Ақпараттың өлшем бірліктері

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Ақпарат және оны өңдеу

 
Күні:  
Сынып:  7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы §10 Ақпараттың өлшем бірліктері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5.2.1.1- әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар орындай алады:

Ø  Ақпараттың байт пен бит бірліктеріне байланысты есептерді шығара білу

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Ø  Ақпараттың өлшем бірліктерін Кб,Мб,Гб,Тб есептеуде қолдана білу

Кейбір оқушылар орындай алады:

Ø  Ақпараттың өлшем бірліктерін пайдаланып есептеулер  жүргізе білу

Бағалау критерийі Ø  Ақпараттың байт пен бит бірліктеріне байланысты есептерді шығарады.

Ø  Ақпараттың өлшем бірліктерін Кб,Мб,Гб,Тб есептеуде қолдана біледі

Ø  Ақпараттың өлшем бірліктерін пайдаланып есептеулер  жүргізе алады

 

Тілдік мақсаттар

 

Тілдік үшін пәндер қалыптастырылады

Ақпарат-informatio

Ақпарат түрлері-Types of information

Сан-Number

Мәтін-text

Графика-graphics

Дыбыс- sound

Бейне-video

Пәнге тән лексика және терменология

Ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері

— Өлшем бірліктер дегеніміз не?

— Ақпараттың өлшем бірліктері дегеніміз не?

Құндылықтарға баулу

 

Шығармашылыққа, сыни тұрғыдан ойлауға, жауапкершілікке баулу
Пәнаралық байланыс  математика , физика
Алдыңғы білім

 

§9 Біздің айналамыздағы ақпарат
АКТ қолдану Ноутбуктер, интерактивті тақта
Жаһандық азаматтылық Әрбір оқушыға жайлы орта құру
Сабақта қолданылатын

 әдіс — тәсілдер

«Lesson study»  тәсілін пайдалана отырып,  A.B.C  оқушыларын зерттеу топты зерттеу тәсілдері.  «Сиқырлы сандық» «Серпілген сауал», «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі, «Таңғажайып қобдиша» әдісі.
Сабақ  барысы
Сабақтың жоспарлан-

ған кезеңдері

 

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар
 

Сабақтың басы

3- минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білу

 

5-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түсіну

 

 

7-минут

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

Қолдану

 

7-минут

 

 

 

 

Талдау

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу:

«Сиқырлы сандық» әдісі

Сиқырлы сандыққа  суреттер берілген суреттер арқылы оқушылар қай топқа жатқызуға болатынын ажыратып сол топқа отыру  керек. Топтар өз аттарын үш тілде айту.

v  АҚПАРАТ

v  ИНФОРМАТИКА

v  ӨЛШЕМ  БІРЛІКТЕР

v  КОМПЬЮТЕР

Дескриптор

ü  Ақпарат түрлерін ажыратады

ü  Информатика ғылымын біледі

ü  Өлшем бірліктердің түрлерін ажыратады

ҚБ /бірін-бірі бағалау/

Кері байланыс

/Өзге тілдің бәрін біл,өз тіліңді құрметте/

Өткен материалды жүйелеу

Саралау тапсырма.

«Ойлан-жұптас-бөліс» постер қорғау

әдісі (топтық  жұмыс)

АҚПАРАТ ТҮРЛЕРІ

АҚПАРАТ  ҚАСИЕТТЕРІ

АҚПАРАТ ҮДЕРІСТЕРІ

АҚПАРАТ ТҮРЛЕРІ

Дескриптор

ü  Ақпарат түрлерін ажыратады

ü  Ақпарат қасиеттерін топтастырады

ҚБ  «бірін –бірі бағалау»

Кері байланыс /Доп лақтыру сұрақ жауап/

ü  Ақпарат дегеніміз не?

ü  Ақпарат үдерістері дегеніміз не?

ü  Ақпараттың негізгі түрлері қандай?

Тақырыпқа бағыт беру

Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлау мақсатында

оқушыларға сұрақтар беріліп, тақырыпты ашу.

Топты сабаққа дайындау. «Серпілген сауал» әдісі арқылы  ашық сұрақтар қойып тақырыпты ашу.

Оқушылармен талқыланатын сұрақтар:

·         Уақытты қандай өлшем бірлікпен өлшейді?

·         Арақашықтықты қандай өлшем бірлікпен өлшейді?

·         Температураны қандай өлшем бірлікпен өлшейді?

·         Сіз ақпаратты қандай өлшем бірлікпен өлшейтінін білесіз бе?

Мұғалім сабақты видео-файлды  көрсетуден бастайды.Мұғалім ақпараттың өлшем бірліктерінің арақатынастарын көрсетеді.

 

1 байт  = 8 бит

1Килобайт (Кб) = 1024байт

1Мегабайт (Мб) = 1024 Кб

1Гигабайт (Гб) =  1024 Мб

1 Терабайт (Тб) =  1024 Гб

Әлі қолдансықа енбеген өлшем бірліктер.

1 Петабайт (Пб) = 1024 Тб

1Зеттабайт=1024 Эксабайт

1Эксабайт = 1024 Петабайт

1 Йоттабайт=1024 Зеттабайт

bilimland.kz сайтымен жұмыс

Тапсырма /жеке жұмыс/

мұғалім тапсырманы тексереді.

Дескриптор

ü  Ақпарат өлшем бірліктерін біледі.

ü  Ақпараттың жеткізу жылдамдығын біледі.

Кері байланыс /Бұрыштар тәсілі/

ҚБ /өзін -өзі бағалау/

Сәйкестендіру топтастыру

Қалыптастырушы тапсырма: /жеке жұмыс/

Кітаппен жұмыс.  68 бет 3-4 тапсырма

Дескриптор

ü  Ақпарат тасымалдаушы құрылғылардың өлшемдерін және мүмкіндіктерін салыстырады.

ü  Ақпараттың өлшем бірліктерін сәйкестендіре алады.

Кері байланыс /суреттер сыры/

Лазерлік диск бірлігі қандай?

Қатқыл диск бірлігі қандай?

ҚБ /өзін өзі  бағалау/

 

 

 

 

 

Үлестірме материалдар таратылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сілтеме ойынша видео – файл қарау:

http://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16305

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар http://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16305 сілтемесі бойынша өтіп,  жаттығуларды орындайды.

 

 

Оқулық Арман –ПВ

5 сынып

 

 

 

 

Интерактивті

тақтада тапсырмалар, бағалау критерийлері

мен дескриптор көрсетіліп турады

 

Жинақтау

5-минут

Қалыптастырушы тапсырма  

Таңғажайып  қобдиша /жұптық жұмыс/

Оқушыларға қобдиша беріледі. Берілген қобдишадағы тапсырмаларды орындай отырып,    қобдишаны ашып сұрақтың жауаптарын табады .

Сұраққа толық жауап берген оқушы қобдиша ішіндегі сыйлықпен марапатталады.

Дескриптор

ü  Ақпарат бірліктерін біледі

ü  Ақпарат жеткізу жылдамдығын ұымын түсінеді

Кері байланыс/мен не білдім/

ҚБ /өзін-өзі бағалау/

Қалыптастырушы бағалауға арналған  тапсырмалар жинағы

 

Үлестірме материалдар таратылады

Сабақтың соңы

Бағалау тәсілі

 

 

5-минут

 

 

 

 

 

 

 

1-минут

 

 

 

2 минут

Тәжірибе тапсырма

«Өз есімім» әдісі /жеке жұмыс/

Әр оқушы өз аттарының мәтініндегі ақпараттық көлемін санау .

1 әріп-1байт

1байт-8 бит

Дескриптор

ü  Ақпарат көлемін өлшемін ажыратады

ü  Символдар санын есептейді

Кері байланыс /бас қатырғыш/

ҚБ /бірін -бірі бағалау/

 

Үйге тапсырма . 10 тақырып . Өз жанұяңдағы адамдардың есіміндегі ақпарат көлемін санап келу.

 

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылармен рефлексия жүргіземін.

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

 

Мен бүгін не үйрендім

Әлі де үйренетінім бар

Мен әлі түсіне алмадым

Оқушыларды марапаттау.

Парақшалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

«Гүлге қонған көбелектер»

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмаларды  іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін .

Уақытты тиімді  пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай  сабақ барысында әртүрлі тапсырмалар беріледі.

Тапсырмалар дескрипторға негізделіп, bilimland.kz сайтымен жұмыс жасау арқылы  ұғымдарды анықтау, алған білімдерін тапсырмалар арқылы саралап ұсынамын. Жаңа тақырыпты оқушыларға ұғындыру мақсатында топтық, жұптық, жеке жұмыстарды бере отырып, «Сиқырлы сандық» «Серпілген сауал», «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі,

«Таңғажайып қобдиша» өркендеу жолдары әдіс тәсілдерін пайдаландым. Бұл әдістердегі тапсырмаларды орындауда оқушылар  сұраққа тереңірек ойланып, сөзіне анализ жасауды үйренеді.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді  жазыңыз.

Сабақ барысында оқушыларды мадақтау, мен үшін құнды.  Ал оқушылар бір-біріне  қолдау көрсету мақсатында  өзін-өзі, бірін-бірі, топты бағалауда бір-біріне деген қолпаштау әдістерін тиімді қолданып отырамын. Бұл оқушыларды ынталандыратын бірден- бір тәсіл. Оқушының жетістігін қолдау, оның өзіне деген сенімділігін арттырады. Сабақ соңында бүгінгі өтілген тақырыпты оқушылар өз дәрежесінде түсіне алғандығын, сабақ мақсатының орындалға-

нын кері байланыс, рефлексия жүргізу арқылы анықтадым. Оқушылар өз білімдерін саралауға, кері байланыс беруді, рефлексия  жасауды үйренеді. Пәнаралық байланыстар – тақырып математика ,физика пәндерімен байланысты.

 

 

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің  тармақтары.

Қауіпсіздік ережелерін

сақтау.Сергіту жаттығулары

Оқушыларға практикалық сабақтар кезінде сыныпта тәртіп сақтау қажеттілігі жөнінде ескерту керек.

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Оқушыларға оқу мақсаттары арқылы саралау тапсырмалар жүргізілді оқушы өз деңгейлерінде жауап берді. Барлық оқушы оқу мақсатына қол жеткізді.Сабақ кезеңінде уақыт тиімді пайдаланылды.

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Рефлексия.

Мен бүгін не үйрендім

Әлі де үйренетінім бар

Мен әлі түсіне алмадым

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: әдіс-тәсілдерді пайдалану

2:оқушылардың белсенділікпен  сабаққа қатысуы

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Сабақ өз мақсатына жетті

2: Оқушылардың  шапшаңдығы

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

1.      Уақыт тапшылығы,уақытты үнемдеу әр топқа бірдей барып тексеріп отыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *