұмыс «Ақын неліктен: Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан, Жалыналық Абайға, жүр, баралық! – дейді?..» Оқушылар «Жастарға»өлеңінде баяндалған оқиғаны сипаттап, өлеңнің оқиға желісіне сүйене отырып, өз көзқарасын білдіріп жазады. Кемшілігі мен артықшылығын жұпта бағалайды. Жұмысты жақсарту туралы ұсыныстарын айтады. Ең жақсы жұмыс сынып алдында оқылады. Дескриптор: 1. Өз көзқарасын білдіріп жазады. Өлеңдегі оқиғаны сипаттайды |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
|||||||
Сабақтың соңы
Кері байланыс |
Оқушылар ПОПС» формуласын толтырады.
Бірінші сөйлем «Менің ойымша,… » Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін….. » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім |
|
||||||||