• Өсімдік ағзасында микрозлементтердің тапшылығы. (магний, кальций, калий, фосфор) және микроэлементтердің (мырыш, темір, фтор, селен) маңызы

Сабақ: 7.1.Е Облыс:Жамбыл

Аудан: Т.Рысқұлов

Мектеп: Б.Момышұлы атындағы  орта  мектеп

Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Алдажанова  Айгуль  Турлыбаевна
Сабақ тақырыбы: ·       Өсімдік ағзасында микрозлементтердің тапшылығы. (магний, кальций, калий, фосфор) және микроэлементтердің (мырыш, темір, фтор, селен) маңызы
Сынып: 7 Қатысқандар саны:  Қатыспағандар саны:
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: ·       «Идеялар тақтасы» арқылы тақырыпқа қатысты алдын ала білім деңгейлерін анықтау;

·       «Ақпараттағы ақаулық» жаттығуы арқылы химиялық элемент топтарымен танысу;

·       Мәтінмен жұмыс жасай отырып, химиялық элементтерді кездесу мөлшеріне қарай топтастыру;

·       Макро және микроэлементтердің тіршілік үшін маңызын сипаттау.

Сабақ мақсаттары: «Идеялар тақтасында» ұсынылған проблемалық сұраққа өз жауаптарын, ойларын, болжамдарын жасайды. Осы арқылы білім деңгейлері анықталады.

«Ақпараттағы ақаулық» жаттығуы арқылы жұптаса отырып элементтер топтары туралы ақпаратпен танысады. Берілген кестедегі мәтін бойынша элементтерді кездесуіне қарай топтастырады. Макро және микроэлементтердің маңызын постерде қорғап, сипаттайды.

Бағалау критерийлері: ·       ағзалардың тіршілік әрекетіндегі микро- және макроэлементтердің маңызын сипаттау

 

Тілдік мақсаттар: Оқушылар орындай алады:

·       Периодтық кесте (Менделеев кестесі), элементтер, макроэлементтер, микроэлементтер, мырыш, азот, фосфор, калий, қосылыс, темір, фтор, селен, кальций, магний.

Диалог құруға / жазылымға қажетті  сөздер топтамасы

·       Макроэлементтер тобына … элементтері кіреді.

·       Микроэлементтер тобына … элементтері кіреді.

Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік ел» құндылығы: бейбітшілік және келісім

Мектеп құндылығы:ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық

Пәнаралық дамыту Тақырыпты химия пәнімен байланыстыруға болады

·       химия – химиялық элементтер, Менделеев кестесі, элементтер символы

АКТ

қолдану дағдылары

PowerPoint

Internet

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім Оқушылар біледі:

·       Қоректік заттар, судың тіршілік үшін маңызы (5 сынып)

Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер Оқыту ресурстары
Басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аяғы

 

 

 

Ынтымақтастыру атмосферасын құру.Сәлемдесу.

Топка бөлу.

1. магний,

2. фосфор

3. селен

(Тж) Тірі ағзаларға тән қасиеттермен байланыстыра отырып, тірі ағзалар шығаратын зиянды заттарды атауды сұраңыз, жауаптарын талқылаңыз.

·       экскреторлық өнімдер, мысалы, аммиак, карбамид

·       заттары, мысалы, гормон, асқорыту сөлі.

Және де оқушылардың «Білу» дағдыларын дамыту мақсатында осы заттардың неден құралғанын сұраңыз.

***

–        Несепте сульфаттар, фосфаттар, калий, кальций, несепнәр, аммиак, карбомид болады, 2,5% ағзалық заттар, 1,5% бейағзалық, 96% пайыз су.

–        Терден су, минералды тұздар, аммиак, несепнәр, минералды тұздар шығады.

–        Сілекейде 99% су, 1% органикалық және бейорганикалық зат.

–        Гормонда минералды тұздар, органикалық заттар.

–        Асқорыту сөлі 97% су, 1% органикалық зат, ферменттер, 0,5% бейорганикалық заттар.

–        Флоэмада сахароза

–        Ксилемада су мен минералды заттар.

 

Бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау …

Сонымен, «Сіз не білесіз?» сұрағымен талқылауымызды жалғастырамыз:

·       Осындай бөліп шығару өнімдері қайдан пайда болады деп ойлайсыз?

(оқушылар күнделікті тамақтанғанда, тыныс алғанда, т.б.)

Сосын тақтада құрамында органикалық заттары бар өнімдер көрсетіледі.

·       Бұл өнімдер не үшін керек деп ойлайсыз?

·       Бұлардың құрамында қандай заттар болуы мүмкін?

·       Бұл өнімдер несімен пайдалы болмақ?

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

(Тж) Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері слайд арқылы көрсетіледі.

 

(К) Жаңа сабақты түсіндіру мақсатында оқушыларға органикалық заттар туралы қысқаша мәліметтер таратылып беріледі(қосымша 1):

·       Органикалық заттар

·       Органикалық заттар құрамына кіретін элементтер

·       Органогендердің биологиялық рөлі

Оқушылар мәтінді оқып болған соң, сұрақтарға жауап береді:

1.     Сонымен, бұл деректер бізге қандай мағлұмат берді?

2.     Қандай қорытынды шығаруға болады?

Дескриптор: микро- және макроэлементтерді ажыратады;

тірі ағзаларда микро- және макроэлементтердің жетіспеушілігінен туындайтын мәселелерді жазады;

микро- және макроэлементтердің пайдалануына мысалдар келтіреді.

 

(Жж) Термин сөздермен жұмыс.

Оқушылар мәтін бойынша тақырыпқа сәйкес жаңа термин сөздерді жазады.

Органикалық Organic
Бейорганикалық Inоrganic
Оттегі Oxygen
Сутегі Hydrogen
Көміртегі Carbon
Азот Nitrogen
Күкірт Sulfur
Фосфор Phosphorus
Май (липид) Fat/Lipids
Нәруыз Protein
Көмірсу Carbohydrate
Нуклеин қышқылдары Nucleic Acids

*Оқушылар жазылған термин сөздерді мұғалімнің басқаруымен өзін-өзі бағалау арқылы тексеру жүргізеді. Әр дұрыс жазылған термин үшін «+» қойып отырады.

 

1.     (Жж) Мәтінмен жұмыс (оқылым, білу,түсіну)(қосымша 1).

 

Оқушылар … +/-
Органикалық заттарды ажырата алады  
Органикалық заттардың негізгі құраушы бірліктерін біледі  
Органикалық заттар құрамына кіретін элементтерді біледі  
Элементтердің биологиялық рөлін сипаттайды  

Оқушылар берілген мәтіннен органикалық заттарды (көмірсу, май, нәруыз, нуклеин қышқылдары) 1 сызықпен, ал олардың құрамында кездесетін элементтерді 2 сызықпен астын сызып шығады.

2.     Биологиялық диктант

Оқушылар әр органикалық заттың негізгі бірліктерін (мономерін) жазып шығады:

…        нәруыз (аминқышқылдары)

…          көмірсу (моносахарид, глюкоза)

… + …          май (май қышқылы + глицерин)

…          нуклеин қышқылы (нуклеотид)

Оқушылар жұмыстарын аяқтап болған соң, өзара жұппен алмасып бағалайды. Нақты бағалау болу үшін мұғалім басқаруымен (мұғалім жауаптарын айтып отыруы керек) жүргізіледі.

 

(Тж)Сабақты қорытындылау …

Оқушыларға «Не білдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді?» кестесін толтырады (бірнеше оқушы өз қалауымен өз кестесін оқуына болады).

 

(Жж) рефлексия

Оқушылардың сабақ барысындағы нәтижелеріне сәйкес кері байланыс беріледі. Сабақтың сәтті/сәтсіз кезеңдері және де оқушылар үшін қиындық тудырған сәттері, кемшіліктері айтылып, оны жақсарту жолдары ұсынылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

PowerPoint

Элементтердің

периодтық кестесі

(Менделеев кестесі)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың  оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. Мысалы, сұрақтардың деңгейі біртіндеп күрделеніп, Блум таксономиясының жоғары деңгейдегі дағдыларына өтуге мүмкіндік береді. (1)  Кіріспе сұрақтар

(2)  Термин сөздер

(3)  Мәтінмен жұмыс

 

Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады.

Сынып ішінде сабақ барысында тыныштық сақтау.

Партада дұрыс отыру ережелері ескеріледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 
 
Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

 

2:

 

 

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

 

 

2:

 

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *