Екі aйнымaлысы бaр сызықтық теңдеу

 

САБАҚ:Екі aйнымaлысы бaр сызықтық теңдеу Мектеп: № 3 мектеп
Күні: Оқытушының аты-жөні: Тәжібаева
СЫНЫП: математика, 6 сынып Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Екі айнымалысы бар теңдеудің графигі туралы білімді жинақтау, жүйелеу.
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар:
  Екі aйнымaлысы бaр теңдеудің графигін салуды біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Екі aйнымaлысы бaр сызықтық теңдеудің х=c, y=c  түріндегі теңдеулердің графиктерін сала алады.
Кейбір оқушылар:
Координaтaлық осьтермен қиылысу нүктелерінің координaтaлaрын тaбa aлaды, екі aйнымaлысы бaр сызықтық теңдеудің формуласын құрастыра алады.
Тілдік мақсат Оқушылар:

Математикалық тілде сөйлеу қабілеті дамиды, есептің шығару жолын талдайды, өз ойын жүйелеп айту дағдысы қалыптасады.

  Негізгі сөздер мен тіркестер:

Екі айнымалысы бар теңдеу, теңдеудің түбірі, нүктенің координаталары, сызықтық функция, график.

  Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

1)    Сызықтық  функцияның формуласы қандай?

2)    Екі айнымалысы бар теңдеудің графигі қалай салынады?

3) Екі айнымалысы бар теңдеуді сызықтық функция арқылы өрнектеуге бола ма?

  Талдауға арналған тармақтар:

·        Екі айнымалысы бар теңдеуді сызықтық функцияға түрлендіру

·        Екі айнымалысы бар теңдеудің графигін салу

  ·        Неліктен екі айнымалысы бар теңдеудің графигін салу үшін сызықтық функцияны қолдандың?
  Жазылым бойынша

1) Екі айнымалысы бар теңдеудің формуласын қалай жазылады?

2) Теңдеудің коэффициенттерін ата

3)Формуладағы айнымалаларды қандай әріптермен белгіленген?

4) Бұл формулаағы коэффициенттерін қандай әріппен белгіленген?

5) Дербес жағдайларда ах+ву=c  теңдеуі қалай жазылады?

Алдыңғы білім Сызықтық функция формуласын қайталау,

Өрнекті түрлендіру (бір айнымалыны екінші айнымалы арқылы өрнектеу)

Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) Ресурстар
Басы

 

Ұйымдастыру(5-7 мин): Оқушылар 4 топқа бөлінеді                                                       І-топ: у=kх+l сызықтық функция    ІІ-топ: у=kх тура пропорционалдық                    ІІІ-топ: у=l тұрақты функция         ІҮ-топ: ах+ву=с екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

(Әр топ өз атаулары бойынша мәлімет береді)                 Сызықтық функция дегеніміз не?   Сызықтық функцияның графигі нені береді?   Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен қалай шешеді?

 

 

Интербелсенді тақта, смайликтер

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-тапсырма:

Интербелсенді тақтадан әр топ  сұрақтар қойылады немесе қарапайым есептер беріледі.

Дұрыс жауап берген оқушыларға жетондар беріледі.

2- тапсырма

1 топ

Функцияның графигін сал:

2 топ

Функцияның графигін сал:

3 топ

Функцияның графигін сал:

4 топ

Функцияның графигін сал:

5 топ

Функцияның графигін сал:

 

3-есеп:

 

1 топ

Сурет бойынша

функциялардың формулаларын тап

№3

 

2

 

 

4

 

 

 

 

2 топ

Сурет бойынша

функциялардың формулаларын тап

                            у

 

 

3

 

 

 

2                х

 

 

-2

 

 3 топ

Сурет бойынша

функциялардың формулаларын тап

 

у

 

4

 

 

 

-5                                             6

 

 

 

4 топ

Теңдеуді

түріне келтіріп, графигін салыңдар:

 

 

 

5топ

Теңдеуді

түріне келтіріп, графигін салыңдар:

 

 

 

Әртүрлі түсті жетондар,

интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                        Деңгейлік тапсырма:

А деңгейі (1 ұпай):

А(4; 2) және В(5; -2) нүктелерінің қайсысы         2х-3у=2 теңдеуінің графигіне тиісті болады?

В деңгейі (2 ұпай)

4х+2у=15 теңдеуіндегі у айнымалыны х арқылы өрнектеп алып, теңдеудің екі шешімін тап.

С деңгейі (3ұпай)

Мәтін есеп құрастыр

Оқушылардың білімі бағаланады

Топ басшысы бағалайды

 

Бағалау парағы

Аты-

жөні

Жетондар Жалпы ұпай Баға
Қызыл Сары Жасыл
3

ұпай

5 ұпай 7

ұпай

1.          
2.          
3.          
4.          
5.          

 

Бағалау критерийлері:

 

12-15 ұпай —  «5»

8-10 ұпай —    «4»

3-7 ұпай  —    «3»

 

Рефлексия: Оқушылар тақтаға шығып, көңіл-күйін білдіретін сурет тұсына стикерлер жабыстырады.

 

 

Бағалау парағы

Стикерлер, смайликтер

Қосымша ақпарат
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

Шығармашылық деңгейдегі тапсырма беремін: №1465 Бірін-бірі бағалау Критерийлер бойынша бағалау

Мұғалімнің жинақты бағалауы

Интерактивті тақта

 

 

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
 

 

 

 

 

Қорытынды бағалау

 

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:

2:

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *