Энергия көздері

Тарау: Энергия түрлері мен көздері Мектеп : «Ақтоғай ЖОББМ» КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сабирова М.К
Сынып: 6
Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Энергия көздері
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) 6.5.1.1 энергия көздерін атау
Сабақтың мақсаттары Энергия түрлері мен көздері жөнінде білімдерін
энергия түрлерін ажыратады;
— температура мен жылу энергиясын ажыратады;
— термометрді пайдалана отырып температураны өлшейді;
— энергияның өзара айналымына мысалдар келтіреді.
Бағалау критерийлері энергия түрлерін температура мен жылу энергиясын ажырата алады,
термометрді пайдалана отырып температураны өлшейді, энергияның
өзара айналымына мысалдар келтіреді.
Тілдік мақсаттар Пәндік лексика және терминология
Жылу, жарық, химиялық, механикалық және электр энергиялары, калория,
энергияның сақталу заңы.
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері
Менің ойымша, …себебі…
… деп айтуыма … негіз болып табылады.
Бұл … түсіндіріледі.
Құндылықтарды дарыту Өмір бойы оқу, Ашықтық, Ынтымақтастық
Пәнаралық байланыстар Физика пәндерінің кейбір элементтері
АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақтаны бейнебаян және презентация көру үшін
пайдаланады.
Алдыңғы білім Оқушылар жылудың тірі табиғатта маңызды рөл атқаратынын және қыздырылған денелерден салқынырақ денелерге берілетінін, біледі. Үйдегі жылу көздерін біледі.
Дене мен ауаның температурасын өлшеу үшін термометрді қолдана
алады. Электрдің күнделікті өмірдегі маңыздылығын, электр тогы көздерін
біледі.
Сабақ барысы
Сабақ қезеңдері Жоспарланған іс- шаралар Оқыту ресурстары
Басы
3 минут І.Ұйымдастыру кезеңі. «Жылулық» жаттығуы
Оқушылар алақандарын бір- бірімен ысқылайды.Содан соң бір-бірінің қолын ұстап жыл
сыйлады

5 минут ІІ Жана тақырыпқа шығу жолы. Ой қозғау.
Оқушылар тақтада суреттерді қарайды:
қозғалыстағы автомобиль, ұшақ (механикалық энергия), жанып тұрған үстел шамы,
зарядталып тұрған ұялы телефон (электр энергиясы), балауыз, Күн (жарық энергиясы),
газ пеші, үй жылытқыш (жылу энергиясы), гальвани элементі (химиялық энергия).
Оқушылар осы суреттерді топтар ішінде талқылағаннан кейін келесі сұрақтарға жауап
береді:
Автомобиль мен ұшақ не себептен қозғалады?
Электр шамы мен ұялы телефон қалай жұмыс жасап тұр?
Балауыз бен Күн бізге не беріп тұр?
Газ пеші мен үй жылытқыш бізге не үшін керек?
Гальваникалық элементінің қызметі қандай?
Оқушыларға «Энергия» ұғымы барлық мысалдар үшін ортақ ұғым болуы тиіс.
Мұғалім «энергия» ұғымы және энергияның өлшем бірлігі («калория»)
туралы жасаған таныстырылымын оқушыларымен бірге талдайды. . ИТ презентация

Ортасы
5 мин Жеке жұмыс. «Түртіп алу »әдісі Оқушылар негізгі терминдерге анықтама береді.
Дәстүрлі энергетика —
Баламалы энергетика —
Қалпына келмейтін ресурс —
Қалпына келетін ресурс –
Термометрді пайдаланып оқушылар бөлме температурасын және топ арасынан бір оқушы
температурасын анықтайды.

6 мин

Топтық жұмыс. Оқушылар «Балық сүйегі» (Фишбоун) әдісін қолданып, энергия түрлерін
жіктейді. Әрбір топ өз ақпаратын алады. Мәтінді меңгеру жеке жүргізіледі, ал талқылауы
топта жүзеге асырылады. Фишбоун тізбегі топтың ортақ тұжырымымен толтырылады.
Мына ақпарат көздерінің қарастырылуы назарға алынады: жарық, механикалық, жылу,
химиялық және электрлік энергияларға ортақ не екенін көрсетуді, күнделікті өмірден
мысалдар келтіріп, энергияның өзара айналымын жазу ұсынылады.
Топтық жұмыс критерийлері оқушылармен тақтада талқыланып, жазылады.
Дескриптор
Энергия түрлерін ажыратады.
Энергияға түрлеріне мысалдар келтіреді.
Қорытынды жасай біледі.

5 мин Саралау тапсырмалары

1) Энергия мына жағдайлар үшін қажет: ……………………………………………………………………………………………………………………………
2) Энергияның келесі түрлері бар: ……………………………………………………………………………
3) Тізбекті пайдалана отырып энергияға айналу жолын түсіндіріңіз

Дескриптор
1.Энергияның пайда болу жолын тапты.
2.Энергияның түрлерін анықтай алды.
3.Тізбекті пайдалана отырып энергияға айналу жолын түсіндірді

5 мин

5 мин

3 мин «Шахмат» әдісі

Ақ торкөзге тақырып бойынша мәліметтер келтіреді.
Бағалау: «Үш шапалақ»

«Сөздер банкасы»әдісі арқылы адасқан сөздерді орнына қою керек.

«5-5-1» әдісі
Тақырып бойынша 5 сөйлем жазады.
Оның ішінен 5 сөзді таңдайды.
Қорытындысында 1 сөзді табады.
Cоңы
5 мин
Рефлексия. «Энергия»

Қосымша ақпарат
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? Денсаулық және қауіпсіздік
ережелері

Барлық оқушылар энергия ұғымын біледі және түрлерін жіктей алады.. Жеке, сұрақтарға жауап беру арқылы бағалау.
Қалыптастырушы бағалау жұмысы. Партада дұрыс отыру ережесі
ескертіледі. Биология кабинетінде
қауіпсіздік ережелерін сақтау,
3-4 немесе 7-8 сабақтарда көзге
жаттығу жасау.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болдыма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды?Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта
келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
1:
2:

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *