Қолданбалы есептерді шешу

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2Абөлім-Ақпаратты электрондық кестеде өңдеу.

Күні: 5.11.2019ж

Сынып: 8

Мектеп: №69 орта мектебі

Мұғалімніңаты-жөні: Изимова Лаззат Уралбаевна

 

Қатысқандар:                    Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Қолданбалы есептерді шешу
Осы сабақта қол

Жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

8.2.2.3- Электронды кестені қолдана отырып, есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану.

8.2.2.1- электронды кестеде  есептерді  шешу үшін мәліметтердің әр түрлі  типі  мен  форматын қолдану.

Сабақтың мақсаты ·         Қолданбалы есептерді шығару жолдарын біледі.

·         Қолданбалы есептерді электронды кестеде шығарады.

·         Физика, математика, геомертия пәніндегі есептерді электронды кестеде шығаруды өз бетінше орындайды.

Бағалау критерийі ·         Қолданбалы есептерді шығару жолдарын біледі.

·         Қолданбалы есептерді электронды кестеде шығарады.

·         Қолданбалы есептерді электронды кестеде шығарып, жолдарын талдайды.

Тілдік мақсаттар Оқушылар электрондық кестенің барлық элементтерін атап көрсетеді.

Пәнге қатысты  лексика мен терминология:

Электрондық кесте, ұяшық, баған, вид, справка, сервис, пішін, тип, СУММ, СРЗНАЧ, СЧЕТЕСЛИ, макрос, файл.

Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер:

—          Кесте үзіндісі немесе бөлігі бұл-…………..

—          Гистограмма бұл -…….. диаграмма

—          МS Excel бағдарламасында берілген кестені қарастыру

—          Функцияны іздеу терезесінің элементтері………

Құндылықтарға баулу Ø «Мәңгілік Ел» идеясының индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығын негізге ала отырып

Ø шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау

Ø қарам-қатынас дағдылары

Пəнаралықбайланыс Математика, физика, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі.
Алдыңғыбілім MS Excel қолданбалы бағдарламаны іске қосужолдары
 

Сабақбарысы

 

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

2 мин

 

 

6 мин

 

Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

«Cұрақ-жауап» әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қою арқылы өтілген тақырыпты қайталау және жаңа тақырыптың мақсатын ашу.

«Сұрақ-жауап»

1.      Excel программасының функциялары деген не?

2.      Excel программасының функцияларының қандай категориялары бар?

3.      Excel программасында есептің математикалық моделін құру үшін нені анықтау қажет?

4.      Қандай есептер қолданбалы деп аталады?

5.      Кірістірілген функцияларға не жатады?

6.      Кез-келген есептерді шығару кезінде ЕСЛИ сөзді не үшін қолданамыз?

 

 

 

 

 

 

 

Презентация слайд № 1

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

Жаңа тақырыпты ашу аясында «Миға шабуыл» әдісін қолдану.

«Конверттегі тапсырмалар» әдісі.

Жұптық жұмыс

Оқушылар конверттен шыққан тапсырмаларды орындайды.

1-тапсырма

y=3x+2  және  y=-2x+6 функциялары берілген. Осы функцияның графигін салып, қиылысу нүктесін анықтаңдар.

Дескрипторлар: Білім алушы

— есептің математикалық функциясын анықтайды;

— электронды кестеде математикалық есептердің шешімін табу функциясын қолданады.

2-тапсырма

1.      Ток күші мен кедергі арасындағы өзара байланыс 1(R) графигін графигінқұрыңдар. Кедергі  (R) 1 Оммен10 Ом аралығында 1 Ом қадаммен өзгереді.Тапсырманы орындау алгоритмі:

Дескрипторлар: Білім алушы

— Электронды кестеде қолтанбалы есептерді шешу функциясын біледі.

— Физикалық есептерді электронды кестеде шығара алады.

 Қ.Б  Смайликтер арқылы жұппен бағалау.

 

«Иә, жоқ» әдісі 

Жеке жұмыс

3-тапсырма

Төмендегі кестеде үшбұрыш төбелерінің координаталары берілген. Мысалы, бір төбені А(х1,у1). Осы координаталарды пайдаланып, үшбұрыш қабырғасының ұзындықтарын табыңдар.

Бұл қабырғалардан үшбұрыш құрауға бола ма? Анықтаңдар. Егер үшбұрыш құруға болса, «Иә» немесе «Жоқ» сөздері әрбір үшбұрыш қабырғаларының жанына жазылсын.

 

Дескрипторлар:

·         Электронды кестеде геометриялық есептердің шешімін табуды таба алады.

ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы бағалау.

 

 

 

 

«Ойлан-топтас-бөліс» әдіс

 

Практикалық жұмыс /топтық жұмыс/

4-тапсырма

Қазақстан халқының соңғы 10 жылдағы демографиялық өзгерісі берілген. 2027 жылы Қазақстан халқының саны қанша болады? Болжам жасаңдар.

Дескрипторлар:Білім алушы

-Қолданбалы есептердің жауабын электронды кестеде есептеп, болжам жасай алады.

