Келтіру формулалары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Тригонометрия

№238  мектеп
Күні  

 

Мұғалімнің аты-жөні: Елепберген Ертуған
Сынып 9

 

Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Келтіру формулалары

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 9.2.4.4

келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;

 

Сабақтың мақсаты Барлық оқушы орындай алады:

келтіру формулаларынын  біледі,   есептер шығаруда қолданады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

келтіру формулаларын қорытып, тепе-теңдіктерді дәлелдей отырып, 7 минутқа сараланып берілген  жеке жұмыстарды орындау барысында берілген 3 есептің 2-еуін толық орындайды;

Кейбір оқушылар:

келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда,түрлендіруде,мәнін табуда  қолдана отырып,тепе-теңдіктерді дәлелдейді;

 

Ойлау дағдыларының деңгейлері  

Білу, түсіну, қолдану;

 

Бағалау критерийі  

•         келтіру формулаларын қолдана алады;

•         келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда,түрлендіруде,мәнін табуда  қолдана отырып,тепе-теңдіктерді дәлелдейді;

 

Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Диалогке қажетті сөз тіркестері мен терминдер:

Тригонометрия,формула,таңба,синус, косинус, тангенс, котангенс,радиан,градус,толықтауыш бұрыш;

Диалогқа қажетті сұрақтар:

Пәндік лексика және терминология

Қандай бұрыштарды толықтауыш бұрыштар деп атайды?

Құндылықтарға баулу «Қоғамдағы  ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім.» Жеке, топтық, жұптық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрмет пен қарау, ынтымақтастық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.
 

Пәнаралық байланыс

 

8 сынып.Геометрия

 

Алдыңғы білім  

9-сынып. Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері;

 

 

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

 

Сабақтың басы

10 мин

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі.Сыныпта қолайлы орта қалыптастыру.

«Тригонометрилық функцияларды таңда» әдісі арқылы топқа бөлу(оқушылар тригонометрилық функциялардың түрлері  арқылы синус,косинус,тангенс,котангенс топтарына бөлінеді).

Түстері әртүрлі,көлемдері бірдей түсқағаздармен бөлемін,бірақ екінші бетінде тригонометриялық функциялардың түрлері жазылады,басты мақсатым бір топқа оқушылардың білім деңгейлері әртүрлі оқушылармен құрылымды топ құру.Әр топ өздері топбасшы сайлап алады.

Үй тапсырмасын тексеру:

№414 есептің шығарылу жолы  слайдта көрсетіледі

«Сен маған,мен саған» әдісі бойынша  топтағы оқушылар интербелсенді тақта арқылы дәптерлерін алмастырып үйге берілген есептерді тексеру жұмыстарын орындайды;

Жұптық бағалау.Тексерген жұмысыңа  бір пікір таңдаңыз

ҚБ .Жарайсың!  Мен сенің жұмысыңа ризамын.

“Каhoot” бағдарламасын қолданамын

«Ақиқат – жалған» әдісі

Анықтама-формулаларды қайталайды

1)Негізгі тигонометриялық тепе-теңдіктер 6 формуладан тұрады (ақиқат)

2) Косинустың 4 ширектегі мәні теріс (жалған)

3) Синус жұп функция (жалған)

4) Тангенс және  котангенс кері функциялар(ақиқат)

5) Синустың 600 мәні 2-ге тең (жалған)

6)Тангенс пен котангенстің көбейтіндісі 1-ге тең (ақиқат)

7) Синус, косинус, тангенс, котангенс периодты функциялар(ақиқат)

8)Косинустың  60 градустағы мәні 0,5 –ке тең(ақиқат)

“Каhoot” бағдарламасы арқылы үй тапсырмасы пысықталады.Интербелсенді тақтамен нәтиже көрсетіледі;

Мұғалімнің ауызша мадақтауы

 

 

“Синус”,”Косинус”,”Тангенс”,”Котангес” сөздері жазылған,

әртүрлі түстегі көлемдері бірдей геометилық фигуралар

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

Оқулық

Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков,Р.Н.Жұмабаев.

“Атамұра”

9-сынып Алгебра, 2013ж

Сабақтың ортасы

23 мин

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

Оқушылардың қарқынын, қабілеттерін ескере  отырып, жеңілден күрделіге бойынша тапсырмалар беріледі.Оқушылардың бірлескен іс-әрекеті бақыланады;

Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып «Ойлан-жұптас-талқыла!» әдісі арқылы пікірлерімен бөліседі.

Топтық жұмыс:

Топтарға оқулықтан есептер беріледі.Топ мүшелері бірлесе отырып,есептерді шығару жолдарын қарастырып,жауабын бірге нақтылайды,талқылап болған соң,әр топтан оқушылар шығып тақтада орындайды.

А деңгейі    № 410 есеп

1)sin 330o = sin (360o-30o)= — sin 300 = – 0,5

2) tg 300o = tg (360o — 60o) = — tg 600 =-

3) ctg (- 225o) = — ctg (270o -45o) = — tg 45o = -1

4) sin (-1500) = – sin 1500=  — sin (1800 – 300) =

— sin300 = – 0,5

В деңгейі    №415 есеп

1)

2)

3)

4)

 

С деңгей      №418 есеп

1)

2)

3)

Бағалау критерийлері:

•         келтіру формулаларын қолдана алады;

•         келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда,түрлендіруде,мәнін табуда  қолдана отырып,тепе-теңдіктерді дәлелдейді;

Әр топ тақтада орындайды

«Үш шапалақ»  әдісі арқылы бағалау.                                                   Үш шапалақ -дұрыс жауап, Екі шапалақ – толық емес жауап, Бір шапалақ – дұрыс емес жауап.

 

Жұптық жұмыс  «Көршіңмен бөліс» әдісі

Қай ширекте орналасқан?

sin1500, cos2500, sin3280, tg 700, ctg(-100 ), cos2000, sin750, tg(-1900 ).

Шығарылған есептің жауабын тексеру үшін,әр оқушыға жауабы жазылған парақшаларды беремін.

Әр топтағы жұптар сағат тілі бағытымен   жауаптарын  тексереді.

 

•         tg 700  , sin750                 –      ширек

•         sin1500, tg(-1900 )      –      II ширек

•         cos2000, cos2500        –      III ширек

•         sin3280, ctg(-100 )      –      IV ширек

“Бірін-бірі оқыту”

Бағалау  критерийі:                                                                                        1.Есеп шарты бойынша сызба сызады,ширектерді анықтайды;

2.Әр функцияның әр ширектегі таңбаларын еске түсіреді;

3.Берілген функциның қай ширекте орналасқанын анықтайды;

ҚБ                                                                                                                             Кері байланыс: «2 жұлдыз – 1 ұсыныс» арқылы бағалау.

 

Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраймын.

Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат

Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.

 

 

Ширату жаттығулары:

“Графиктер” би

Әуен қойылады,оқушылар қатарға тұрады

Тапсырма:

у=tgx

y=ctgx

y=x

y=-x

y=|x|  функцияларының графиктерін қимылмен көрсету керек.

 

Жеке жұмыс “Жедел  хат”

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі

 

Сынып:   9

Пән:        Алгебра

Оқу мақсаты:9.2.4.4

келтіру формулаларын қорытып шығару

және қолдану;

Ойлау деңгейінің дағдылары:Қолдану;

Бағалау критерииі:

·              келтіру формулаларын біледі;

·              функциялардың таңбасы мен бұру

бағытына   байланысты

формулаларды қорытып  шығарады;

•               келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда,түрлендіруде,мәнін табуда  қолдана отырып,тепе-теңдіктерді дәлелдейді;

Тапсырмалар:

 

1.Өрнектің мәнін тап:

а) ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ә)      tg (1800   α)=

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

2.Өрнекті ықшамдап,мәнін тап:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3*.Тепе-теңдікті дәлелде:

cos2(π-α) + sin2(π/2-α)-cos(π+α)*cos(π/2+α)=cos2α

________________________________________________________________________________________________

Дескрипторлар

1-тапсырма:

1.Келтіру формулаларын қолдана алады;

2-тапсырма:

1.Келтіру формулаларын қолдана алады;

2. sin2α + cos2α = 1 тепе-теңдігін қолдана алады;

3. tgα*ctgα=1 тепе-теңдігін қолдана алады;

4.Өрнектерді ықшамдап,жауабын таба алады;

3.Тапсырма:

1. Келтіру формулаларын қолдана алады;

2.Өрнектерді ықшамдайды;

3.Теңбе-теңдікті дәлелдейді;

 

Өзін-өзі оқыту

Бағалау дескриптор бойынша бағаланады.

Кері байланыс: мақтау,  мадақтау

ҚБ .Жарайсың!  Мен сенің жұмысыңа ризамын.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта арқылы есептер көрсетіледі.

 

 

 

А деңгей

№410 есеп

1 есеп – I топ

2 есеп – II топ

3 есеп-    III  топ

4 есеп -IV топ

 

 

 

 

 

В деңгей

№415 есеп

1 есеп – I топ

2 есеп – II топ

3 есеп-    III  топ

4 есеп -IV топ

 

 

С деңгей

№418 есеп

1 есеп – I топ

2 есеп – II топ

3 есеп-    III, IV  топ

 

 

Сабақтың соңы

7 мин

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Қорытындылау:

Кері байланыс “Бағалау баспалдағы”
Өзін-өзі бағалау

1 баспалдақ:”Мен ештеңе түсінбедім”…,себебі…

2 баспалдақ:”Кейбір жерлерін түсінбедім”…,себебі…

3 баспалдақ:”Мен бәріне түсіндім”….,себебі…

4 баспалдақ:”Өзгелерге түсіндіре аламын”…,себебі…

Үйге тапсырма беру

№417 есепті шығару,өтілген тақырыпты оқу.

Интербелсенді тақтамен көрсетіліп,бағыт бағдар беріледі.

 

 
 
 
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек көмек көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға тапсырмалар бересіз? Бағалау-Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді қалай жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Әдіс-тәсілдердің саралануы:

1.«Тригонометрилық функцияларды таңда» әдісі арқылы топқа бөлу(оқушылар тригонометриялық функциялардың түрлері  арқылы синус,косинус,тангенс,котангенс топтарына бөлінеді).

 

2.«Сен маған,мен саған» әдісі бойынша  топтағы оқушылар интербелсенді тақта арқылы дәптерлерін алмастырып үйге берілген есептерді тексеру жұмыстарын орындайды;

 

 

 

3. Алған ақпараттарымен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру үшін «Ақиқат-жалған» әдісін қолданып,“Каhoot” бағдарламасы бойынша жүргіземін;

 

4. Сабақ мақсатына сәйкес бағалау критерийлерін қамтитын  қалыптастырушы бағалау тапсырмасы, қабілетті оқушылардың жұмысын саралауға болатын «Ойлан-жұптас-талқыла!» әдісі;

Саралап оқыту-оқушыларға идеяларды тереңірек түсінуге көмектесе отырып, шығармашылыққа ынталандырады

5.  Оқушылардың білімдерін қолдануға мүмкіндік беретін, бастапқы деңгейдегі  жұптық талқылау жасап, нәтижелерін салыстыруға мүмкіндік беретін «Көршіңмен бөліс» әдісі

6. Ширату жаттығулары:

“Графиктер” би

7.Жеке жұмыс “Жедел хат”

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі

Бағалау критерииі:

·           келтіру формулаларын біледі;

·           функциялардың таңбасы мен бұру

бағытына   байланысты

формулаларды қорытып     шығарады;

·           келтіру формулаларын

тригонометриялық  өрнектерді

ықшамдауда,түрлендіруде,мәнін

табуда  қолдана алады;

 

Дескрипторлар

1-тапсырма:

1.Келтіру формулаларын қолдана алады;

2-тапсырма:

1.Келтіру формулаларын қолдана алады;

2. sin2α + cos2α = 1 тепе-теңдігін қолдана алады;

3. tgα*ctgα=1 тепе-теңдігін қолдана алады;

4.Өрнектерді ықшамдап,жауабын таба алады;

 

8.
Оқушылар сабақ бойынша өзінің

іс-әрекетін бағалауға, рефлексия жасайтын кері байланыс « бағалау баспалдағы» әдісі.

 

Ресурстардың саралануы:

Оқушылардың теориялық білімдерін қолдануын қамтамасыз ететін практикалық тапсырмалар

·         Ә.Н.Шыныбеков, Атамұра баспасының  9 сыныпқа арналған оқулығынан, есептер мен дидактикалық материалдар, жаттықтырғыш жинақтарынан алынды;

 

 

 

·         Басты мақсатым бір топқа оқушылардың білім деңгейлері әртүрлі оқушылармен құрылымды топ құру.

·         Бірлескен оқу ақпарат алу және жоғары деңгейлі ойлау дағдыларын жетілдіреді;

 

·         Жұптық бағалау.Тексерген жұмысыңа  бір пікір таңдаңыз!

ҚБ .Жарайсың!  Мен сенің жұмысыңа ризамын!

Керемет!Есептерді дұрыс орындағансың!

 

 

·         Мұғалімнің ауызша мадақтауы

 

 

 

 

 

·         Оқушылардың қарқынын, қабілеттерін ескере  отырып, жеңілден күрделіге бойынша тапсырмалар беріледі.Оқушылардың бірлескен іс-әрекеті бақыланады;

Бағалау критерийлері:

•         келтіру формулаларын қолдана алады;

•         келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда,түрлендіруде,мәнін табуда  қолдана отырып,тепе-теңдіктерді дәлелдейді;

Әр топ тақтада орындайды

«Үш шапалақ»  әдісі арқылы бағалау.                                                   Үш шапалақ -дұрыс жауап, Екі шапалақ – толық емес жауап, Бір шапалақ – дұрыс емес жауап.

“Бірін-бірі оқыту”

Бағалаукритерийі:                                                                                        1.Есеп шарты бойынша сызба сызады,ширектерді анықтайды;
2.Әр функцияның әр ширектегі таңбаларын еске түсіреді;
3.Берілген функциның қай ширекте орналасқанын анықтайды;

ҚБ                                                                                                                             Кері байланыс: «2 жұлдыз – 1 ұсыныс» арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

Әуен қойылады,оқушылар қатарға тұрады. Функцияларының графиктерін қимылмен көрсету керек.

 

·         Өзін-өзі оқыту

Бағалау дескриптор бойынша бағаланады.

Кері байланыс: мақтау,  мадақтау

ҚБ .Жарайсың!  Мен сенің жұмысыңа ризамын!

 

 

 

 

 

 

·         Өзін-өзі бағалау

1 баспалдақ:”Мен ештеңе түсінбедім”…,себебі…

2 баспалдақ:”Кейбір жерлерін түсінбедім”…,себебі…

3 баспалдақ:”Мен бәріне түсіндім”….,себебі…

4 баспалдақ:”Өзгелерге түсіндіре аламын”…,себебі…

 

Топ ережесі, бірін-бірі тыңдау ережелері сақталады.

 

Интербелсенді тақта алдындағы қауіпсіздік ережелері ескертіледі.

 

 

Ақпараттық құралдармен жұмыс жасалады.

Сабақ бойынша рефлексия

 

   
Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *