Атом құрамы мен құрылысы.Изотоптар
Жамбыл облысы
Тұрар Рысқұлов ауданы
Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп
Манабаева Айжан Берикбаевна
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
7.2А Атомдар. Молекулалар.Заттар Күні : Мұғалімнің аты – жөні: Манабаева Айжан Берикбаевна Сынып : 7 Қатысқандар: Қатыспағандары:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Атом құрамы мен құрылысы.Изотоптар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.5-протон,электрон,нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін,массасын зарядын білу.
7.1.2.6-алғашқы 20 элементтің атом құрылысы протон,нейтрон,электрон мен атом ядросының құрамын білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың
Мақсаты |
Протон,электрон,нейтронныңатомда орналасу тәртібін, массасы және зарядын білу.
Элементтердің периодтық жүйесін пайдаланып алғашқы 20 элементтің атом құрылысы білу. Протондар, электрондар, нейтрондармен атом ядросының құрамынанықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | -Протон ,электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін массасын зарядын біледі.
-алғашқы 20 элементтің атом құрылысы протон,нейтрон,электрон мен изотоптардың құрамындағы айырмашылықты біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескриптор | -Атомдардың құрамындағы протон, электрон, нейтрон сандарын есептей алады
-Изотоптардың салыстырмалы атомдық массасының әр басқа болу себебінің айырмашылығын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік
мақсаттар
|
· Атомның құрылысы және изотоп туралы білімдерін жазбаша және ауызша түрде талқылап, өз ойларын айта алады
Пәнге қатысты лексика мен терминология: – Атом мен ядро арасындағы байланыс; – Изотоп ұғымы; – Ядро бейтарап бөлшек; – Нейтрон санын есептеу; – Ядро зариядын анықтау; Диалог: Мен ……. ойлаймын Атом ……. электроннаң тұрады, ал ядро ………және ………….құралған деп ойлаймын .
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды бағалау
|
Болшаққа бағдар:Рухани жаңғыру 6 негізгі бағыты-бәскеге қабілеттілік прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы. Туған жер бағдарламасы, латын әлпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық
Байланыс |
Физика. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Заттар және физикалық денелер.Заттардың атомдардан және молекулалардан тұратынын түсінеді. Заттардың жәй және күрделіболып жіктелетінің біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
3 мин
Сабақтың ортасы
4мин
4 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу,оқушылардың көңіл –күйлеріне назар аудару, сабақ құралдарын түгендеу, реттеу.
Психологиялық дайындық Оқушылар шеңбер болып түрып бір – біріне жауырларын тигізіп тұрып достарының суретін салады.Суретті достарына сыйға тартады. Топқа бөлу «Протон» , «Электрон», «Нейтрон» сөздері жазылған қима қағаздары арқылы үш топқа бөлінеді. 1 тапсырма: «Көпір тапсырма» ( Жеке жұмыс, өзін –өзі бағалау) Үй тапсырмасын қайталау. Схеманы толықтырыңыз. Атом құрылысы
Бағалау критерийі:
Дескриторы: 1.Атомның құрамын біледі 2.Ядроның құрамын анықтайды «Жапон» әдісімен кері байланыс Оқушылар тапсырманы түсінгені және түсінбегенің мимика арқылы жеткізеді «Суреттер сөйлейді» Суреттер арқылы оқушылардың визуалдық қабілеттері дамып,елестету жүзеге асады. Жер құрылысының суреті ,шиенің жарты бөлігінің суреті көрсетіледі.
Тапсырма. Берілген суреттер бойынша қандай ұқсастықты көріп отырсыздар. Осы суреттерді неге ұқсаттыңдар? Суреттер бойынша сабақтың мақсаты анықталады. Сабақтың мақсаты: Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы протон,нейтрон,электрон мен атом ядросының құрамын білу. Химиялық тілді дамыту. |
Түрлі түсті қалам
Қима қағаздар
Дәптер мен жұмыс
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 мин
6 мин
5 мин
6 мин
|
2 тапсырма. Stop-кадр тәсілі.( Мұғалімнің бағалауы Қ)Э.Резерфордтың атом құрылысының «планетарлық» моделін зерделейді.Ұжыммен жұмыс жүргізіледі.
Атом құрылысы тақырыбында бейнефильм көрсетіледі. Кадрды тоқтатып қойып оқушыларға сұрақтар қою арқылы оқушылар мен диалог құрылады -Атомды «Планетарлық» моделге ие деу себебі? -Ядро не себепті бейтрап бөлшек? -Орбитальдар дегеніміз не? 2 тапсырма. Топтық жұмыс ( Мәтін мен жұмыс) 1 топ «Планетарлық модель» 2 топ «Изотоптар» 3 топ «Болашақ атом энергиясы» Бағалау критерийі:
Дескриптор 1 Топ оқушыларының ойларының ашылуы. 2. Топ оқушыларының басқа топқа түсіндіруі. 3. Топ оқушыларының белсенділігі. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісмен кері байланыс жүргізем
3 тапсырма ( Өзін –өзі бағалау) Төменде берілген элементердің атомдарындағы электрон ,протон,нейтрон сандарын ,салыстырмалы атомдық массасын,аталуын анықтаңыз: А)№4 Ә) №6 Б) №8 В) №20
Бағалау критерийі:
Дескриптор 1. Элементтің таңбасын көрсетеді. 2. Протон санын анықтайды. 3. Нейтрон санын анықтайды. 4. Электрон санын анықтайды. 5. Салыстырмалы атомдық массасын анықтай алады. «Бағдаршам» әдісі бойынша кері байланыс 4.Тапсырма (Жұптық жұмыс, жұптық бағалау) Көміртек изотоптары үшін атомдық массасы мен құрамын көрсетіңіз
Бағалау критерийі:
«Т кестесі.» Атомдық химияның пайдасы мен зияны. Жұппен жұмыс, жұптық бағалау. Атомдық химия оның пайдасы мен зиянын оқушылар «Т» кестесіне орындайды. Бағалау критерийі:
Дескриптор 1. Атомның пайдасын біледі; 2. Атомның зиянынды түстарын түсінеді «Басбармақ » әдісі бойынша кері байланыс
|
Үлестірмелі материалдар
Ватман маркер Мәтін және оқулықпен жұмыс
Дәптермен жұмыс
Дәптермен жұмыс
Кестемен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
3 мин |
Кері байланыс «Кеме»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |