Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа »өлеңіндегі ақын қайғысы

Алешова Салтанат Джанбировна

Сынып:8 «Б» Қатысқан оқушылар саны:                       Қатыспаған оқушылар саны:
Күні:29.11.2018ж Мектеп :Манашы орта мектебі
Бөлім:Көркем әдебиет  және эпикалық сарын Мұғалім :Алешова Салтанат
Сабақтың тақырыбы Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа »өлеңіндегі ақын қайғысы
Оқу мақсаты 8.Т\Ж2- әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
Сабақ мақсаты Өлеңнің идеясы арқылы заманның бейнесін ашу
Құндылықтарды игеру «мәңгілік ел»жалпықоғамдық құндылығы:

-тіл мен әдебиет;

-өмір бойы білім алу

-топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-топтаса және жұптаса ынтымақтастықпен жұмыс жасау.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары,сын тұрғысынан ойлай білу,ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады

Пәнаралық байланыс Тарих,қазақ тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады
Бағалау критерийлері Өлеңнің идеясын жоғары пафоспен аша алады
Тілдік мақсаттар Идея,пафос,бейне келбет,заман шындығы,сезімталдық
Оқушылардың барлығы орындай алады: өлеңнің идеясын анықтайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлеңнің  идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады

Оқушылардың кейбірі орындай алады:заман келбетіне  өзіндік пікірін білдіріп,сын айта алады

Алдынғы білім Мұрат Мөңкеұлының «Сарыарқа »өлеңі
Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
Сабақ басы Қызығушылықты ояту

Сәлемдесу,түгендеу

Тренинг «Шаттық шеңбер»

Топқа бөлу «Жұбыңды тап»

 
Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Бір айналым сөйлесу»әдісі

Өлеңнің идеясы мен пафосы жайында әр оқушы өз түсінігі бойынша екі сөйлемнен айту керек.

-Өлеңнің идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынанашады.

«Рөлдегі оқушылар»әдісі.

1-қадам:топ мүшелерін реттейді.

Баяндаушы-өлеңнің тақырыбы мен идеяын талдайды.

Сөз тапқыш-өлеңде кездесетін атауларға түсінік береді.

Бейнелеуші- суретші-өлеңнің мазмұны бойынша суреттер салады.

Дәнекер-өлең мәтінін қазіргі өмірмен байланыстырады.

2-қадам:берілген тапсырмаларды топ ішінде талқылайды.

3-қадам:талқыланған тапсырмаларды презентация жасап, қорғайды.

ТЖ «Үш түрлі күнделікпен жұмыс»

1-қадам.Өлең мазмұнымен толық танысады.

2-қадам.Мәтінді оқу барысында жеке күнделік толтырады.

Мәтіннен ерекше әсер еткен жолдар Жеке түсінік беру:осы дәйексөзді не үшін жаздың?Қандай ой туғызды?Соған байланысты қандай ой туды «Мұғалімге хат»

(сұрақтар)

3-қадам.Жұмыс нәтижесін жүпта ,топта талқылау

«Әр қалыпта жазу»әдісі

Ақынның қайғысын сейілту үшін ақынға жеделхат жазу

 

«Бір айналым сөйлесу»әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

«Үш түрлі күнделікпен жұмыс»

 

 

 

 

«Әр қалыпта жазу»әдісі

 

 

 

 

Сабақтың соңы Кері байланыс: «3-2-1»

Бүгінгі сабақтан алған үш маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақтан қиындық тудырған 2 аспекті;

Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс -әрекет

Үйге тапсырма беру

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *