«Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебайдың ерліктері

Қысқа  мерзімді  жоспар

Күні: 

Сынып: 5

Мектеп: «№66 мектеп-лицей» ММ

 

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Мұғалімнің аты-жөні: Абилова Алима Ораловна

Сабақтың тақырыбы

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі. Кендебайдың ерліктері

Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. (5 Т\Ж3)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Ертегідегі кейіпкерлердің образын ашуда портреті мен іс-әрекетін сипаттайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Кейіпкерлердің образын ашуда көркемдеуіш сөздерді, диалект сөздерді, сөз тіркестерін қолданады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

 Кейіпкерлер образын ашуда даналық ой пікірлерді, күрделі тіркестерді қолданып, өзіндік пікір айтады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Қолдану

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор. Жәрдемдесу, арыдым, тоздым, басым таз, жалақ ерін, жорық.

Портрет, аллитерация

Бағалау критерийі

  1. Кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін сипаттай алады.
  2. Кейіпкерлер образын ашуда көркемдеуіш сөздерді, сөз тіркестерін қолдана алады.
  3. Күрделі тіркестерді, даналық ой пікірлерді қолдана отырып, өзіндік пікір айта алады.

Құндылықтарға баулу

Адамгершілік, қайырымдылық, батырлық, батылдық

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Керқұла атты Кендебай ертегісінің мазмұнын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы  жоспарланған  жаттығу  түрлері

Бағалау

Ресурстар

Басы:

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

 

 

Смайлик арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіп отыру

 

 

 

Интерактивті тақта.

оқулық

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі: Жағымды психологиялық орта қалыптастыру.

 

Оқушыларды топқа біріктіру.

 

 

 

 

Шеңбер жасап, бір-біріне жылы лебіздер айту.

 

Ер, батыр, қайсар, қайрат сөздері арқылы топқа бірігеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Даярлық кезеңі  Талдау

 

 

10 минут

Ширату жаттығуы:

Жұптық, топтық кері байланыс арқылы алдыңғы білімді талқылайды.

«5 Қ кестесі» әдісі арқылы әр топқа ертегі бөлімдері және  кесте беріледі. «Қ» әріпінен  басталатын сұрақтарға жауап береді.

 

«5 Қ  кесте» әдісі

 

Тапсырма

Жауап

1.Қандай оқиға(іс-әрекет) болды?

 

2.Қай кейіпкер оқиғада кесдесті?

 

3.Қалай болғанын жаз?

 

4.Қашан болғанын жаз?

 

5.Қайда болғанын жаз?

 

1.Қандай оқиға(іс-әрекеті) болды?

2.Қай кейіпкер оқиғада кесдесті?

3.Қалай болғанын жазыңыз?

4.Қашан болғанын жазыңыз?

5.Қайда болғанын жазыңыз?

 

Дескриптор

1.Қандай оқиға(іс-әрекеті)  және оқиғада қай кейіпкер кездескенін жазады.

2.Оқиғаның қалай, қайда және қашан болғанын жазады.

 

Бір-бірімен  сұраққа кезектесіп жауап іздейді.

 

 

Оқушылар топта талқылайды, ортаға салып талдайды, ортақ тұжырым жасайды.

Берілген кестені сұрағына қарай толтырады. Ертегіден дәлелді жауап жазады.

 

 

 

 

 

 

«Мадақ сөздер»

Керемет!

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім (Мағына-

ны тану кезеңі)

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма:

1.«Концептуалды кесте» әдісі арқылы оқушылар ертегі кейіпкерлерін, іс-әрекетін сипаттап жазуға нұсқаулық береді.

 

Кейіпкерлер

Портреті

(жыр бойынша)

Іс-әрекеті

Образын берудегі оқушы сипатта

масы

Кендебай

 

 

 

Керқұла ат

 

 

 

 

Дескриптор

1. Кейіпкерлердің портретін, іс-әрекетін сипаттау арқылы образын ашады.

 

Оқушылар берілген кестені толтырады. Кейіпкер образын, іс-әрекетін сипаттап жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.

1.Не ұнады? (позитив. ой)

2.Нені жақсарту керек? (сындарл. ой)

3.Маған ұнады, бірақ келесі жолы…

(келешекке комментарий)

 

АКТ

Ертегі кейіпкерлерінің суреті,

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 минут

2. «Себеп-салдарлық диаграмма» (Балық қаңқасы) әдісі арқылы кейіпкердің образын ашуда нақты дәлелдер (сөз тіркестері, күрделі сөздер) келтіріп жазу ұсынылады.

 

 

 

Дескриптор

1.Кейіпкер образын ашу арқылы нақты дәлелдер келтіреді.

 

Оқушылар жұппен жұмыс жасап, топта талқылайды. Ортақ тұжырым шығарады. Себептері мен салдарын ертегіден дәлел келтіре отырып жазады.

 

 

Себептері: батыр, жанашыр, батыл

Салдары: еліне жаны ашиды, ерлікке жаны құмар

 

 

 

 

«Екі жұлдыз, бір тілек»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Балық қаңқасы» әдісі слайды.

 

 

Кейіпкерлердің суреті

 

5 минут

3.«Кейіпкерге хат» әдісі арқылы Кендебайға хат жазатынын ұсынады.

 

Дескриптор

Кейіпкерге хат жазу арқылы өз ойын, пікірін білдіре алады.

Әр оқушы ертегідегі кейіпкерлерге  хат жазады.

 

 

 

   

 

«Мадақ сөздер»

 

Қорытынды бөлім

 

5 минут

Рефлексия: «Шығу билеті» арқылы кері байланыс жүргізу.

  1. Бүгін не үйрендің?
  2. Нені білгің келеді?

«Шығу билеті»

 

Мұғалімнің өз сабағына рефлексиясы

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *