Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Заттардың молярлық массасы

Пәні: химия

 

Мектеп: Р.Смаилов атындағы орта мектеп  
Күні:   13.11.2019ж Мұғалімнің аты жөні: Бектенова Қ.С  
Сынып: 8 Қатысушылар: Қатыспағандар:  
Сабақ тақырыбы Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы.  
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) 8.1.1.1Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде-мольді білу және Авогадро санын білу

8.1.1.2 Қосылыстың молярлық массасын есептей алу

 
Сабақ мақсаты 1.Барлық оқушылар: Зат мөлшерінің,мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының анықтамасын біледі, формуласын жаза алады .

2.Басым бөлігі: зат мөлшерінің.мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының не үшін қолданатынын түсінеді,есептер шығаруда қолдана алады.

3.Кейбір оқушылар: формулаларды түрлендіріп,күрделі есептер шығара алады.

 
Бағалау  критерийі      Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде Мольді анықтайды және Авогадро санын есептер шығаруда қолданады.

Қосылыстың молярлық массасын есептей алады.

 
Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну, қолдану  
Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады: атом дегеніміз-……..,  молекула дегеніміз-………..,салыстырмалы молекулалық масса дегеніміз-……….

Негізгі сөздер мен тіркестер: Моль,Авогадро саны,Заттардың молярлық массасы.

Сыныптағы диалог/жазылым/ үшін пайдалы тілдік тіркестер: зат мөлшері дегеніміз не? Молярлық массаның салыстырмалы молекуладан айырмашылығы неде?

 
Құндылықтарға баулу

 

   Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын басшылыққа ала отырып, есептерді шешу  арқылы шағын топтарда диалогқа түсіп, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру.  
Пән аралық байланыс физика, математика.  
Алдыңғы білім 7.1.2.1Атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау

7.1.2.12 Зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу

 

 
Сабақ барысы  
Жоспарланған сабақ кезеңдері Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)

 

Ресурстар
 

Сабақтың басы

 

 

 

Үй тапсырмасын сұрау

 

 

 

Топтастыру

 

Ұйымдастыру кезеңі.

-Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып тазалығына мән беру, балалардың көңіл-күйін анықтау;

Психологиялық  жағымды ахуал тудыру.Оқушылар шеңбер бойымен тұрады, бір-біріне химиялық терминдерді пайдаланып жылы-жылы тілектер айтады.

Шеңбер бойымен тұрғандары бойынша «Шынжыр» әдісі арқылы оқушылар бір- біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.

 

Сол тұрған бойымен 1-2-3 саналып топқа бөлінеді.

Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін  әр топтан топ басшысын сайлайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 парақтары

Сабақтың ортасы 

 

 

 

Білу

 

 

 

 

 

 

 

                    Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

Жаңа тақырыпқа шолу.Мұғалімнің түсіндірмесі. Моль-массасы 12г көміртекте қанша бөлшектер(атомдар немесе молекулалар)

 

  1-тапсырма                 Химиялық диктант   (жұптық жұмыс)

1)  …..-массасы 12г көміртекте қанша бөлшектер болса,сонша бөлшектері бар заттың мөлшері

2)  6,02х1023 саны-…..деп аталады

 

3)   ….. масса-заттың бір молінің массасы

 

     Дескриптор:

1. Мольдің анықтамасын біледі

2.Авогадро санының мәнін анықтайды                                                                                          3.Молярлық массаның анықтамасын біледі

 

2-тапсырма «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы тапсырманы топта талдап, постер қорғау.(топтық жұмыс)

1-топ  1-мысал.  Массасы 112 г темір қанша зат мөлшеріне сай келеді?

 

2-топ  2- мысал.  Зат мөлшері 3 моль тұз қышқылының массасын тап          

Дескриптор:                                                                                                

1        Тұздың молекула санын анықтайды

2    Қанттың зат мөлшерін табады

3    Көмір қышқыл газының молярлық массасын анықтайды.

Постермен тақырыпты қорғайды .Топ мүшелерімен бірлесе орындалған жұмыстарды өзара бағалайды

   

       «Дұрыс, бұрыс» ойыны   (жеке жұмыс)  

Берілген тапсырманың дұрыс не бұрыс екенін “+” белгісі арқылы белгілейді

Тапсырмалар      Дұрыс    Бұрыс
1 Зат мөлшерінің өлшем бірлігі-г\моль    
2 6,02х1023моль-1 Авогадро тұрақтысы    
3 2моль суда 2моль сутек болады    
4  Бөлшектер саны  N= n х NА    
5 Алюминий оксидінің молярлық массасы 43г\моль    
6 98г\моль күкірт қышқылының молярлық массасы    
7 3,01х1023молекула азоттың зат мөлшері 1моль    

 

Дескриптор

1  Зат мөлшерін анықтайды

2  Қосылыстағы бөлшектер санын анықтайды

3  Қосылыстың молярлық массасын табады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

видео, маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  4-тапсырма сәйкестендіру

 

2H2O———-98г\моль———6,02х1023———1моль

Н3РО4————-12,04х1023———-3моль———-222г\моль

3Са(ОН)2——-2моль———–36г\моль———–18,06х1023

 

Дескриптор

 

1        Қосылыстардың зат мөлшерін,молекула санын,молярлық массасын дұрыс сәйкестендіреді

 

1.      Кері байланыс

Ойды аяқта:

1.Бүгін мен білдім……..

2.Мен үйрендім…………

3.Қолымнан келеді…..

4.Қиындық тудырды……

 

Үйге тапсырма: №1-4жаттығу

 

 
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
Оқушылардың қабілетін, қажеттіліктерін ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар беремін

А-деңгей

112 г темірдің зат мөлшерін есептеңдер

В-деңгей

49г күкірт қышқылының зат мөлшерін және молекула санын есептеңдер

С-деңгей

Массасы 320г затта 2,804х1024 молекула болса,оның молярлық массасы қанша?

.■Ынталандыру, қолдау көрсету.

■ “Досыңды бағала” әдісі

■Ауызша және жазбаша кері байланыс

 

Оқушыларға сабақ барысында сақталатын өмір қауіпсіздік негіздері мен техникалық қауіпсіздік ережелері туралы ескерту

 

АСабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме?  Егер жетпесе неге?

 Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма?  Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?

 

Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз.  Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. 
 
Жалпы бағалау

 

 

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?

 

 

 

 

 

 

Cізге ұнауы мүмкін...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *