Қима мен тіліктер

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10.2.4 Мектеп: Бауыржан Момышұлы

Мұғалімнің атыжөні: Б.Т.Рустамбекова

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Күні:
Сынып: 10
Сабақтың тақырыбы Қималар мен тіліктер  
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары 10.2.4.1 Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың маңыздылығын білу

және түсіну

Сабақтың мақсаты сызбадағы қима мен тіліктердің маңыздылығын    түсіну;сипаттау

қима мен тіліктерді сызбада қолдану дағдысын қалыптастыру

Бағалау критерийі  Сызбада қима мен тіліктердің орындалу ережелерін

қолданады

 Сызбадағы қима мен тіліктердің орындалу

мақсаттылығын сипаттайды

Тілдік мақсаттар

 

Оқытудың тілдік мақсаттары:  Сызбадағы қима мен тіліктердің  маңыздылығын түсіндіреді;

Бөлім бойынша лексика және терминалогия:

ü  қима;

ü  қабаттасқан және оңашаланған қима;

ü  тілік;

ü  қарапайым және күрделі тіліктер;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Сызбада  қима мен тілік нәрсе жөнінде …үшін керек.

Құндылықтарға баулу Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,қарым-қатынас жасау қабілеті құндылығына баулу топтық,жұптық жұмыс арқылы іске асырылады
Пәнаралық байланыс Сурет,геометрия
Алдыңғы білім Геометриялық денелердің және модельдердің проекциялары
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар
Сабақтың басы

 

Оқушы назарын шоғырландыру,өткен сабақты қайталап еске түсіру үшін“Қар кесегі” әдісі арқылы  әрбір топ оқушылары басқа топтарға бағытталған дөңгеленген қағазды лақтыру арқылы сұраққа жауап береді:

1.Сызбаны оқу үдерісі нені анықтайды?

2.Сызбаны оқығанда нәрсенің геометриялық пішінін талдау қандай мақсатпен жүргізіледі?

3.Қандай шарттылықтар мен ықшамдаулар сызбаны түсінуге мүмкіндік береді?

Дескриптор  Білім алушы

-мәтінмен танысады;

-талқылайды;

-топ арқылы сұрақ қояды

 

Бағалау “Бағдаршам ” арқылы бірін-бірі бағалау

 
Сабақтың

ортасы

 

1-тапсырма. Ұжыммен орындалатын жұмыс(ауызша) “Кім жылдам?” әдісі

Тетіктерді қамтитын сызбалар бойынша оларға сәйкес келетін көрнекі кескіндерді табыңдар

 

 

Бағалау   “басбармақ” арқылы жүргізіледі.

Дескриптор   Білім алушы

-көрініс арқылы ажыратады;

-көрнекі кескінді анықтайды

2-тапсырма. Жұптық жұмыс.

         “Сен маған,мен саған” әдісі

Берілген көріністерді пайдаланып профиль проекциясын салып,тілікті орындаңдар.

 

 

Бағалауды” өзара бағалау” бір-бірін бағалау.

Дескриптор   Білім алушы

– профиль проекциясын  анықтайды;

— профиль проекциясында тілікті орындайды.

Бағалау: дескриптор арқылы

3-ші тапсырма      Топтық жұмыс

Графикалық органайзердегі  “Сүзгі”  әдісі

Сызбалардың  ішінен санға қималарды табу керек.(Сүзгі суретін салу 3-сурет)

1-топ:  Қабаттасқан қималар:

2-топ: Оңашаланған қималар: 

Мұғалім сұрақ қояды:

1. Сізге қай жерде көмек керек?

2. Неге олай болады?

3. Бұл қандай қима?

Бағалауды “Сұрақ-жауап ” арқылы жүзеге асырамыз

Дескриптор   Білім алушы

-қабаттасқан қималарды анықтайды;

-оңашаланған қималарды анықтайды

   4-ші тапсырма  Жеке жұмыс

Бас көрініс және үш қима берілген.Қималар белгіленбеген.Қималарға сәйкес келетін қиюшы жазықтықтарды анықтап,кестені толтырыңдар.

қималар 1 2 3
Қималардың белгіленуі      

Дескриптор: Білім  алушы

-шартты белгіні қолданады;

-қимасы бойынша қиманы анықтайды;

-кестені толтырады;

Бағалау:Дескриптор арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме қағаз

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме қағаз

Сабақтың соңы

 

Оқушы рефлексиясы:

Өзін-өзі бағалау парақшасы

БББ кестесі

 

Білемін Білдім Білгім келеді
     

Үйге тапсырма:

 

 

 

Үлестірме қағаз

 

Саралау 

“Қарқын тәсілі”(2-ші тапсырмада)

Суреттегі берілген көріністе профиль тілікті орында

“Тапсырма”тәсілі(1-ші тапсырмада)

1.үлгерімі төмен: Тетіктерді қамтитын сызбалар бойынша оларға сәйкес келетін кескінді табыңдар (қарапайым сызба)

 

2.Қабілеті жоғары :Тетіктерді қамтитын сызбалар бойынша оларға сәйкес келетін кескінді табыңдар (күрделі сызба)

“Диалог және қолдау” тәсілі(3-ші тапсырмада)

Сізге қай жерде көмек керек?

Неге олай болады?

Бұл қандай қима?

 

 

 

 

 

 

Бағалау

“бағдаршам”

“басбармақ”

                ” өзара бағалау”

“Сұрақ-жауап ” арқылы;

 

Дескриптор арқылы;

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушының партада дұрыс отыруы қадағаланады;

Сызу құралдарымен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау қадағаланады;

АКТ-ны пайдалануда қауіпсіздік ережелерінің сақталуы қадағаланады

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *