Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Жаратылыстану
Сынып: 3 Күні: Ортақ тақырып: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы) Сабақтың тақырыбы: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
Мектеп:Черноярка жалпы орта білім беру мектебі
Мұғалімнің аты-жөні:Догдорхаан Мадина
Қатысқандар:18
Қатыспағандарсаны:0 |
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты
|
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау |
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктейді, ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтайды.
Көбі:ақпарат көздері арқылы жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктейді. Кейбірі:Жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктейді, олардың айырмашылығын мен ұқсастығын ажыратады, өз жауаптарын дәлелдейді. |
|
Бағалау критерийлері | – Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың ажыратады.
– Ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін сипаттайды |
|
Тілдік мақсаттары: | Пәнге тән лексика немесе терминология:
▪ Омыртқа, омыртқалы , омытрқасыз Диалог құрастырамыз: Жануарларды қандай топқа бөлуге болады? Сыни ойлау сұрақтары: Омыртқалы және омырқасыз жануардың айырмашылығы неде? |
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қоршаған ортаның алуан түрлі тіршілігін сақтап, елге , жерге құрметпен қарау | |
Денсаулық және
техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Дұрыс отыру | |
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниетану, қазақ тілі | |
АКТ қолдану дағдысы
(сабақта қолданылатын болса көрсетініз) |
Интернет желісінен ақпарат алады, өңдейді. | |
Алдыңғы менгерілген білім | Жануарлардың түрлері туралы біледі | |
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Себетте берілген жануарлар түрлерінің суреттері арқылы топтарға бөлінеді:
1 топ:Балық 2 топ: Көбелек 3 топ: Балапан (Ұ) «Доппен лақтыру» әдісі арқылы ширату тапсырмасын өткіземін. Мақсаты:сұраққа жауап беру, ойын дәлелдеу, басқа сұрақ құрастыру дағдыларын дамыту. Су,жер, аспан деген сөздерге қатысты сөздер айту арқылы доп лақтырады. Мысалы:Су болса- онда балық – Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болады деп ойлайсыңдар? – деп, мақсатты шығарып аламын |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы
|
(ТҚ)«Джигсо» әдісі.
Мақсаты:ақпарат іздеу,топ ішінде талқылау, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру. Әр топ өз тапсырмасын орыңдап болған соң, келесі топка өз тапсырмасын түсіндіреді. Саралау тәсіл: Тапсырма , Дереккөздер Барлығы: Ақпарат көздерінен «Омыртқалы жануарлар» туралы мәлімет дайындайды, талқылайды, постерге түсіреді. Көбі:Ақпарат көздерінен «Омыртқасыз жануарлар» туралы мәлімет дайындайды, талқылайды, постерге түсіреді. Кейбірі: Ақпарат көздерінен«Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар» туралы мәліметтер алып, Венн диаграммасын құрастырады, топтармен бөліседі. Дескриптор – Ақпарат көздерінен омыртқалалар туралы мәлімет алады; – Ақпарат көздерінен омыртқасыздар туралы мәлімет алады; Ақпарат көздерінен омыртқалы және омыртқасыздардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады.
Бағалау: «Бағалау парағы» арқылы әр топ бірін бағалайды
Кері байланыс «Тазалық» әдісі арқылы жүргізіледі, оқушылар кері байланысқа стикерлерді тиісті орынға жабыстырады.
(ТҚ) «Із кесушілер » әдісі Мақсаты:Зерттеушілік қабілетін дамытады. Топ болып сол сұрақтарға түрлі дереккөздерге жүгіне отырып, жауап беруге тырысады. Ақпарат көздерінен мәлімет жинау арқылы кестені толтырады.
Дескриптор: – Ақпарат көздерінен мәлімет жинайды – Кестені толтырады
Бағалау: «Бағалау парағы» арқылы әр топ бірін бағалайды
Кері байланыс: Екі жұлдыз бір тілек
(Ж) «Ия» , «жоқ» әдісі ( әр дұрыс жауаптың тұсына « қосу таңбасын + қойыңыз» Мақсаты:алған білімін қаншалықты меңгергенін анықтайды.
Дескриптор:Кестедегі сұрақтарға жауап береді.
Бағалау: «Бағалау парағы» арқылы әр топ бірін бағалайды
Кері байланыс : СМС арқылы |
https://kk.wikipedia.org/wiki/Омыртқасыздар
https://kk.wikipedia.org/wiki/Омыртқалылар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Рефлексия:Пирамида
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау- оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру
Жоспарыңыз? Доппен лақтыру » әдісі
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ТҚ) «Джигсо» әдісі.
Мақсаты: ақпарат іздеу,топ ішінде талқылау, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру. Әр топ өз тапсырмасын орыңдап болған соң, келесі топка өз тапсырмасын түсіндіреді. Саралау тәсіл : Тапсырма , Дереккөздер Барлығы: Ақпарат көздерінен «Омыртқалы жануарлар» туралы мәлімет дайындайды, талқылайды, постерге түсіреді. Көбі: Ақпарат көздерінен «Омыртқасыз жануарлар» туралы мәлімет дайындайды, талқылайды, постерге түсіреді. Кейбірі: Ақпарат көздерінен«Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар» туралы мәліметтер алып, Венн диаграммасын құрастырады, топтармен бөліседі. Дескриптор – Ақпарат көздерінен омыртқалалар туралы мәлімет алады; – Ақпарат көздерінен омыртқасыздар туралы мәлімет алады; Ақпарат көздерінен омыртқалы және омыртқасыздардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады.
|
Дескриптор
– Ақпарат көздерінен омыртқалалар туралы мәлімет алады; – Ақпарат көздерінен омыртқасыздар туралы мәлімет алады; Ақпарат көздерінен омыртқалы және омыртқасыздардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады.
Бағалау: «Бағалау парағы» арқылы әр топ бірін бағалайды
Кері байланыс «Тазалық» әдісі арқылы жүргізіледі, оқушылар кері байланысқа стикерлерді тиісті орынға жабыстырады.
Дескриптор: – Ақпарат көздерінен мәлімет жинайды – Кестені толтырады Бағалау: «Бағалау парағы» арқылы әр топ бірін бағалайды Кері байланыс: Екі жұлдыз бір тілек
Дескриптор:Кестедегі сұрақтарға жауап береді. Бағалау: «Бағалау парағы» арқылы әр топ бірін бағалайды Кері байланыс : СМС арқылы
Рефлексия:Пирамида
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||