«Қазақ елінің астаналары»

Сабақ: қазақ тілі Мектеп: №252 Г.Н.Ковтунов
Күні:  8.02.18. Мұғалімнің есімі:  Дуйсенбекова Н.К.
Сынып  6 «Б» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:

Қазақ елінің астаналары.

Сабақ негізделген оқу мақсаты Оқушыларға қазақ елінің астаналары,ондағы тарихи оқиғалар жайлы мәлімет беру . Астана туралы түсініктерін кеңейту, мәтінмен жұмыс жасай отыра, оқушылардың сөйлеу дағдысын арттыру, оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту,ойын еркін айтуға үйрету,сөйлеу мәдениетіне баулу
 

Сабақ мақсаттары.

 

 

 

 

 

Барлық оқушылар істей алады:
Өлеңді мәнерлеп оқи алады,  қазақ елінің астаналарын біледі.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Мәтіннің мазмұнын түсінеді, сұрақтар құрап, оларға жауап бере алады.
Кейбір оқушылар істей алады:
Мәтіннің мазмұнын түсініп, өз сөздерімен айтып бере алады, деңгейлік тапсырмаларды орындай алады.
Тілдік мақсат Негізгі сөздер мен тіркестер:  астана- столица-capital, алғашқы астана- первая столица- the first capital , болашақ- будущее- future, зиялылар- интелигенция-  intellect, дамып келеді- развивается- defelops.
  Жоспар       
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)  

Ресурстар , бағалау.

Басталуы.

8 мин

 

 

Ұйымдастыру кезеңі. Үш тілде сәлемдесу. Түгендеу. «Заттар бойынша» 4 топқа бөлу. Топ басшылары бір-біріне жақсы тілек тілейді. Топ басшыларына бағалау парағын таратып беру.

Үй тапсырмасын сұрау. «Менің астанам» эссе оқу.

« Миға шабуыл»  «Даналық ағашы» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру.

1. Қазақстан қандай мемлекет?

2. Қазақстан Республикасының президенті кім?

3. Қазақстанның ірі қалаларын атаңдар.

4. Қазақстанның астанасы қай қала?

5.Қазақстан Республикасының рәміздерін атаңдар.

6. Ұлттық ақшасы қандай?

7. Тәуелсіздікке қашан қол жеткізді?

8. Қазақстанның неше астанасы болды?

9. Мемлекеттік тіліміз қандай?

Ендеше , балалар Қазақстанның  астаналары туралы  слайдқа қарайық

 

Бағалау парағы.

 

Жұлдызша

 

Плакат, стикер

 

 

 

 

 

 

 

Жұлдызша

 

Слайд

Ортасы

 

 

27  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Қызығушылықты ояту.  Астана туралы қандай  өлеңдер жатқа білесіңдер?

1-тапсырма. «Елорда» өлеңін мәнерлеп оқу.

-Балалар бүгін  біздің  сабағымыз  ерекше  ол  саяхат

сабағы .

Елордамызға  саяхатқа  шығамыз.

-Ал  саяхатқа  шығу  үшін  біздің қолымызда

не  болуы  керек?

— Карта.

-Дұрыс  ендеше  мен  сендерге  қазір

саяхат  картасын  таратып  беремін.

Сабағымыз   саяхат  болғандықтан  біз

сендермен  көптеген  аялдамаларға  тоқтаймыз ,

түрлі  тапсырмалар  орындаймыз. Топ басшылары алдарындағы  бағалау  парағына  өз  топтарындағы

оқушылардың  жауаптарын  бағалап  отырады.

Саяхат  картасы.

1.Вокзал.

2.Бәйтерек.

3.Пирамида.

4.Ақ  Орда.

5.Думан.

6.Хан  шатыры.

1-аялдама. Вокзал. Сөздік алқабы.

Сөздікпен жұмыс.

астана- столица-capital, алғашқы астана- первая столица- the first capital , болашақ- будущее- future, зиялылар- интелигенция-  intellect, дамып келеді- развивается- defelops
2-аялдама. Бәйтерек. Мәлімет беру.

1-топ Орынбор.
— Мәтінді орыс тілінен қазақ тіліне аудару:
1. Оренбург — первая столица. Оренбург был столицей Казахской Республики с 1920 до 1925 года. Оренбургский край в то время считался казахской землей.

2- топ. Қызылорда. Қызылорда туралы білу үшін, тапсырманы орындайық.
Сөздерді орындарына орналастырып мәтін құрастыру.
Берілген сөздерден сөйлем құрастырыңдар.
1. болған, Қазақстанның, Қызылорда, астанасы, екінші.
2. Бұрын, деп атаған, Қызылорданы, Ақмешіт.
3. орналасқан, бойыңда, Ол, сыр.
4. қала, үлкен, Қазір, Қызылорда.
5. бізге, ак, күріш, келеді, Бұл қаладан.

3-топ. Алматы. Алматының қандай көрікті жерлерін білесіңдер? Постерге тусіру.

 4- топ. Астана.
Қазақстанның жаңа астанасы қай қала? Астананың көрікті жерлері. Постер қорғау.

3-аялдама.   Пирамида..

2- тапсырма. Сұрақтар құрастырып, жауап береміз. Қай топ көп сұрақ құрастырады?

4-аялдама.   Ақ орда

4-тапсырма бойынша тапсырмалар беру.

1-топ. Мәтінді оқып, сұрақтар құрастырады.

2-топ. Кластер құру.

3-топ. Мәтіннен біріккен сөздерді табу, сөз тіркестерін жасау.

4- топ. Хронологиялық кестені толтыру.

-Блалалар  біз  сендермен  4  аялдамадан  өттік .

Сендер  шаршаған  шығарсыңдар,  ендеше  сергіту

сәтін  өткізейік.

5-аялдама. «Думан» ойын-сауық орталығын.

Мына сөйлемдердің тиісті жеріне сызықша қойып, көшіріп жазыңдар. Сызықшаның қойылу себебін айтыңдар. Әр топ бір сөйлемнен тақтаға шығып жазады.

6-аялдама. «Хан-шатыр». Мәтінді оқып, мына тірек сызбаны толтырыңдар.

5-тапсырма. Диалогті кезектеп оқу.

Отан ,туған жер туралы мақал- мәтелдерді оқу.

Жұлдызша

 

 

 

Топ басшылары жауап берген оқушыларды бағалау парағында бағалап отырады.

 

 

 

 

Саяхат картасын тарату

Слайд

 

 

Буклет

Интерактивті тақта

 

 

 

 

 

Қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А 4, маркер

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

Оқулық,

А 4,

 

Қима қағаз

 

 

 

 

 

 

Тақта, бор

 

 

 

 

Қима қағаз

 

Жұлдызша

Аяқталуы

5 мин

 

 

Сұрақ-жауап. 1. Астанада болдыңдар ма?

2. Кіммен бардыңдар? 3. Аталған жерлерді араладыңдар ма? 4. Әдемілігін қалай әңгімелер едіңдер?

Үйге тапсырма.   3-тапсырма жаттау.
Бағалау. Топ басшылары бағалау парағындағы ұпайларды санайды.

БЛОБ ағашы.

Слайд

 

 

 

Рефлексия

 

Қосымша ақпарат
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруду қалай жоспарлайсыз?

 

 

 

 

Бағалау –оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

 

 

Пәнаралық байланыс  Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері  АКТ-мн байланыс

Құндылықтардағы байланыс.

 

 

Рефлексия

 

 

-Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? 

-Бүгін оқушылар не білді?

-Сыныптағы ахуал қандай болды?

-Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? 

-Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? 

-Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетінсұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вам может также понравиться...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *