Қозғалыс траекториясы дегеніміз не?

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: жартылыстану

 

Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі: 1.5 Күш және қозғалыс

 

Мектеп: Ақсу мектеп-балабақша кешені
Күні:

 

Сынып: 1

 

Мұғалімнің аты-жөні: Аблай Құрманай Аблайқызы

 

Қатысқандар  саны: 18

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы: Қозғалыс траекториясы дегеніміз не?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.5.1.3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету;

1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру.

Сабақ мақсаттары 1. Әртүрлі қозғалыс траекторияларды сипаттайды.

2.  Денелердің траекториясын сурет түрінде көрсетеді;

3.  Көрсетілген эксперимент нәтижесінде түрлі траектрияның болуына қорытынды жасайды.

Бағалау критерийлері Қозғалыстағы денелердің траекториясын сипаттайды

Денелердің қозғалыс траекториясын бейнелеп көрсетеді

Тілдік мақсаттар  «Нұсқау беру және айту» әдіс  бойынша айтылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады.

Пәндік лексика және терминдер:

Сызық — линия — line.
Жол – траектория ұзындығы. Түзу және қисық сызықтар
Траектория – траектория – Trajectory

Талқылауға арналған  сұрақтар:

ü  Қозғалыс дегеніміз не?

ü  Траектория дегеніміз не?

ü  Авто көлік жүретін жол қалай аталады?

Жаяу адамның қозғалыс траекториясын көрсететін жол қалай аталады?

Құндылықтарды дарыту Қоршаған ортаға құрметпен қарау.

Достыққа және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар Математика:  жіптің ұзындығын өлшейді, траектория бағытын түзу, қисық, тұйықталған пішін математикалық сөздер арқылы сипаттайды, геометриялық пішінімен салыстырады.
АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз) Интербелсенді тақтадан қозғалыс тракториясын көрсету

арқылы көлік құралдарының қозғалысын бақылайды, тұжырым жасайды, тыңдалым мен айтылым дағдылары қалыптасады.

Бастапқы білім  Оқушылар күнделікті өмірдегі (итеру және тарту) заттар мен денелердің қозғалыс тудыратынын біледі.
 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар
Сабақтың басы

5 минут

 

 

 Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

1- топ Ұшақтар                                                                                                                                             2- топ Көліктер                                                                                                          3- топ Кемелер

 

 

 

 

 

Топтар өздерінің қозғалыстарын топта талқылап айтады.

Флипчарт
 

Сабақтың ортасы

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зерттеу

7мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Т) №1 тапсырма Белсенді оқытудың 

«Зерделеу және зерттеу»  әдісі:

Оқушылар іс — әрекетті бақылауға тапсырма беремін.
МК. 1) Сыныпқа оралған жіпті әкелемін де, қолымнан жерге түсіріп, 1 — топқа қарай домалатамын.
2) 1 — топ 2 — топқа қарай, 2 — топ 3 — топқа, 3 — топ маған қарай домалатады.
(Ұ) «Ойлан — жұптас — бөліс» тәсілі
Жіптің қозғалысы туралы не айтуға болады?
Жіптің жүрген жолында не пайда болды?
Жүргізілген сызық нені білдіреді?

 

М. Т. Дененің қозғалған кездегі жүрген жолын «траектория» дейміз. Бұл – жіптің қозғалыс траекториясы. Траектория – траектория – Trajectory сөзін ұжыммен қайталау. Оқушылар бақылау жүргізеді:Тәжірибе жұмысы кезінде жіптің ұзындығын өлшейді, траектория бағытын түзу, қисық, тұйықталған пішін математикалық сөздер арқылы сипаттайды, геометриялық пішінімен салыстырады.

-Кез келген нысан жай көзге көріне ме, жоқ па, соған

қарамастан белгілі бір сызық бойымен қозғалады. Бұл сызық траектория деп аталады.

Бүгінгі өтетін тақырыбымыз?

-Қозғалыс траекториясы

Оқушылар болжам жасайды, өздері тақырыпты анықтайды.

Оқушылар үш тілде

Сызық — линия — line.
Траектория – траектория – Trajectory сөздерді қайталап айтып тілдерін жаттықтырады.

М. Б. Оқушыларды мадақтау сөзімен (жарайсың! Өте керемет! Жақсы. Қанағаттанарлық)  бағалаймын.

 

(Т) №2 тапсырма Зерттеу «Көрсет және дәлелде» әдісі:

1- топ  Ойыншық жүк машинасы мен жеңіл машинаны құмның үстінде жүргізеді.

2- топ Пластмасса ұшақ пен қағаз ұшақты ұшырады.

3- топ Пластмасса кеме мен қайықты суда жүзгізеді.

Әр топ берілген қатынас құралдарының қозғалысын, олар қандай траекториямен қозғалатынын зерттейді. Қай қатынас құралының ұшқан жолы көруге, қайсысының жолы ұзақ және түзу болғандығын анықтайды. Әртүрлі қозғалыс траекторияларды сипаттайды.
 Дескриптор:

—          Әртүрлі қозғалыс траекторияларды салыстырады.

—          Әртүрлі қозғалыс траекторияларды сипаттайды.

 

(Ө) №3 тапсырма: Белсенді оқытудың

«Бекіту және қолданысқа енгізу» әдісі:

Дәптермен жұмыс.

29 жұмыс парағы. Көліктердің қозғалыс траекториясы.

Траекторияны таңда.

Көлік суретін оған сәйкес келетін траекториямен қос

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау: Оқушылар жұптасып бірін бірі бағдаршам арқылы (Жасыл түс – қатесіз жасалса. сары түс -1 қате бар. қызыл түс – 2 қате бар) бағалайды.

 

(Ұ)  №4 тапсырма Белсенді оқытудың «Нұсқау беру және айту» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қоямын. Оқушыларға жолда жүру ережесін естеріне түсіруді ұсынамын..

·         Терезеден­ сыртқа қарауды,

·         Сыныптан — дәлізе шығуды өтінемін.

·         Адамдар қалай қозғалады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осы жерде оқушылармен шағын зерттеу жұмысын жасап жіберемін ылғал құм салынған табақтың бетінен кішкентай допты жүргіземін. Сонда балалар доптың траекториясын көре алады.

— Ізіне қарап нені білуге болады?

— (Доптың  қалай жүргенін)

— Доптың құмдағы ізі қандай?

-(Ирек ирек болды)

— Неліктен заттардың қозғалысында түрлі траекторияны бақылауға болады?

 

Сергіту сәті. Бауырсақ ойыны.

Оқушылар топпен рөлге бөлініп ойнау арқылы бауырсақтың жүрген жолының траекториясын өздері жүріп салады.

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ж) Белсенді оқытудың «Қорытынды шығару және есте сақтау» әдісі.  

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Суретке мұқият қара. Күркетауықтың жемге жетуге дейінгі қозғалыс траекториясын  сипатта.

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттегі денелердің қозғалыс  траекториясын  сызықпен бейнелеп көрсет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор: Білім алушы

-суреттегі дененің траекториясын сипаттайды;

-Берілген денелердің қозғалыс траекториясын сызықпен бейнелеп көрсетеді.

 

(С) Қосымша тапсырма.

Тәжірибе жасау        

Текшені үстелдің шеткі жағына қой. Оны  ақырын және қатты итеріп, жерге құлат. Текшенің қозғалыс траекториясын  сыз. Траекторияның әртүрлі болу себебін түсіндір.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор Білім алушы

-текшенің қозғалысының әр түрлі траекториясын сызып көрсетеді;

-траекторияның  әр түрлі болу себебін түсіндіреді.

 

Орам жіп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үстіне құм себілген тақтайша, ойыншықтар      (жүк машинасы мен жеңіл машина). Ойыншық ұшақ.

Су құйылған табақша, ойыншықтар (кеме мен қайық)

 

 

жұмыс

дәптер

 

 

29 жұмыс парағы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үстіне құм себілген тақтайша, ойыншықтар      (доп)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кейіпкерлердің суреттері

 

Сабақтың соңы

5 мин

 

 

 

Сабақты қорытындылау

Рефлексия

 

  •  Бұл сабақ қиын болды ма?
  • Бүгінгі үйренгенің келешекте керек болады ма?
  • Неліктен?

 

 
  Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушылардың жеке қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында саралау жұмыстары жүргізіледі.

Қолдау және диалог әдісі арқылы  саралау.

-Сабақтың басында  топқа бөлгенен кейін  «Ойлан — жұптас — бөліс» тәсілі     арқылы оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қоямын. Нәтижесінде екінші мақсатыма жетемін.

 

Ресурстар саралау әдісі

«Көрсет және дәлелде»  әдісі:

1- топ  Ойыншық жүк машинасы мен жеңіл машинаны құмның үстінде жүргізеді.

2- топ Пластмасса ұшақ пен қағаз ұшақты ұшырады.

3- топ Пластмасса кеме мен қайықты суда жүзгізеді.

Нәтижесінде  Әр топ берілген қатынас құралдарының қозғалыс құралдарының қозғалысын, олар қандай траекториямен қозғалатынын зереттейді. Қай қатынас құралының ұшқан жолын көруге. Қайсының жолы ұзақ және түзу болатындығын анықтайды.

 

Нәтиже саралау әдісі

Қорытынды шығару және есте сақтау» әдісі арқылы балалардың сабақты қандай деңгейде түсінгенін білу үшін, дұрыс меңгермеген балалармен жұмыстану үшін қолданамын.

 

Қарқын саралау әдісі

Жұптық тапсырма орындау барысында қарқыны жылдам жұпқа беріледі. Бұл тапсырма арқылы оқушылар алған білімін кеңейтеді, сабақта бос отырмауы қамтамасыз етіледі

 

1:Оқушыларды мадақтау сөзімен (жарайсың! Өте керемет! Жақсы. Қанағаттанарлық)  бағалаймын.

2: Сабақтың әр кезеңінде оқушыларды топтың атауына байланысты суреттермен (ұшақ, көлік, қайық) бағалаймын..

3:Дәптермен жұмыс кезінде Оқушылар жұптасып бірін бірі бағдаршам арқылы (Жасыл түс – қатесіз жасалса. сары түс -1 қате бар. қызыл түс – 2 қате бар) бағалайды.

 

 

Қалам карандашты жіпті ұстағанда топтық жұмыстарда абай болуды сабақ барысында айтып өту. Интерактивті тақтаны уақытылы пайдаланып, көзге жаттығу жасату .
Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 
 

 

 

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *