The_weather_in_Great_Britain
Пәні: Ағылшын тілі |
Мектеп: Жалпы білім беретін №9 орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалім: Харшинбай Миллиона |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7A |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: —–
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
The weather in Great Britain |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты:
|
бүгінгі тақырып аясында қосымша мәлімет беру, жаңа сөздерді бере отырып сөйлеуге үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: Ø Барлық оқушы (А): Ø Басым бөлігі: (В) Ø Кейбір оқушылар (С): |
Prepositions -ті пайдалана отырып тақырып аясында сөйлем құрап мәтін оқи алады; Жаңа сөздерді үйренеді,тапсырмаларды қабілеттеріне қарай орындайды, күрделі тапсырмаға ауыса алады; Prepositions туралы және тақырып аясында түсінгенін еркін жеткізе алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты: |
Weather, windy, cold, cloudy, foggy, snow, rain, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: |
The weather in KZ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылған модульдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан ойлау, оқушының жас ерекшелігіне сәйкес оқыту мен оқу, ОүБ; АКТ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс-тәсілдер: |
Cұрақ-жауап, топтық жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұмыс түрлері: |
Жұптық, топтық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кезеңдер, уақыты: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Org. moment. 2 min |
Good afternoon children! I’m glad to see you, too. Sit down please. Tell me please! Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today?
|
Good afternoon teacher! I’m on duty today All are present or ….. is absent Today is the …th of ….. |
Active board and blackboard |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Phonetic drill . 2 min |
Whenever the weather is cold Whenever the weather is hot We’ll weather the weather Whatever the weather Whether we like it or not. |
Repeat after the teacher. Copy out the phonetic drill |
Copy book
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Check the hometask: 8 min
(түрлі түсті хат қалта) страгегиясы |
Answer the questions. I group 1. What is the weather like in Kazakhstan? 2. What is the weather like in London in summer? 3. How is the weather in Balhash today? 4. Do you like snowy weather? Why? II group 1)What’s the weather like in Great Britain? 2)What is the climate of Great Britain? 3)How is the weather like in winter and spring? 4)How is the weather like in winter? |
Answer the questions. |
Copy book
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
The new material. 7 min (Дұрыс па бұрыс па әдісі)
Working with exercise: 5 min (Семантикалық карта әдісі) |
Complate the sentences about true or false. 1)The British climate is terrible. ( it is true). 2)It is very cold in winter in Britain (it is false) 3)The summers are quite hot (it is false) 4)Britain is the wettest place in Europe. ( it is true). 5)The weather in Britain changes a lot ( it is true). 6)The fact that Britain is an island has a great effect on the weather there ( it is true). The new words. Read the text and complete the task. Topic: The weather in Great Britain
|
Listen the grammar rules carefully.
Revise the grammar rules.
Put true or false.
Write down the ex.
|
copy book
Copy book
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Working with exercise: 5 min
|
Make up sentences: 1.Great Britain ,It ,is ,too, hot, or too ,cold ,in, never . 2.This ,is ,because, the, island ,warm, which, keeps , in, winter, and ,makes ,the ,air ,cool ,in Summer,of, the, sea. 3. are ,also,very ,often ,in, Great Britain ,the, winds. 4. We ,in, spring, can, see, birds, first, snowdrops,and. 5. rains ,sometimes, it ,and, snows,sometimes, it . 6.Game.”Run to right flash card.” 7. Conclusion: 8. Music pause. Song “ My bonnie lies over the ocean.” |
Put prepositions.
Write down the ex.
|
Copy book
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
The project cluster: 5 min |
I group: About Kazakhstan II group: About Great Britain |
Protection their cluster |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Working with exercise 4 min (Вен диаграммасы)
|
Kazakhstan and Britain`s difference |
Write the country`s difference |
copy book |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
The Final of the lesson. 3 min
|
Let’s make a conclusion. 1)What have you learnt today? 2)Was the lesson interesting for you? 3)Do you understand new theme? 4)Do you like new theme? |
Answer the questions. |
copy book |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Putting the marks: 2 min |
Blob ағашы бойынша өз-өздерін бағалату |
Put the mark you are… |
diary |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Home task: 2 min. |
To learn by heart new words and revise the grammar rules and ex.. |
Copy out the home task. |
Write in diary. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа өз рефлексиям: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||