Мәтіндік процессордағы кестелер
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 7.2А. бөлім – Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні : | |||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар:
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
Сабақ тақырыбы | Мәтіндік процессордағы кестелер | |||||||||
Осы сабақта қол жеткі-зілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.1-мәтіндік процессорда кесте элеметтерін пішімдеу | |||||||||
Сабақ мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||||||||
Кесте элементтерін пішімдеу командаларын білу | ||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||
Кестені пішімдеу кезіндегі өзгерістерді түсіну
Кестені құру, редакциялау командаларын құжаттар даярлауда қолдану.
|
||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||
Әр команданың атқаратын қызметі туралы түсінік бере алу
Кестені редакциялау, құрамын пішімдеу жолдарын саралау |
||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану | |||||||||
Бағалау критерийлері
|
1. Кесте элементтерін пішімдеу командаларын біледі
2. Кестені пішімдеу кезіндегі өзгерістерге түсінік бере отырып, құрастыру командаларын қолданады 3. Кестені редакциялап, құрамын пішімдеу жолдарын саралай алады.
|
|||||||||
Тілдік мақсаттар | Кестелерді мәтіндік процессорда пішімдей алады. | |||||||||
Лексика және терминология:
MS Word , кесте, автопішімдеу |
||||||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
– Кестелік ақпарттарды компьютер көмегімен қалай өңдеуге болады? |
||||||||||
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
Мәтіндік процессор – текстовый процессор – word processor Жол – строка – line Баған – столбец – column |
||||||||||
Құндылықтарды
дарыту |
• Жаңа өткен тақырыпты зейінмен тыңдап, түсіну.
• Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды өз бетімен орындау. • Топтық тапсырмаларды орындауда өз үлесін қосып, сабақ барысында белсенділік таныту. · Ұлттық ойындарды дәріптеу |
|||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, сызу. | |||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Вирусқа қарсы қауіпсіздік | |||||||||
«БІЛУ»
Үй тапсырмасын тексеру /5 мин/ |
Billimland сайт. Тестке жауап | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы
2 мин
Миға шабуыл 1мин
Сабақтың ортасы 2 мин
Білу , «Түсініксіз тармақ» әдісі 2 мин
4 мин
Түсіну «Парасатты диалог» әдісі 3 мин
Қолдану . «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі 8 мин
Топтық жұмыс /8 мин/
Сабақтың соңы «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі 3 мин
Кері байланыс «4 себеп» әдісі 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпқа кіргеннен «Дорбадағы асықтар» әдісі арқылы дорбадағы түрлі-түсті асықтарды алып, 2 топқа бөлініп отырады. 1- топ «Кесте» 2- топ «Пішімдеу» Психологиялық ахуал орнату мақсатында топтағы оқушылар сағат тілі бойынша бір-біріне жақсы тілектер айтады. 1.Сабақ тақырыбын оқуға талаптану: Оқушыларға слайдты көрсетіп келесі сұрақты қояды: – Біз күнделікті өмірде кесте қолданамыз ба ? 1. Сендер осы уақытқа дейін мектеп қабырғасында қандай кестелермен кездестіңдер?
– Күнделікті өмірден мысал келтіріндер .
Әр оқушы өз ойын айтады (мұғалім қажет болған кезде тереңдететін немесе көмекші сұрақтар қояды).
– Кестенің қандай элементтерін білесіндер? – (оқушылар өздері білетін кесте элементтерін атайды )
2. Жаңа материалды үйрену: Оқушыларға кесте элементтерін түсіндіреді
– Жол – көлденең орналасқан ұяшықтар қатары – Баған – тігінен орналасқан ұяшықтар қатары – Ұяшық – кестенің ең кіші элементі (баған мен жолдың қиылсқан жері)
Жеке жұмыс – Кесте элементтерін дәптерлеріңізге жазыңыздар. – Оқушыларға «Как сделать таблицу в Ворде» деген бейне материалды қарауды ұсынады. Бейнені қарап болған соң оқушылардын бейнеден не көргендері туралы түсінік сұрайды «Кім жылдам» әдісі арқылы оқушылар жеке практикалық жұмыс жасайды. Практикалық жұмыс ● Сабақ кестесі деген кесте құрыңыздар (мәтіндік процессорда) – Кестеңізді сыныптастарыңызға көрсетіңіз Сіздің кестенізде неше баған мен жол болады ? Әрі қарай оқушылар жеке компьютерде MS Word бағдарламасында кесте құрады. Оқушылардың жұмысын бақылап жүреді және қажетінше оқушыларға консультация береді. Оқушыларға проблемалық сұрақ қояды және қажет болған жағдайда түсіндіреді : – Бағанның енін қалай өзгертуге болады ?
(Т) «Түсініксіз тармақ» әдісі бойынша оқушылар өздеріне таныс емес тармақты берілгенді түсіндіріп өтеді «Қызыл асық» тобына Мәтіндік редакторда кесте құру «Жасыл» асықтар тобына Ұяшықтарды қосу, өшіру және біріктіру «Макет – Удалить строки» немесе « Удалить столбцы» (Т) «Парасатты диалог» әдісі арқылы 2 топ тақырыптан оқыған бөлімдері бойынша түсіндіріп өтеді Дескрипторлар: 1. Кесте құра алады. 2. Кесте құрастыру амалдарын біледі Дескрипторлар: 1. Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді біледі 2. Ұяшықтармен жұмыс жасай алады Дескрипторлар: 1. Ұяшықтардың орналасу ретін біледі «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы Billimland сайт арқылы, қысқыша жауап береді. Оқушылар тақырыпқа қатысты өздерін қолайлы сезіну деңгейін білдіру үшін смайликтер салады.
1. Мен түсіндім себебі…… 2. Маған қиындық тудырды себебі….. 3. Мен тәжірибемде қолдана аламын себебі….. 4. Менің ұсынысым….. Сөйлемдерін аяқтау арқылы кері байланыс береді. |
Түрлі түсті асықтар
«Мәтіндік редакторда кесте құру» сабағы
Слайд, АКТ
Интерактивті тақта,
Кестені LibreOffice Writer-де форматтау
Оқулық
Дәптер, оқулық Жұптық бағалау
Бейнекөрсетілім АКТhttps://www.youtube.com/watch?v=S79RKkzWy5Q&spfreload=10 –
Ноутбук,
Компьютер, оқулық
А4 форматты қағаз, маркер, стикер
А4 форматты қағаз, маркер, стикер
Смайликтер Кима қағаздар |
||||||||
Үйге тапсырма беру
|
– Футболдан Қазақстан чемпионатының турнир кестесін жасау.
Кестенің мазмұны туралы алдын ала ойланып көріңіз . |
|||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс қауәпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс | ||||||||
Берілген 1-тапсырмадан күтілетін нәтиже:
1. Кесте құра алуы 2. Кесте құрастыру амалдарын білуі 2- тапсырмадан күтілетін нәтиже: 1. Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді білуі 2. Ұяшықтармен жұмыс жасай алуы Сабақ барысындағы күрделі тапсырма беріледі 1. Апталық бес күн ішіндегі режімдерің бойынша кесте құрастырыңдар. 2. Салыстыру критерийлері · Сын тұрғысынан ойналана отырып, апталық режімдерін саралауы · Ұяшықтарды қосу, өшіру және біріктіру амалдарын тиімді қолдануы · Кесте элементтерін пішімдеуі |
Бағалауды әр тапсырманың соңында көңіл күйді білдіретін «Смайлик» әдісі бойынша бағалап отырамын. Егер бала түсінбегенін білдірсе, нені түсінбегенін сұрап кетемін.
Кері байланысты «4 себеп» әдісі бойынша аламын. 1. Мен түсіндім себебі…… 2. Маған қиындық тудырды себебі….. 3. Мен тәжірибемде қолдана аламын себебі….. 4. Менің ұсынысым….. Сөйлемдерін аяқтау арқылы кері байланыс береді. |
Көршісіне тілек айту арқылы психологиялық ахуал тудыру
Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау.
|
||||||||
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||
Bilimger.kz Республикалық білім порталы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.
Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718