Адамның дене мүшелері

Карбозова Айнур Сарсенкызы

Бастауыш сынып мұғалімі

Жамбыл облысы, Жуалы ауданы, №28 Амангелді атындағы орта мектебі

 

 

 

 

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

Пән: Жаратылыстану Мектеп: № 28 Амангелді атындағы ом
Ортақ тақырып: Мен және менің отбасым Мұғалімнің аты: А.С.Карбозова
Күні:  
Сынып: 1 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Адамның дене мүшелері
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 1.2.3.1.Адам денесінің негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін атау.

1.1.2.1. Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жасау.

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:
—          Адамның негізгі дене мүшелерін біледі.

—          Дене мүшелерді ажырата алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
—          Адам дене мүшелерінің маңызын айтады
Кейбір оқушылар орындай алады:
—          Дене мүшелерінің атқаратын қызметін сипаттай алады.
Бағалау критерийлері Адамның денесінің негізгі бөліктерін және олардың қызметін атайды.

Дене мүшелерінің қызметін сипаттайды.

Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жасайды.

Тілдік мақсат Сабақ барысында оқушылар түйінді сөздерді қолданады. Мағынасын түсінеді.
 Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Қол – рука — head, аяқ – нога — ieg , адамның дене мүшелері – части тела – parts of body

 

 Талқылауға арналған сұрақтар:

—          Адамның қандай дене мүшелері бар?

—          Оларды атай аласың ба?

—          Дене мүшелері қандай қызмет атқарады?

—          Қандай дене мүшелері қозғалады?

—          Денеміздің қандай мүшесі маңызды деп ойлайсың?

—          Дене мүшелері не үшін қажет?

 

Құндылықтарды дарыту Денсаулықты күтуге, салауатты өмір салтын ұстануға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс Көркем еңбек – сұлба түсінігі

Дене шынықтыру – жаттығуды орындау,  иілу, отырып – тұру, айналу

АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақта, сайт материалдарын пайдалану
Бастапқы білім Адамның дене мүшелерін атайды. Дене мүшелерінің кейбіреуінің атқаратын қызметін айтады.
Жоспар
Жоспарланған уақыт есебі   ресурстар

 

Басы

 

Сыныппен сәлемдесу.

Психологиялық дайындық.

—          Қайырлы таң , көздерім!

—          Ояндыңдар ма?(қабақтарын сипайды)

—          Қайырлы таң, құлақтарым!

—          Ояндыңдар ма? (құлақтарын ұстайды)

—          Қайырлы таң, қолдарым!

—          Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды)

—          Қайырлы таң, аяқтарым!

—           Ояндыңдар ма?(аяқпен жер тебу)

—          Қайырлы таң, ұстазым!

—           Мен ояндым! (Күлімсіреп,күнге қолдарын созады)

Стикерлер арқылы топтарға бөлінеді.       Әр топтың алдында дене бөліктерінің суреті жатады. Сол бойынша жабыстырып, адам сұлбасын жасап, іледі.

Демек, біздің бүгінгі тақырыбымыз не туралы деп ойлайсыңдар?

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау:

—          Адамның дене мүшелерімен танысасыңдар.

—          Әр мүшенің қызметі туралы білетін боласыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер, сурет қиындылары, плакат, желім

 

 

1.       Сұрақ ілмегі. Ұ

Орындарында тұрып секіреді. Тоқтайды. Содан соң үстел үстіндегі қаламдарын алады.

—          Осы  іс- әрекеттерді орындау үшін сендерге қандай дене мүшелері көмектесті?

—          Қай дене мүшелері қимылдады?

Оқушылардың ойларын толықтыра отырып, жаңа тақырыпты түсіндіру.Адам денесі бес бөліктен тұратынын: бас, мойын, дене, қол, аяқ тан тұратынын түсіндіру.

 

 

2.      Блиц – сұрақтар  Ұ

Ең алдымен «Бейнелеу өнері» сабағында өтілген «сұлба» терминін еске түсіру. Тақырыпқа байланысты Сұлба суреті берілген. Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді:

—          Қай суретте Эвриканың бейнесі бейнеленген?

—          Негеш қайда?

—          Сен қалай біліп қойдың?

—          Олар не істеп жатыр?

—          Бйнеленген балалар сұлбасы олардың қандай іс-әрекет жасап тұрғанын анықтауға бола ма?

—          Қай қозғалысқа қандай дене мүшелері қатысып жатыр?

—          Ендеше, біз де қазір осы қимылдарды орындап көрелік

Оқушылар осы қимылдарды

қайталайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

—          Әр мүшенің қозғалысын анықтайды;

—          Іс-әрекетте көрсете алады.

Кері байланыс: серпілген доп

ҚБ: бас бармақ

 

3.      Сергіту сәті

 Ойын  «Бұл кім?» Ұ

Оқушылар кезекпен шығып, кез-келген мамандық немесе спорт түріне байланысты карточкада жазылған сөзді оқиды, соған сәйкес дене қимылын көрсетеді, ал қалған оқушылар кімді көрсетіп тұрғанын табуы керек, сол қимылды қайталайды.

 

 

4.      Ойлан. Жұптас. Бөліс. Ж.Ж

  Өз қолдарына, аяқтарына мұқият қарап,  жұппен оның бөліктерін анықтайды. Толығырақ білу үшін суретке назар аударады. Қаңқадан көрсетіледі.

 

Дескриптор:

—          Қолдың, аяқтың  бөліктерін атайды, анықтайды;

—          Мысалдар келтіреді.

 

Кері байланыс: серпілген доп

ҚБ: бас бармақ

 

 

Дәптермен жұмыс

 

5.      Сәйкестендір   Ж

 Адамның негізгі дене мүшелерін атауларымен байланыстырып сызады. Дене мүшелерінің қызметін түсіндіреді.

 

аяқ        қол                  бас

 

 

 

 

 

 

мойын                             кеуде

 

 

 

 

 

Дескриптор:

—          Дене мүшелерін атауын суретпен сәйкестендіреді;

—          Дене мүшелерінің қызметін сипаттайды.

Кері байланыс:  серпілген доп

ҚБ: бас бармақ

 

6.      Семантикалық карта. Ж

Адам қолымен немес аяғымен істей алатын әрекеттерді тауып,  тиістісін белгілейді.

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

—          Қол және аяқ көмегімен жасалатын қимылдарды ажыратады

—          Кестеде белгілейді

Кері байланыс: серпілген доп

ҚБ: бас бармақ

 

7.      Зерттейік Т

Әр топқа оқушының бойы толығымен сыятын ұзындықтағы қағаздан таратып беру. Оқушылар біреуі қағазға жатады. Ол қозғалыссыз жатуы керек. Екінші оқушы басынан бастап дене кескінін сызады. Топтың қалған оқушылары маркерді бір-біріне жалғап үздіксіз сызады. Дайын болған сұлбаны сызып алып, іліп, дене мүшелерінің атауын жабыстырады. Әр топ сұлбаларын салыстырады. Қай мүше маңызды екенін, дене мүшелері қандай қызмет атқаратынын айтады.

 

Дескриптор:

—          Дене кескінін сызады.

—          Дене мүшелерін сәйкестендіреді, салыстырады.

—          Дене мүшелерінің атқаратын қызметін айтады.

—          Барлық мүшелердің маңызды екені туралы қорытынды жасайды.

 

Кері байланыс: серпілген доп

ҚБ: бас бармақ

 

 

 

Сен білесің бе?

Кей кезде адам денесінің белгілі бір бөлігінің болмайтынын, сондай жағдайда сол бөліктің қызметін протездер мен арнайы құрылғылар атқаратынын түсіндіремін. Сонымен қатар мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін Паралимпиада ойындары өткізілетінін, оған қазақстандық спортшылар да қатысып жетістіктерге жетіп жүргендерін айтамын.Бейнеролик көрсетемін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адам қаңқасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұлба суреті көрсетіледі

слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

карточка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адам қаңқасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлкен көлемдегі ватман парағы, маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Паралимпиада туралы бейнебаян:

http:// m.youtube.com > watsh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

 

 

 

Кері байланыс

«Еркін микрофон»

Микрофонды ұстай отырып, бүгінгі сабақ туралы өз ойларын айтады.

Микрофон
Қосымша мәліметтер
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау  көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Зерттейік

Барлық оқушы:

Адамның негізгі дене мүшелерін біледі, атайды.

Көпшілігі:

Дене мүшелерінің атқаратын қызметін айтады, маңыздылығын түсінеді.

Кейбірі:

Дене мүшелерін сәйкестендіреді, салыстырады, мысал келтіреді.

 

 

 

 

 

 

 

Бас бармақ – оқушылардың қызығушылығын арттыру, ынталандыру мақсатында жүргізіледі. Техника қауіпсіздігін сақтау. Дене мүшелерін үшкір, ыстық, зиянды заттардан қорғау.
Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *