Әкімшілік құқық қандай қатынастарды ретейді
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.1FӘкімшілік құқық түсінігі
Мектеп: Р.Смаилов орта мектебі Күні: 7.03.2019ж Мұғалімнің аты-жөні: Шанасурова Молдир Абдумаликовна Сынып:9 |
||||||||||
Сабақтың
тақырыбы: |
Әкімшілік құқық қандай қатынастарды ретейді | |||||||||
Оқу мақсаттары: | 9.6.1.1Әкімшілік құқық ұғымын түсіну | |||||||||
Сабақтың мақсаттары: | Барлық оқушылар: Әкімшілік құқық ұғымын және әкімшілік құқық қандай қатынастарды реттейтінін біледі, түсінеді (білу, түсіну)
Басым бөлігі: Әкімшілік құқықтың ерекшеліктерін анықтайды , сипаттайды (түсіну, қолдану ) Кейбір оқушылар: Әкімшілік құқық субьектілерін талдайды, әкімшілік құқықтық жауапкершілікті саралайды. (талдау) |
|||||||||
Бағалау критерийі | -Әкімшілік құқық қандай қатынастардың реттейтінін біледі
-Әкімшілік құқықтың ерекшеліктерін анықтайды – Әкімшілік құқық субьектілерін талдайды |
|||||||||
Тілдік мақсаттар | «Лездемелі сұрақтар» әдісі арқылы заңнамада отбасы қалай қорғалғанын анықтайды (айтылым)
«Ойлан , жұптас, бөліс» әдісі арқылы құқық қандай қатынастарды реттейтінін біледі, түсінеді . (оқылым, айтылым, жазылым) «Венн диаграммасы» арқылы әкімшілік жаза мен әкімшілік жауапкершілікті салыстырады, талдайды (оқылым, жазылым) |
|||||||||
Құндылықтарға баулу | Жауапкершілік
Қарым-қатынас жасау қабілеті Отан –суйгіштікке баулу |
|||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих | |||||||||
Алдыңғы білім
3 мин |
«Лездемелі сұрақтар» әдісі арқылы Заңнамада отбасы қалай қорғалған тақырыбына қорытынды жасаймын. Сұрақтар:
1.Отбасы құрудың негізгі ұстанымдары қандай? 2.Неке дегеніміз не? 3.Әлеуметтік өмір аясы дегенміз не? 4.Неке жасы қанша жас? |
|||||||||
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||||
Сабақтың басы
5мин |
Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеймін
Психологиялық ахауыл қалыптастырамын Ізгі тілек шеңберде тұрып, оқушылар тілек айтады Топқа бөлу: Тірек сөздер бойынша топқа бөлемін Оқушыларға сөздер қиындыларын беремін. Әріп қиындыларында бақыт,қуаныш,шаттық деген сөздер болады, оқушылар сол сөздер бойынша топқа бөлінеді |
1-топ
Бақыт 2-топ Қуаныш 3-топ Шатық
Қағаз қиындылары |
||||||||
Сабақтың ортасы
30 мин
|
Барлық оқушылар орындайды. «Ойлан , жұптас, бөліс» әдісі, «Мәтінмен жұмыс» әдісі
1-тапсырма: Әкімшілік құқық ұғымын анықтаңыз. Әкімшілік құқық қандай қатынастарды реттейтінін анықтаңыз. Оқушы қадамдары: Топтық жұмыс 1-топ: Әкімшілік құқықтық ерекшелігі 2-топ: Әкімшілік құқықтың субектілері 3-топ: Әкімшілік жазаның түрлері Дескриптор:білім алушы –Мәтінді оқиды –Әкімшілік құқықтың ерекшелігі неде екенін анықтайды -Әкімшілік құқықтың субьектілерін түсіндіреді -Әкімшілік жазаның түрлерін атап айтып береді -Флипчартқа түсіреді
Қалыптастырушы бағалау:Топтарды ауызша бағалаймын (Жақсы!, Жарайсың!, Керемет!,)
Басым бөлігі орындайды. «Ой қозғау» әдісі . 2-тапсырма: Әкімшілік құқықтың ерекшеліктерін анықтайды , сипаттайды Оқушы қадамдары: Топтық жұмыс. 1-топ Әкімшілік құқық бұзушылық дегеніміз не екенін түсіндіріңіз? 2-топ.Әкімшілік құқық бұзушылықтың субьектісі әкімшілік әрекет қабілетілігі қай жастан басталады? 3-топ Әкімшілік жазаның түрлерін атаңдар?
Дескриптор:білім алушы -Әкімшілік құқық бұзушылық дегеніміз не екенін анықтамасын анықтайдыі. -Әкімшілік құқық бұзушылықтың субьектісі әкімшілік әрекет қабілеттілігі қай жастан басталатынын анықтайды. -Әкімшілік жазаның түрлерін сипаттайды
Қалыптастырушы бағалау:ауызша бағалаймын(жақсы, өте керемет,талпыну керек)
Кейбір оқушылар орындайды. «Класстер» әдісі 3-тапсырма: Әкімшілік құқық субьектілерін талдайды, әкімшілік құқықтық жауапкершілікті талдайды.
Дескриптор: -Әкімшілік құқық субьектілерін талдайды -Әкімшілік құқықтық жауапкершілікті саралайды
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.
4-тапсырма: Венн диаграммасы арқылы қылмыстық жаза түрлерінің ұқсастығы мен айырмашылығын талдаңыз Әкімшілік жаза Әкімшілік жауапкершілік
Дескриптор: – Оқушылар әкімшілік жаза түрлеріне талдау жасайды; – Венн диаграммасы арқылы әкімшілік жаза мен әкімшілік жауапкершіліктіңайырмашылығына талдау жасайды; – Әкімшілік жазаның ауырлайтынын түсінеді.
ҚБ: Смайликтер арқылы бағалаймын. |
Флипчарт
Қолданады маркер, оқулық, үлестірмелі материалдар |
||||||||
Сабақтың соңы
5 мин
|
БББ кестесі.кері байланыс
|
Бағалау парақтары | ||||||||
Саралау-сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көресетесіз? Сіз
Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||
Барлық оқушылар: «Ойлан , жұптас, бөліс» әдісі, «Мәтінмен жұмыс» әдісімен Әкімшілік құқық ұғымын және Әкімшілік құқық қандай қатынастарды реттейтінін анықтады.
Басым бөлігі: «Ой қозғау» әдісі Әкімшілік құқықтың ерекшеліктерін анықтады , сипаттады Кейбір оқушылар: Класстер» әдісі арқылы Әкімшілік құқық субьектілерін талдады, Әкімшілік құқықтық жауапкершілікті саралады. Венн диаграммасы арқылы Әкімшілік жаза мен жауапкершіліктің түрлерінің ұқсастығы мен айырмашылығын талдап анықтады. |
Қалыптастырушы бағалау:
Топтарды ауызша бағалаймын (жақсы,жарайсың, керемет, талпыну керек) «Бас бармақ» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.
Смайликтер арқылы бағалаймын.
БББ кестесі.кері байланыс
|
Сыныпта қауіпсіздік ережесін сақтау керек.Интертақтаны мұқият қолдану;
Тоқ көздерін ережеге сай пайдалану;
|
||||||||
Сабақ
Бойынша рефлексия |
Сабақта мен оқушылыардың қажеттіліктеріне қарай отырып, Ойлан ,жұптас,бөліс» әдісі, «Мәтінмен жұмыс» әдісі, үш топқа мәтін тарату. «Ой қозғау» әдісі « Класстер» әдісі Венн диаграммасы әдісітер арқылы оқушылырға тапсырмалар бердім
Уақыты тиімді пайдаландым. |
|||||||||