IP-АДРЕСТЕР

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік

 

Күні:  11.09.2019                                     Мұғалімніңаты-жөні:  Спабеков Мейрамбек Тургынулы

Сынып:   10                                              Қатысқандар:14                        Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

§ 1.3    IP-АДРЕСТЕР

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.6.1.2 IP-адрестерінің мақсатын және көрсетілуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: IP-адрес, хаттама ұғымдарын анықтайды

Көпшілік оқушы: Хаттамалардың түрлерін салыстырады

Кейбір оқушы: Желідегі компьютерлер санын білудің маңыздылығын тұжырымдайды

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Бағалау критерийі

1.  IP-адрес пен маска ұғымын салыстырады.

2.  Берілген сандар бойыншаIP-адресті анықтайды.

3.  Берілген сандар бойынша масканы анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

IP-адрес-IP-adress, ТСР/ІР хаттама-Protocol of the TRNC / IP, маска-маска- mask

Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалартоптамасы

TCP / IP-хаттама түрлерін жазыңдар. Қолданыстағы хаттама түрлері

ІР-адрес пен маска ұғымын салыстырыңдар.

Құндылықтарға

баулу

Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау

Пән аралық байланыс

Математикалық сандар, ағылшын тілінің сөздері қолданылады

Алдыңғы білім

Желі. Желілік компоненттер

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Уақыт

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

 

 

 

 

 

 

5мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: «Жүректенжүрекке» Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқабіріктіру: Әлеуметтік желілер арқылы топтарға біріктіру: «Whatsapp» «Instagram»

«Faаcebook»

 

Өткен сабақты пысықтау: «Ақпарат бөлісу» әдісі

1-оқушыда ақпараттың 50%-ы бар. 2-оқушыда ақпараттың 50%-ы бар.

Жұптар бір-бірінің ақпараттарын толықтырады. Жұптар сыныппен жұмыс істейді.

Смайлдер арқылы бағалау

 

 

 

Әлеуметтік желілер

 

 

 

 

А4 парағы

Сабақтың ортасы

3 мин

«Миға шабуыл» әдісі

– Интернетке кірген компьютерді бақылауға бола

 

 

 

 

ма?

 

 

– Интернетте жұмыс істеп тұрған компьютердің қай

 

 

елден, қай өңірден екенін анықтау мүмкінбе?

 

5 мин

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Оқулық

 

Оқушылар кітаппен жұмысі стейді. Түсінгендерін

 

 

жұбымен талқылайды. Мұғалім оқушылардың

bilimland.kz

 

білімдерін толықтырады.

 

 

Ауызшамадақтау, ынталандыру

 

 

 

Плакат, маркер,

7 мин

1-тапсырма. «Венндиаграммасы»

стикер

 

– ІР-адрес пен маска ұғымын салыстырыңдар.

 

 

Дескриптор:

 

 

ІР-адрес пен маска ұғымдарын салыстырады.

 

 

Смайлдерарқылыбағалау

 

7 мин

2-тапсырма.

 

 

– КомпьютердіңIP-адресінің фрагменттері А-дан

 

 

В-ға дейінк өрсетілген. IP-адресті қалпына келтір.

 

 

Жауапта үзінділерді білдіретін сандардың реттілігін

 

 

IP-адреске сәйкес тәртіпте көрсет.

 

 

А)

 

 

3.212           21                  2.12                   .42

 

 

А                 Ә                   Б                        В

 

 

Ә)

 

 

.64              2.16                16                      8.132

 

 

А                Ә                    Б                       В

 

 

Б)

 

 

2.162           4.18                .61                     20

 

 

А                 Ә                    Б                       В

 

 

В)

 

 

.65           10              39                 4.28           .2

 

 

А             Ә               Б                  В                Г

 

 

Дескриптор:

 

 

Берілген мәліметтер бойынша ІР-адресті

 

 

анықтайды.

 

 

Смайлдер арқылы бағалау

 

5 мин

3-тапсырма.

Мына тізбектердің қайсысы маска болуы мүмкін?

 

 

1) 255.255.255.122

 

 

2) 255.255.128.255

 

 

3) 255.255.156.0

 

 

4) 255.255.255.192

 

 

5) 255.255.224.192

 

 

6) 255.255.255.128

 

 

7) 255.255.248.0

 

 

8) 255.255.128.128

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9) 255.255.255.102

10) 255.255.248.0

Дескриптор:

Берілген сандар бойынша маскаларды анықтайды.

Смайлдер арқылыб ағалау

 

Сабақтың соңы

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

«Лездемес ұрақтар» әдісі

1.        TCP / IP-хаттамаларының қандайт үрлері бар?

2.        TCP / IP -хаттамасының қызметі қандай?

3.        IP-адресдегенімізне?

4.        IP-адрестің соңғы нөмірлері қандай сандарболаалмайды?

5.        Желідегікомпьютернөмірінқалайанықтайды?

Өздерінбағалайды

 

Керібайланыс: «Бутерброд» әдісі Оқушылардыңбіртобысабақтуралыжағымдыпікір, екінші тобы сын, үшінші тобы тағыда

жағымды пікір айтады.

 

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірекқолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Бірлескенжұмыс, жекежұмысарқылысабақтымеңгерту.

Шаттықшеңбері, «Әлеуметтікжелілер» – топқабіріктіру,

«Ақпаратпенбөліс» әдісібойыншаөткентақырыптыпысықтау, «Миғашабуыл» әдісі,

«Ойлан, жұптас, бөліс», «Венндиаграммасы», деңгейліктапсырмалар, «Лездемесұрақтар» әдісі, керібайланысорнату:

«Бутерброд»

Смайлдер арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Компьютер мен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру

Жалпыбағалау

Сабақтаеңжақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. «Миға шабуыл» әдісі

2.

Сабақтыңбұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. Интернет жылдамдығы аз болмағанда

2.

Осысабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсегеназар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilimger.kz Республикалық білім порталы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және Ақпарат министрлігіне тіркелген.

Куәлік нөмірі: KZ45VPY00102718

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *