Practical tasks in Microsoft Excel
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
School: school №48 Мектеп: №48 орта мектеп |
|||||
Күні: 5.03.2019ж. |
Мұғалімнің аты–жөні: Силханова Акбота |
|||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
Сабақтың тақырыбы Theme of the lesson |
Practical tasks in Microsoft Excel |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.3- электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану 8.2.2.1- электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әр түрлі типі мен форматын қолдану 8.2.2.4- кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу |
|||||
Сабақтың мақсаты Lesson objectives:
|
Барлық оқушылар: Электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функциялар мен мәліметтердің әр түрлі типі мен форматын қолданады, кестеде берілген функцияның графигін тұрғызады. |
|||||
Көптеген оқушылар: Электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функциялар мен мәліметтердің әр түрлі типі мен форматын қолданады |
||||||
Кейбір оқушылар: Кестеде берілген функцияның графигін тұрғызады. |
||||||
Жетістік критерийлері Success criteria
|
– Формуламен есеп шығара алады – Диаграмманың түрлерін ажыратады – Microsoft Excel мүмкіндіктерін біледі |
|||||
Тілдік мақсаттар
|
– Microsoft Excel мүмкіндіктерін түсіндіре алады – Диаграммаларды тұрғыза алады. § Диаграмма – диаграмма – Chart § Жол – Строки – Row § Баған – Столбец – Column § Ұяшық – Ячейки – Cell § Кесте – Таблица – Table § Ұяшық адресі – Адрес ячейки – Cell address |
|||||
Құндылықтарды дарыту
|
Жаңа және өткен тақырыпты зейінмен тыңдап, түсіну. Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды өз бетімен орындау. Топтық тапсырмаларды орындауда қарым-қатынас дағдысын қалыптастырады. Практикалық жұмыста сыни ойлау дағдысы артады. |
|||||
Пәнаралық байланыс Interdisciplinary communication |
Математика, Ағылшын тілі Mathematics,English |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Компьютер мен интербелсенді тақтамен жұмыс істейді. |
|||||
Бастапқы білім |
Microsoft Excel бағдарламасының мүмкіндіктерін біледі. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері Planned stages of the lesson |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер Planned activities at the lesson
|
Ресурстар Resources |
||||
Сабақтың басы The beginning of the lesson
|
Ұйымдастыру кезеңі Organizational moment Жағымды ахуал қалыптастыру. Good afternoon students! How are you? I’m OK! Thank you ,sit down please!
Divide into groups. 1, 2 санау арқылы 2 топқа бөлу.
First group: «ROW» Second group: «COLUMN»
Let’s start our lesson! Сабақты бастайық!
«Rolling ball» I want you to review terms.
Диаграмма – диаграмма – Chart Графикалық – графический – Graphical Есеп – счет – Score Енгізу – вводить –To input Сандық – цифровой – Digital Басқару – управлять –To manage Мүмкіндік – опция – Feature Жиынтық – комплект – Set Жол – Строки – Row Баған – Столбец – Columns Ұяшық – Ячейки – Cell Кесте – Таблица – Table Ұяшық адресі – Адрес ячейки – Cell address Өңдеу – обработка – To prossor Сақтау – сохранить – Save Таңба – символ – Character Деректер – данные – Data Түрі – Тип – Type Ұяшықтарды пішімдеу – Форматирование ячеек – Formatting cells
|
АКТ, слайд, суреттер
|
||||
Сабақтың ортасы
|
«True» and «False» әдісі арқылы техника қауіпсіздігін қайталау.
Практикалық жұмыстар. Practical works
1. -360 пен 360 –тың аралығындығы COS пен SIN – ын тауып диаграммасын құру.
2. Жиым диапазонына берілген формуланы орналастыр.
3. Microsoft Excel – де есепті шығар
Дескриптор:
1-тапсырма 1. -360 пен 360 –тың аралығын авто толтыру арқылы қойып алады. 2. Функция арқылы радианын табады. 3. COS пен SIN-ты радиан арқылы табады. 4. COS пен SIN –тың диапазонын белгілеп, диаграммасын құрады.
2-тапсырма 1. Жиым орналасатын диапазонды белгілейді, (=) теңдік белгісін шертеді. В жиымын белгілеп (-) азайту батырмасын басып, С жиымын белгілеп, CTRL + SHIFT + ENTER пернесін басады. В мен С жиымының азайтылуы шығады. 2. Жиым орналасатын диапазонды белгілейді, (=) теңдік белгісін шертеді. А жиымын белгілеп (+) қосу батырмасын басып, В жиымын белгілеп, CTRL + SHIFT + ENTER пернесін басады. А мен В жиымының қосындысы шығады. 3. Жиым орналасатын диапазонды белгілейді, (=) теңдік белгісін шертіп, А жиымын белгілеп ^2 жазып, CTRL + SHIFT + ENTER пернесін басып, А –ның квадратын шығарады.
3-тапсырма 1. 243 кубын тауып, 1,5 – ке қосады. 2. -тің түбірін тауып, 2-ге бөледі де, шыққан нәтижені жақшаның ішіндегі нәтижеге көбейтеді.
Good job, well done, come to your groups
|
https://bilimland.kz/en/courses/computer-science/5th-grade/lesson/safety-and-workplace-organization
Microsoft Excel бағдарламасы
|
||||
Сабақтың соңы Жинақтау
|
Сабақты қорытындылау. Екі топ бір – біріне сұрақ қояды.
Quiz 1. Wath kind of program is Microsoft Excel? o Text o Graphic o Тabular o slide 2. What is a sell? o horizontal set of cells o vertical set of cells o columns and rows o where the data is stored 3. What is a the way? o where the data is stored o horizontal set of cells o columns and cells o vertical set of cells 4. What is a table? o where the data is stored o horizontal set of cells o columns and rows o vertical set of cells 5. Wath is a column? o wheere the data is stopped o vertical set of cells o horizontal set of cells o columns and rows
Кері байланыс: § Бүгінгі сабақ бойынша есіңізде қалған термин сөздер\ Write terms that you remember fromthis lesson § Сізге сабақтың қай кезеңі ұнады?\ Which part of the lesson did you like most? § Бүінгі сабақта маған қиын болғаны\ what was the most difficult for you Бағалау: Good, medium, badly. Thank you! Еvaluation
Үйге тапсырма: Қайталау Home work
|
Google Forms https://goo.gl/forms/rvVHLf3Nh8uSJUZp1
https://goo.gl/forms/ygLPC0DEIix1rpbF2
|
||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
|
|
||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқумақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||