Төрт түлік. Халық ұғымындағы мал иесі 5 “Ә”-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
Мектеп: № 262
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 18.11.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Емекешова Гүлназ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 «Ә» | Қатысқандар :
|
Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Төрт түлік. Халық ұғымындағы мал иесі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5Ж.6 Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып,түзету және редакциялау.
5 ӘТН 3 Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді көп мағыналы сөздер, омоним, онтоним,синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтіндегі орфографиялық қателерді таба алады.
Сөздіктерге сүйене отырып редакциялайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтіннен тура және ауыспалы сөздерді таба алады.
Омоним, синоним,онтоним сөздерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтінге қосымша құрастырып жаза алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | 1.Мәтіндегі орфографиялық қателерді анықтайды
2.Негізгі айтылған ойға өз көзқарасын білдіре алады 3. Ережеге сай мәтін жаза алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Жазған мәтіндерін өз сөзімен жеткізе біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Төрт түлікке байланысты атаулар: нар, түйе, інген, атан… | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар (айтылым) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Айтылған ақпаратты есте сақтау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен …. екенін аласыз ба?(айтылым) | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен Қазақ халқының өміріндегі төрт түлік малдың рөлі қандай деп ойлайсыз? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтін ішінен омоним,синоним,онтоним сөздерді табу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Мәтінді көркемдеп айтып,жазып үйренеді, мазмұнын өз сөзімен жеткізе білу,топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, адамгершілік, шыншылдыққа,әдептілікке, білім алуға дайын болу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ әдебиеті, жаратылыстану, АКТ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Төрт түлік малдың пірлерін, қасиетін, пайдасын біледі | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
8 мин |
1мин
2 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Төрт түлік мал бейнеленген суреттерімен топтастыру. Қызығушылығын ояту. Берілген суреттер арқылы әр топ өз суреттерін қорғау. Жаңа тақырыпқа байланысты сынып оқушыларын 4 топқа бөлу және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстыру.
|
Төрт түліктің суреті салынған кеспелер,буклеттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
32 мин |
5 мин
5 мин.
5мин
2 мин
5 мин
2 мин
5мин
5 мин
3 мин.
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс
1-топ. Шопан ата туралы мәлімет (синоним сөздерді табу) 2-топ.Зеңгі баба туралы мәлімет( омоним сөздерді табу) 3-топ. Қамбар ата туралы мәлімет (антоним сөздерді табу)
2-тапсырма Жұптық жұмыс. 1-топ Төрт түлік малдың пірлеріне хат жазу. 2-топ Хабарландыру жасау. 3-топ Жарнама жасау. 4-топ Төрт түлік туралы мақал-мәтел. 3-тапсырма.Жеке жұмыс
Рефлексия. «Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазыңдар. Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта\жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек – көңіл күйі ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім?
|
Мәтін желісі бойынша мәлімет жинау
.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
(Сабақтың соңы
5 мин
|
3+2мин
|
Стикерлер, қорапшалар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
–
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|