ҚБ Мадақтама арқылы бағалау

 

5-тапсырма

Кестені қарастырыңыз және толтырыңыз.

Дескриптор:Білім алушы
есептеу үшін формулаларды қолданады;
СУММ, СРЗНАЧ, СЧЕТЕСЛИ функцияларын қолданады.

ҚБ Смайликтер және басбармақ әдісі арқылы бағалау.

 

Оқушыларға тест тапсырма беру арқылы сабақты пысықтаймын

Тест сұрақтарына жауап беріңдер.

1.  4-ші дәрежеге шығарылған санның мәнін есептеу үшін ұяшыққа қандай кірістірілген функцияны енгізу керек?

а) – СТЕПЕНЬ (А1*4)

b) – СТЕПЕНЬ (А1;4)

с) – СТЕПЕНЬ (А1ˆ4)

d) – СТЕПЕНЬ (А1, 4)

2. В1:В50 диапазонындағы ұяшықтардағы максималды мәнді табу үшін ұяшыққа қандай кірістірілген функцияны енгізу керек?

а) = МАКС (В1-ден В50-ге дейін)

b) =МАКС (В1-В50)

с) =  МАКС (В1:В50)

d) = МАКС (В1:В51)

3. В3:В10 диапазонындағы ұяшықтардағы минимум мәнді табу үшін ұяшыққа қандай кірістірілген функцияны енгізу керек?

а) = МИН (В3-тен В10-ға дейін)

b) =МИН (В3-В10)

с) =  МИН (В1:В11)

d) = МИН (В3:В10)

«Есіңде сақта» әдісі бойынша мына тапсырмаларды беремін.

Суретте көрсетілген тапсырманы орындаңдар.

СЧЕТ және СЧЕТ 3 функциялары бойынша алынған нәтиже  сәйкес келмейді. Неге екенін түсіндіріңдер.

ҚБ Бас бармақ арқылы бағалау

 

 

Үлестірме материалдар

 

8-сынып арналған оқулық. / Р.А. Қадырқұлов,

Т.К.Нұрмаханбетова. – Алматы: «Алматы кітап баспасы» баспасы, 2018.

70-бет

Компьютер, оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Компьютер, оқулық

 

 

 

8-сынып арналған оқулық. / Р.А. Қадырқұлов,

Т.К.Нұрмаханбетова. – Алматы: «Алматы кітап баспасы» баспасы, 2018.

74-бет

 

Презентация слайд №3

 

 

 

 

 

 

Компьютер, оқулық

 

 

 

 

 

 

Презентация слайд №4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-сынып арналған оқулық. / Р.А. Қадырқұлов,

Т.К.Нұрмаханбетова. – Алматы: «Алматы кітап баспасы» баспасы, 2018.

75-бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме материалтест.

Сабақтың соңы

3 мин

 

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

— Бүгін нені түсіндің:

-Сен үшін тақырып қаншалықты маңызды:

-Сабақта неден қиналдың:

Үйге тапсырма.

 
Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сізоқушылардың

материалдыигеру

деңгейінқалайтексеруді

жоспарлапотырсыз?

 

Денсаулықжəне

қауіпсіздіктехникасын

сақтау

 

 

Қабілеті жоғары оқушылар:

Ø Топта ұйымдастыру жұмыстарын  алады;

Ø  «Миға шабуыл» әдісі арқылы ұжымдық/топтық/ талқылау, мәселенің шешімін іздейді, қандайда бір мәселені әр топ мүшелерінің пікірін еркін таңдау арқылы шешеді. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру. Бір-бірін таңдау дағдылары дамытылады.

Ø «Ойлан-жұптас-бөліс» үлгерімі жоғары деңгейдегі оқушылар үлгерімі төмен оқушыларға жұптасып білімдерін пысықтап, толықтырып береді.

Ø «Конверттегі тапсырымалар» тапсырмаларды тиянақты орындап шығады.

Қабілеті орта оқушылар:

Ø «Ия,Жоқ», «Сұрақ-жауап» әдістегі тапсырмаларды орындайды.

Ø «Есіңде сақта» әдісі бойынша сабақтан алған білімдерін тиянақты орындап, есінде сақтап алады.

Қабілеті төмен оқушылар:

Ø Деңгейлік сұрақтар;

Ø Мұғалімнің қолдауы;

Ø    Тест тапсырмалары деңгейі төмен оқушылардың сабақ тақырыбына қызығушылығын арттыратын және өздерін зерттеуге көмектеседі, алған жаңа дағдылары артады.

Ынталандыру, қолдау көрсету,

Оқушылар өзара бағалайды;

Жұппен бағалау жүргізеді;

Практикалық жұмыс қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады.

 

 

Оқушылар практикалық жұмыста туындайтын қауіп қатердің алдын-алу шараларын белгілейді.
Сабақбойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу

Мақсаттары шынайы,қолжетімді  болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс

жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде

уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?

 

 

 

 

Жалпы бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етереді (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *