«Қобыланды батыр» жыры 5-сынып

Қысқа мерзімді сабақ  жоспары

Сабақ:  Қазақ әдебиеті

Тақырып:  «Қобыланды батыр»   жыры  

 

Мектеп:

Күні: 

 

Мұғалімнің аты-жөні:Толесова Меруерт Молдагалиевна

Сынып:  5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Заманауилығы  мен жаңашылдығы.

5.Б/С 2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау

Сабақ мақсаттары

 

 

Барлық оқушылар орындай алады: Жырдағы кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетін  талдайды.    

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлер іс-әрекетіне мысалдар келтіріп, дәлелдейді.

 

Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер іс-әрекетін , портретін шынайы өмірмен салыстырып,өз пікірін білдіре заманауилығын, жаңашылдығын сипаттайды.

 

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:Оқушылар көркем шығармадағы жекелеген эпизодтар арқылы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін шынайы өмірмен байланыстыра отырып бағалайды.

 

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Қыстау, әулие, қамқа, енші,пір, намазшам, наз,ынтазар

 

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Қой,шырағым жассың ғой,Қабырғаң сенің қатқан жоқ.Омыртқаң өсіп жеткен жоқ, Жіберуге қорқамын»

 

Талқылауға арналған сұрақтар: «Қобыланды батыр» жырын неге тарихи мұраға жатқызамыз?Қобыланды тарихи тұлға ма?

 

Не себепті …Қобыланды батырға ескерткіштер орнатылған деп ойлайсыз?

 

Ишара:

 

Алдыңғы оқу

Шығарманың тарихи құндылығын көрсететін эпизодтардан үзінді. «Қобыланды батыр» жыры тарихи мұра

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

Басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ширату  жаттығуы.- Балалар , неткен керемет таң! Бір-бірімізбен амандасайық.

«Жүректен-жүрекке» тренингін өткізу. Оқушылар үлкен шеңбер бойына тұрып, бір-біріне  жақсы  тілектер  мен оқуда сәттіліктер тілейді.

Топқа бөлу «Қобыланды», «Құртқа», «Қараман» атауымен.

Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау

«Ыстық орындық»  әдісі арқылы үй тапсырмасын  қорытындылаймын.

 Бүгінгі сабағымыз өткен сабағымыздың жалғасы болып табылады.

 Ашық сұрақ:Біз қандай жырды оқып жатырмыз?

Қобыланды батыр» жыры — тарихи мұра ма?

Қобыланды өмірде болған адам ба?  Мақсатымыз-кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып заманауилығын бағалау. Осы сұрақтар төңірегінде сабағымызды жалғастыру.

 

Сабақтың ортасы

Жұптасады, топтасады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Тапсырма : «Тезис-конспект» әдісі.

Жырдағы кейіпкерлердің іс-әрекетін талдаңыз.

Қобыланды, Құртқа, Қараман іс-әрекетіне жыр желісі  бойынша  ,  тезис-конспект жазады.

 Дескриптор:-кейіпкерлер іс-әрекетіне талдау жасайды;

— жыр желісін пайдаланып, мысалдар келтіріп  жазады

 

 

 

 

 

 

2.Тапсырма : «Эйлер диаграммасы» әдісі.

Қобыланды , Қараман , Құртқа портретін салыстыру

Дескриптор:-сын есімдер мен етістікті қатыстырып  сөз тіркестерін  жасап,

салыстыра суреттей алады.

.

 

3.Деңгейлік тапсырма.

А. «Қос жазба күнделігі» әдісі.

Ер қанаты –тұлпарлар қай кейіпкердікі екенін анықтаңдар?

Қобыланды батыр, Құртқа, Қараман, Көбікті хан, Қарлыға, Алшағыр.

Тайбурыл

 

 

 

В. «Семантикалық карта» әдісі

Тапсырма. Берілген портрет қай кейіпкердікі? (Жырдан үзінді беріледі)

С.«Мәтін түйіндемесі» әдісі.Бейнетаспа көру.Қобыланды-тарихи тұлға.

 «Қобыланды XXI ғасырда өмір сүрсе не істер еді?»   Өз пікіріңізді білдіре отырып , кейіпкер  іс-әрекетін шынайы өмірмен салыстыра сипаттап  жазыңыз.

                Дескриптор: -кейіпкерлердің тұлпарларын анықтай алады.

-берілген өлең жолдарындағы портреттің иесін анықтай алады.

-батырға тән қасиетті жырдағы  іс-әрекеті арқылы жинақтайды  -қазіргі өмірмен байланыстыра жазады.

4-тапсырма

«Диалогтік» әдіс

«Қобыланды батыр»  жырының кейіпкерлерімен диалог құрастыру.

Дескриптор:-кейіпкерлермен диалог құрастыра   алады.

 

 

 

«Батырлар жыры»

Оқулық

Топтарды   бағалау. Топтарды Қол соғу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

\

\\

 

Топтарды бағалау. «Күлегештер» арқылы

 

 

 

Топтарды бағалау.

 

 

Оқулық 54 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтарды бағалау «Стакан түсі » арқылы

 

 

 

Сабақтың

соңы

 

 

 

 

Кері байланыс. «Сыныптан шығу билеті»

Оқушылардың олардың  оқуына  қатысты сұрақтар  жазылған   қағаз беріледі, олар сұрақтарға   жауап   береді.

Үй тапсырмасы: «Ерлігі еліне арналған…» эссе жазу

 

Рефлексия «Тазалық»

 

 

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

«Қос жазба күнделігі»

«Семантикалық карта»

 

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Жырдағы кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетіне талдау жасайды

Шығарма кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстыра заманауилығын, жаңашылдығын бағалайды

 

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) Елін, жерін қорғау сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу, ұлтжандылық   қасиеттері сіңіру  арқылы іске асыру

Алтыншы құндылық.

 

Сабақ бойынша рефлексия

·     Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

·     Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

·     Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

·     Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

·     Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

·     Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

·     Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?

Сабақ мақсаты тақырыпқа сай алынды, шынайы болды.Бүгінгі сабақтан оқушылар жырдағы кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетіне талдау жасады.

Шығарма кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстыра заманауилығын, жаңашылдығын бағалады.

Сыныпта жағымды ынтымақтастыққа негізделген орта қалыптасып, жеке, жұптық, топтық жұмыстар белсенді жүргізілді.

Тиімді болды, оқушылар тапсырмаларды қызығушылықпен орындады.

Берілген уақытты тиімді пайдаландым.

Сабақ жоспарға сәйкес, өзгеріссіз өткізілді.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *