Біз қалай тамақтанамыз?

Пәні: Дүниетану Тақырыбы:

Біз қалай тамақтанамыз?

Мектеп:Р.Смаилов атындағы орта мектеп
Күні :9.  04 . 18   Мұғалімнің есімі: Садырбаева Э
Сынып : 1 «Б» сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар

саны:

Сабақ  

мақсаттары :

   Ежелгі және қазіргі заманғы адамдардың тамақтану ерекшелігі туралы білу;
Тірек сөздер: Тағам – еда – food; сусын – напиток-drink.
Пәнаралық байланыс Сауат ашу, орыс тілі,ағылшын тілі
Бағалау критерийлері  Ежелгі және қазіргі заманғы адамдардың тамақтану ерекшелігі  мен

ұқсастығын  ажырата алады ;

тағам және сусын түрлерін ажырата алады

Тамақтану  ережесін сақтаудың  маңызын түсіну.

Оқу мақсаты: 1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру

 

Сабақ  жоспары:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет     Бағалау түрлері
Сабақтың басталуы

5 -мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 2- мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 10-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс

3-мин

Сәлемдесу:

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Болжау әдісі

Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!

 

 

Жұмбақ

Оны күткен адамдар

Ұзақ өмір сүреді

Қадірін білген жарандар

Байлық осы деседі

-Бұл не?   -Денсаулық

-Денсаулық керек пе  ?

-Ол үшін не істеу керек?(Денсаулық  мықты болу үшін, дұрыс тамақтану керек)

(Спортпен шұғылдану)(-Көкөніс жеу керек)

-Жеміс –жидек  жеу керек

-Диалог жүргізу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын оқушылардың өздеріне айтқызамын

Пайдалы- зиянды  заттарды

     2-топқа бөліп алу

-Біз дұрыс тамақтанып жүрміз бе?

Зиянды заттар

кола ,кирирешки,чипси шоколад  т.б.

Колада көп зиянды қоспалар бар

Пайдалы заттар

алма,банан, айран,сүт ,қаймақ т.б.

«Тамақ және сусын»

Тағам – еда – food;

сусын – напиток-drink.

1-топ   «жемістер»

2-топ  « көкөністер»

3- топ   «сүт өнімдері»

 

 «Топтастыру»

 

 

 

 

 

                          

 

                   «Кір жайғыш» әдісі

Суреттер  ішінен жемісті ,сусындарды,  көкөністерді бөліп алып суретін кір жайғышқа  ілу

1. Суреттерді   ажыратады.

2.Топтап   жазады .

3.Үш  тілде  айтады .

 

Кітаппен жұмыс

Айтылым

Оқылым

-Суретте не көріп тұрсыңдар?

-Ежелгі адамдар немен қоректенді?

Ежелгі және қазіргі заман адамдарының тамақтану ерекшеліктері мен айырмашылықтары туралы сурет бойынша салыстыра әңгімеленеді.

Әйелдер мен балалар жемістерді, өсімдік тамырларын, құстар мен тасбақалардың жұмыртқаларын терді. Ер адамдар аң аулаумен айналысты.

-Қазіргі адамдар немен қоректенеді?

-Көкөніспен ,жеміс-жидекпен ,мәдени өсімдіктермен ,төрт- түлікпен  т.б.

                                   «Веен диаграмма»

Қазіргі адамдардың тамақтануы Ұқсастығы Ежелгі адамдардың тамақтануы
 Адамдар аң аулаумен айналысты.кеннен сатып алады

 

адам

 

 

 Дүкеннен сатып алады
 

Тамырмен қоректенеді

 

 

тамақтанады

 

 

 

Көкөніспен қоректенеді

 

Отқа пісіреді еңбектенеді

 

 

Газға пісіреді

1.Ежелгі және қазіргі заман адамдарының тамақтану  ерекшеліктерін ажыратады.
2.Бұрын және қазір  немен қоректенетінін     жазады.
3.Олардың ортақ қасиетін табады.

 

Сәбіз –көкөніс               құрма –көкөніс

Асқабақ —  жеміс           мандарин — жеміс

 

Бейнеролик
1.Сұрақтарға жауап береді.
2.Дастархан басындағы әдепті  біледі.

Сендер мектеп асханасында  не үшін тамақтанасыңдар?

-Ас ішу тәртібін сақтайсыңдар ма?

1.Қол жумай ,ас ішпейді.

2.Аузыңда тамақ тұрғанда  сөйлемейді.

3.Дастарқан басында әдепсіз сөйлемейді.

4.Асты асықпай ,әбден шайнап жұту керек.

5.Тамақ ішіп отырып ,кітап оқуға ,теледидар  көруге болмайды .

6.Шамадан тыс тойып ,тамақ жеуге болмайды .

7.Тамақ ішіп болған соң , рақмет айт.

                     «Бес жолды» өлең

1-топ  « жемістер»

2-топ   «сүт өнімдері»

3-топ    «көкөністер»

                           *Сөйлем құрай алады.

*Сауатты ,көркем жазады.

      *Автор орындығында айтады.

 

Дәптермен жұмыс 

 

1.Суреттер мен сөздерді сәйкестендіреді.

2.Таңғы асқа ішетін тағам  мен сусынның суретін

салады

 

 

Еркін микрафон

-Бүгінгі сабақтың қызықты жерін айтып өтіңіз

-Ұлттық тағамдарды атап өтіңіз.

-Таңертең қандай тағамдар пайдаланған тиімді ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сынап көру тәсілі

 

 

 

 

 

Сөздік жұмыс     жүргізу

топқа бөлу

 

 

 

 

 

Әр  оқушы дұрыс жауап беру  арқылы өзіне  көп жеміс  жинай алады

 

 

 

 

 

Бағдаршаммен бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Салыстыру» әдісі

топпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Иә- жоқ» ойыны

 

 

Бейнеролик

Тыңдалым

 

 

Ас ішу тәртібі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

От  шашу  жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 Тапсырманы орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

 

 

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *